Pôvod priezvisk Slivočka a Slivinský

Hladanie priezviska
samuelo12
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 03 Aug 2021, 15:06
Predkovia z oblasti: Slivečkovci; Palenčárovci (Valaliky); Némethovci (Vysoká nad Uhom); Kuchárovci (Spišské Podhradie)

Zdravím, momentálne sa snažím prelúskať matrikami spísanými pre Sečovce a okolie, a všimol som, že v určitom období (50. roky 18. storočia) sa vyskytujú pri sebe dve podobné priezviská - S(z)livocska a Szlivins(z)kÿ. Jedno priezvisko prislúchalo jasne jednej rodine, druhé inej, teda malo by íst o dve nie príbuzné rodiny (a nie iba o variantu daného priezviska, resp. o chybný zápis). Čo mi však v tejto súvislosti napadlo je, že v podstate "dokladom" o tom, že ide o dve rozličné rodiny, je aj gramatická forma ich priezvisk: Szlivinskÿ ma príponu -ský, ktorá by mala poukazovať na rodnú obec (?) predkov danej rodiny - Slivín...O takej obci som však nepočul, v blízkosti Sečoviec sa síce nachádza obec Slivník, tá má a najmä v minulosti však mala iný gramatický tvar: Silvaš, Szilvásújfaluy Ujfaluba...
Čo sa týka priezviska Slivočka, pôvod by mal podľa mňa očividne súvisieť s ovocím slivkou, v akom kontexte však, netuším...

Po zbežnom prezretí iných matrík som sa stretol v danom regióne aj s menom Slivjonka/Slivjanka, Slivjončik/Slivjančik, pri ich nositeľoch však zatiaľ neviem, či majú nejaké príbuzenské väzby z horeuvedenými ľudmi, alebo vôbec.

Rád by som si vypočul Váš názor alebo nejakú korekciu mojich myšlienok.

Ďakujem pekne.
Napísať odpoveď