Priezvisko Havetta- Malé Vozokany

Hladanie priezviska
SasaPlesko
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 14:24
Predkovia z oblasti: Pleško- Stará Turá, Havetta- Malé Vozokany, Behul- Tesáre nad Žitavou

Dobrý deň,

pátram po pôvode priezviska Havetta. Vďaka informáciám od môjho dedka a rád na Vašej stránke som našla predkov z Malých Vozokian a toto priezvisko som našla v matrikách v rôznych formách- ako Havjietta, Havietta, Haveta.
Dokázala som nájsť som predkov z 18. storočia v Tereziánskom urbáre, tam som však narazila na slepú uličku a neviem kde ďalej pátrať. Dedko mi hovoril, že naši predkovia boli dvaja talianski bratia - stavbári/ maliari, čo prišli do Vozokian stavať kaštieľ , ktorý dala tekovská župa postaviť pre podžupana Pavla Bacskádyho v r. 1710. No vôbec neviem, kde a ako by som túto informáciu o dvoch bratoch mohla potvrdiť (alebo vyvrátiť).
Na tejto stránke https://forebears.io/surnames/havetta som sa dopátrala, že Havetta môže pochádzať z talianskeho priezviska Avetta, alebo Avietti, a pridaním "H" na začiatok sa priezvisko asi len poslovenčilo, keďže taliančina nepoužíva H na začiatku slov.
Toto sú samozrejme len moje dohady a každá pomoc v mojom pátraní po našom priezvisku je viac ako vítaná:)
Napísať odpoveď