Priezvisko Želonka

Hladanie priezviska
Auris
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Sep 2021, 18:15

Dobrý deň,
chcela by som zistiť pôvod priezviska mojich predkov zo Spiša. Ide o priezvisko : Želonka. Podľa mojich informácií by to malo byť Poľsko.
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
Vaše priezvisko môže byť s najväčšou pravdepodobnosťou odvodené od názvu poľského mestečka Zielonka v Mazovskom vojvodstve:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zielonka_ ... %C5%84ski)
Ak chcete zistiť, odkiaľ pochádzali Vaši predkovia a kde žili, na to odpovie jedine genealogický výskum.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Auris
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Sep 2021, 18:15

Dobrý deň,

ďakujem veľmi pekne.

Co sa prieskumu týka, po pravde neviem ani kde začať resp.informacii mam minimum.
Hľadám predkov zo strany starej mamy. Po narodení (Bušovce okr. KK) bola daná do detského domova. Na rodnom liste otec nie je uvedeny, pôjde asi o nemanželské dieťa,nakoľko bola vydatá a stará mama ma jej priezvisko za slobodna. Informácie ktoré mam k dispozícii sú meno jej matky a dátum narodenia :Katarína Želonková, nar. 9.6.1892, vydatá Bačová. Miesto narodenia neviem, pravdepodobne okres KK alebo SL.
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dajte viac info, lebo z toho, čo ste dali, som trochu zmätený. Katarína je matkou Vašej starej mamy? Kedy sa narodila Vaša stará mama? Odkiaľ máte dátum narodenia jej matky? Lebo teda niečo som ponachádzal, ale aby som Vás nezavádzal, tak radšej to sem teraz nedávam.
Auris
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Sep 2021, 18:15

Dobrý deň,
ďakujem krásne.
Stará mama : Alžbeta Želonková, nar. 20.12.1931,miesto nar. Bušovce.
Prastará mama:Katarína Želonková, nar. 9.6.1892,miesto neviem. Vydatá =Katarína Bačová.
Informácie mám veľmi strohé, nakoľko len pár krát sa s ňou v dospelosti stara mama kontaktovala a veľa toho povedaneho nebolo. Viem len ze Katarína mala ďalšie deti - 3 alebo 4? 1syn, ďalšie by mali byť dcéry. Ich rodné priezviska :Bača, Bačová.
Viac Vám neviem povedať.
Budem veľmi vďačná za akékoľvek informácie.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

OK, odkiaľ máte narodenie Kataríny, ste neuviedli, takže napriek tomu zhrniem to, čo mám. Našiel som ju zrejme, akurát rok nesedí - správne by mal byť rok 1893: https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:KZRB-Z22 Nenechajte sa zmiasť dátumom 11. júna - to je krst. Narodenie je 9. júna.
Snímka nie je dostupná, ale ja ju mám. Z nej vyplýva, že sa narodila na majeri Lager pri Toporci. Otec Jakub bol želiar z Haligoviec, matka, Alžbeta Bombarová, pochádzala z Rychvaldu. V poznámke krstu Kataríny je uvedené, že dňa 30. novembra 1912 sa vydala za Štefana Baču z Bušoviec. Sobáš sa konal v Holumnici.
Auris
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Sep 2021, 18:15

Ďakujem Vám veľmi, veľmi pekne.
Ospravedlňujem sa, ale nechtiac som v tej rýchlosti zabudla uviesť odkiaľ viem dátum narodenia Katarína - dátum ma uvedený aj na hrobe. Pokiaľ viem tak jej rodina, jedna z dcér zabezpečovala pohreb. Je tam rok 1892. Čiže toto nesedí, ale myslím že by to mohla aj napriek tomu byť ona - vychádzam už len z toho, že Busovce sedia(co viem tak tam žila+narodenie Alžbety) , manžel s priezviskom Bača tiež sedí.
Chcela by som sa opýtať - co znamená krst pri sobáši? Keďže uvádzate, že krst už mala 11.6.1893.
Neviem ci sa v tej dobe uvádzalo aj kde pracovala a ci je taka informácia dostupná? Pri Jakubovi uvádzate - zeleziar.
Co sa týka otca starej mamy Alžbety (1931)- keďže nebol uvedený na rodnom liste to už asi nijak nezistíme, že? Informáciu o ňom nemáme absolútne žiadnu. Nič povedané nebolo.
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Auris napísal: 07 Sep 2021, 17:04 Ďakujem Vám veľmi, veľmi pekne.
Ospravedlňujem sa, ale nechtiac som v tej rýchlosti zabudla uviesť odkiaľ viem dátum narodenia Katarína - dátum ma uvedený aj na hrobe.
Údaje na náhrobkoch sú dosť nespoľahlivé podľa mojich skúseností, preto som sa aj pýtal na zdroj (predpokladal som to).
Auris napísal: 07 Sep 2021, 17:04 Chcela by som sa opýtať - co znamená krst pri sobáši? Keďže uvádzate, že krst už mala 11.6.1893.
Nikde som nepísal, že mala krst pri sobáši, ale že v zápise o krste je v poznámke (teda neskôr dodatočne dopísané) kde, kedy a s kým sa zosobášila.
Auris napísal: 07 Sep 2021, 17:04 Neviem ci sa v tej dobe uvádzalo aj kde pracovala a ci je taka informácia dostupná? Pri Jakubovi uvádzate - zeleziar.
Keďže ide o zápis o krste, nemohlo sa to vedieť, dodatočne sa do poznámky uvádzali také veci ako sobáš, úmrtie, zmena priezviska, proste matričné udalosti. Otec nebol železiar, ale želiar.
Auris napísal: 07 Sep 2021, 17:04 Co sa týka otca starej mamy Alžbety (1931)- keďže nebol uvedený na rodnom liste to už asi nijak nezistíme, že? Informáciu o ňom nemáme absolútne žiadnu. Nič povedané nebolo.
Ďakujem.
Nie, to sa ťažko dozviete. Dnes isté možnosti poskytuje analýza DNA, ale to je na dlhé vysvetľovanie, pričom by ste museli mať k dispozícii výsledky DNA niekoho "podozrivého" z otcovstva.
Auris
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Sep 2021, 18:15

Ďakujem Vám veľmi pekne za všetko.
Napísať odpoveď