Priezvisko Nutár

Hladanie priezviska
nuti
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Aug 2020, 18:27
Predkovia z oblasti: Slovensko

Dobrý deň,

rád by som zistil pôvod priezviska Nutár. V predbežnom výskume som našiel rodinu iba na Slovensku, najskôr roku 1694 (podľa MyHeritage). Všetci Nutárovci, ktorých som našiel, patria do mojej rodiny, je to veľmi unikátne meno. Takmer všetci pochádzajú z okolia Vranova nad Topľou (východné Slovensko), no našiel som aj starú už stratenú vetvu v okolí Medzilaboriec.

Napriek Slovenskému pôvodu tejto strany mojej rodiny sa neviem dopátrať po pôvode/význame mena. Môže byť z iného jazyka? Môže to byť skomolenina napr. Notára? Vôbec neviem, z akého konca význam tohoto mena zistiť. Jediná vtipná možnosť, ktorá mi napadla, je pôvod mena od slovesa nútiť, čo by možno aj na našu rodinu sedelo :)

Hľadám teda pomoc a odpoveď na otázku, kam sa s výskumom obrátiť.

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte!
V prvom rade rozhodne nie notár. V druhom rade by som sa orientoval buď na nárečie, alebo okolité krajiny. Tu prichádza do úvahy špekulatívne poľské "nuta" - nota, čo by s koncovkou -r mohlo evokovať muzikanta, ale príliš sa mi to nepozdáva. Skôr by som upriamil pozornosť na pôvodné písanie priezviska v tvare Nyutar (čítaj Ňutár) a skúsil preveriť okolité nárečové slovníky (napadá ma nárečové núter - dovnútra, ňútrajší-vnútorný, ale to nie sú zrejme na východnom Slovensku nárečové zvraty).
nuti
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Aug 2020, 18:27
Predkovia z oblasti: Slovensko

Ďakujem za privítanie a rýchlu odpoveď :)

Poľská "nuta" mi nenapadla, ďakujem, na to by som sa pozrel. Skôr by som si myslel, že rodina pochádza viac z Ukrajiny ako z Poľska, ale je to len tušenie - ako som spomínal, Nutárovci žijú len na Slovensku, pokiaľ viem, konkrétne v obci Soľ. Premýšľal som aj nad tým, že by meno mohlo pochádzať z väčšej diaľky (Rumunsko/Moldavsko a príchod valachov?). Neviem, ako to s priezviskami funguje, kedy vznikali. Nemyslím si, že je možné, aby priezvisko pochádzalo ešte z dôb tureckých nájazdov a mohlo mať turecký pôvod? V tom čase asi ešte priezviska neexistovali, a ak áno, tak nieje dôvod, prečo by mal syn nájazdníkov mať meno po otcovi :)

Každopádne ďakujem za nápad, skúsim zapátrať v nejakých nárečiach a slove Nyutar.
nuti
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Aug 2020, 18:27
Predkovia z oblasti: Slovensko

Nič sa mi vypátrať nepodarilo - napriek tomu, že oblasť niekedy patrila k Maďarsku, tak nikto z rodiny maďarsky nerozpráva a stále tam žili len Slováci. Slovo "Nyutar" sa tam nevyskytuje. Navyše pri výskume rodokmeňa ešte od roku 1694 (Marina Nutar) bolo meno v tomto tvare.
Zatiaľ teda pripúšťam dve odvodeniny:
* od poľského nuta - teda by to bol muzikant
* od slova nútiť - človek, ktorý núti

Slovo "nutar" sa vyskytuje v chorváčtine (vnútri), ale to mi veľmi zmysel nedáva.

Prikladám pre zaujimavosť genetickú blízkosť k moderným populáciam z analýzy DNA (mytrueancestry):

1. Ukrainian_Lviv (4.861)
2. Ukrainian (5.074)
3. South_Polish (5.610)
4. Polish (7.948)
5. Croatian (8.721)
6. Slovenian (8.832)
7. Hungarian (8.990)
8. Moldavian (10.05)
nuti
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Aug 2020, 18:27
Predkovia z oblasti: Slovensko

Nápad: narazil som na toto - https://surnames.behindthename.com/name/nyitrai

"Indicated someone from Nitra, a city and historic principality of Slovakia (formerly in Hungary). Its name is derived from that of a local river, which is of unknown meaning."

Neviem o nikom z Nitry z mojej rodiny, ale to nič neznamená. Mohlo by to mať súvis?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

nuti napísal: 23 Sep 2020, 13:42 Nápad: narazil som na toto - https://surnames.behindthename.com/name/nyitrai

"Indicated someone from Nitra, a city and historic principality of Slovakia (formerly in Hungary). Its name is derived from that of a local river, which is of unknown meaning."

Neviem o nikom z Nitry z mojej rodiny, ale to nič neznamená. Mohlo by to mať súvis?
Ale Vy sa predsa pýtate na priezvisko Nutár, resp. Nyutar, Písmeno "u" je tam určujúce a nezamieňal by som ho s "i", resp. dokonca s úplne inou maďarskou koncovkou -i. Nyitrai/Nitray/Nitrai/Nitraj je zrejmý pôvod od Nitry. Nitra je tak jasná, že pri akomkoľvek sprznení priezviska toto neprichádza do úvahy.
nuti
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Aug 2020, 18:27
Predkovia z oblasti: Slovensko

Narazil som na slovo "nuta" s významom "skot", dobytok: Ide už síce o nepoužívané/zastaralé slovo, ale je možné, že by sa počas vzniku priezviska Nutár ešte používalo, a meno by tak znamenalo dobytkára?
nuti
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Aug 2020, 18:27
Predkovia z oblasti: Slovensko

Stále som sa významu mena nedopátral. Skúšal som písať na úrad v rodnej dedine, ale nikto sa neozval. Momentálne som zaseknutý na týchto možnostiach:

* Nuta - poľská nota
* Nuta - zastarane dobytok (https://diacl.ht.lu.se/Lexeme/Details/55579)
* Notár - skomolenina
nuti
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Aug 2020, 18:27
Predkovia z oblasti: Slovensko

Skúšal som sa pýtať aj na poľskom fére (polishorigins) a tá Nuta sa im veľmi nezdá. Každopádne ma odkázali na ďalšiu možnosť - https://www.behindthename.com/name/naudar/submitted
Ancient Persian form of the Avestan name Naotara or Nautara, which most likely means "younger, newer" and is derived from Avestan nauua or nava meaning "new, fresh". It is also possible that the name is ultimately derived from Proto-Indo-Iranian nutára "quick", thus giving the name the overall meaning of "the quick one".
Neviem ale, ako by sa sem priezvisko dostalo z Osmanskej ríše. Je možné, že by sa sem dostalo skrz Maďarsko? Zároveň si myslím, že ak by to tak aj bolo, skôr by šlo o "novú" verziu mena , nie proto-indo-iránsku.
Napísať odpoveď