Hnedko/Hnetko

Hladanie priezviska
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť, či by ste mi mohli pomôcť objasniť pôvod tohto priezviska.

Priezvisko Hnedko sa vyskytovalo do 20. storočia v Považskej Bystrici. V priebehu 19.storočia už v záznamoch vidieť spolu s týmto priezviskom aj alias a koncom 19.storočia sa z aliasu stávajú nové priezviská (5 rôznych) a Hnedko sa vyskytuje čoraz menej. Ešte v pozemkovej knihe z roku 1900 sa vyskytuje ako Netko, ale neskôr ho už nikde nevidím. Ani na cintoríne nie je žiaden Hnedko pochovaný, iba nové priezviská sa už vyskytujú.

Za každý tip, ako mohlo to priezvisko vzniknúť vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Žiada sa doplniť pre dokreslenie, že o tomto sme už čiastočne diskutovali: viewtopic.php?f=11&t=10960&p=31921&hilit=hnetko#p31921
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

mitoxy napísal: 18 Sep 2020, 21:34 ...chcel by som Vás poprosiť, či by ste mi mohli pomôcť objasniť pôvod tohto priezviska...
Objasniť pôvod priezviska - osobne to vidím, len na výskum v archíve.

V odkaze, ktorý vyššie pripojil duros, uvádzate: „Aj v sčítaní z roku 1828 bolo vo Vrtižeri z 20 daňovníkov 7 Hnedkov...“
V súpisoch daňovníkov z rokov 1715 a 1720 pre P. B. a Vrtižer, sú uvedení aj Hnetkovci a Netkovci. Istý Ondrej Hnetko bol dokonca v r. 1720 richtárom vo Vrtižeri. Odporúčam, prezrite aj okolité obce.
mitoxy napísal: 18 Sep 2020, 21:34 ...Priezvisko Hnedko sa vyskytovalo do 20. storočia v Považskej Bystrici. V priebehu 19.storočia už v záznamoch vidieť spolu s týmto priezviskom aj alias a koncom 19.storočia sa z aliasu stávajú nové priezviská (5 rôznych) a Hnedko sa vyskytuje čoraz menej. Ešte v pozemkovej knihe z roku 1900 sa vyskytuje ako Netko, ale neskôr ho už nikde nevidím. Ani na cintoríne nie je žiaden Hnedko pochovaný, iba nové priezviská sa už vyskytujú.
Výskumom ste zistili, že priezvisko jednoducho zaniklo. K poslednej vete sa radšej nevyjadrím, lebo Vás nechcem, zbytočne zavádzať.
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Ďakujem obom za príspevok do diskusie. Do archívu som chcel ísť tento rok už niekoľkokrát, žiaľ kvôli covid situácii sa mi to nepodarilo...

Online pramene som pozrel asi všetky čo som mohol a ďalej sa už neviem posunúť s týmto, preto mi napadlo, že možno niekto dá tip ako mohlo to priezvisko vzniknúť, lebo mi to nepripadá ako priezvisko, ktoré by vzniklo z nejakého miesta, povolania, nenapadá mi vôvec z čoho mohlo vzniknúť. Dotyčný mal niečo spoločné s hnedou farbou?

Priezvisko pochádza z Vrtižera, pozeral som aj okolité obce, ak sa tam vyskytovalo, bol to len prisťahovalec z Vrtižera. Vďaka Durosovi viem aj o jednom Hnedkovi, čo prišiel do Piešťan z Vrtižera, ale neskôr tam už potomkovia Hnedkovci nie sú.

S tým cintorínom som to napísal zle, určite sú tam pochovaní Hnedkovci, ale na náhrobných kameňoch sa to meno nevyskytuje.

A posledná zaujímavosť: pýtal som sa aj starších občanov Vrtižera, ktorí by si ešte mohli pamätať aj ludí narodených pred 1900, ale priezvisko Hnedko im nič nehovorí.
Napísať odpoveď