Priezvisko Sliacky

Hladanie priezviska
anafe
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 15 Júl 2020, 09:41
Predkovia z oblasti: Nové Zámky, Detva

Dobrý deň, zaujíma ma pôvod priezviska Sliacky a odkiaľ pochádzajú moji predkovia. Z rozprávania viem, že to boli dvaja bratia, ktorí ušli pred pánmi (neviem, či je to pravda) a usídlili sa na dnešnej Sliackej Poľane pri Starej Hute (pri Zvolene). Jeden potom odišiel do Klokoča, kde si založil aj rodinu. Vedel by niekto viac k tejto histórii povedať? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň, takto to tu nefunguje, že Vám hneď z ruky vysypeme čosi o predkoch. Na potvrdenie, alebo vyvrátenie rodinných legiend je najlepšie urobiť si genealogický výskum. V tomto smere Vám tu vieme s tým pomôcť.
Pokiaľ ide o pôvod priezviska, ide podľa M. Majtána o priezvisko vychádzajúce z názvu obce, resp. osady (Z časopisu Kultúra slova, 2005, roč. 39, č. 3 – 6 a Kultúra slova, 2006, roč. 40, č. 1 – 4).
silvia_s
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 19 Aug 2020, 08:37
Predkovia z oblasti: Sliacky, stredné Slovensko

Dobrý deň,

ja som Sliacka, tiež som sa často rodičov/starých rodičov pýtala na povod nášho mena. Podľa ich slov naši predkovia pochádzali s Liptovských Sliačov - z toho vzniklo priezvisko Sliacky. Jeho prvotná podoba zrejme bola iná než tá dnešná, predpokladáme, že Sliačsky. Ale ľudová slovesnosť zariadila, že dnešný tvar mena je Sliacky.

Čo sa toho sťahovania týka, myslím, že to malo niečo spoločné s Máriou Teréziou, ale možno sa mýlim. Zrejme nariadila, aby sa obyvatelia Lipt. Sliačov presunuli niekam inam za podou - vznikla usadlosť Poľana alebo Sliacka Poľana. Všetci mali rovnaké priezvisko - Sliacky. Moj starký sa na Poľane narodil, mali tam dom, z ktorého sa neskor stala chalupa, kam sme chodievali s celou rodinou. Ešte pred niekoľkými rokmi tam stále pobývali ľudia s týmto naším priezviskom, ale momentálne, po tom čo sa domy/chalupy a pozemky popredali sa obyvatelia, a teda aj mená premiešali.

Veľa Sliackych momentálne býva vo Zvolene, odkiaľ pochádzam i ja. Potom sú to Detva, Zvolenská Slatina aj Banská Bystrica z kade pochádza i spisovateľ Ondrej Sliacky a samozrejme okolité dediny.

Napísala som Vám zhruba to, čo si pamatám z rozprávania. Potvrdím si túto verziu u rodičov a doplním :)

Pekný deň.
silvia_s
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 19 Aug 2020, 08:37
Predkovia z oblasti: Sliacky, stredné Slovensko

A ešte odporúčam tento článok: https://dennikn.sk/blog/1110587/prechad ... ymi-lazmi/

A úvádza sa tu aj povod a dovod príchodu našich predkov do našich končín: ..."V tom čase uhorsko-turecká hranica viedla aj cez Ostrožky a vtedy tu postavili stráž, ktorá mala zamedziť Turkom v prenikaní ďalej smerom na Vígľaš a Zvolen. Hoci občas turecké či tatárske hordy obišli stráže a lúpili aj pod Poľanou, hranica sa už ďalej na sever neposunula. Z ústneho podania viem, že sa v osade našla ostroha z tureckého konského postroja. Na obranu hranice prichádzali mládenci z Oravy a Liptova. Mnohí si tu našli nový domov, o čom svedčia priezviská Chlebničan, Oravec… A napokon aj to moje, ktoré vôbec nesúvisí so Sliačom, ako sa mnohí domnievajú, ale so Sliačmi na Liptove, kde sa doteraz priezvisko Sliacky zachovalo. Zakladateľmi Sliackej Poľany boli teda mládenci z liptovských Sliačov, ktorí prišli brániť hranicu proti útokom Osmanov."
Napísať odpoveď