Priezvisko Pribiš

Hladanie priezviska
Merino1957
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Jan 2022, 16:19
Predkovia z oblasti: Pribiš

Zdravím. Pracujem na rodinnom rodokmeni a budem vďačný za každý podnet k tomuto priezvisku. Najstarší zápis je armáles z roku 1675. Uvedený predok v armálese pochádza z okolia Považskej Bystrice. Ale môže to byť aj okolie Trenčína, Rajca, alebo aj Bratislava....oravská dedina Pribiš pri Oravskom podzámku asi nemá s našim menom nič spoločné. Aspoň som to nikde nezistil. Vopred ďakujem za info.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
možno Váš rod s oravskou obcou nemá nič spoločné a predsa stálo za to otvoriť ich obecnú stránku a sekciu história: „Pribiš je Slovenská obec v okrese Dolný Kubín so stredoslovenským nárečím. (Pribyš znamená nového prisťahovalca).“ Význam priezviska je teda jasný.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Merino1957 napísal: 10 Jan 2022, 22:52 .... Najstarší zápis je armáles z roku 1675. Uvedený predok v armálese pochádza z okolia Považskej Bystrice. Ale môže to byť aj okolie Trenčína, Rajca, alebo aj Bratislava........
Prosím Vás, na toto ste ako došli? To má napísané v armálese takú hlúposť?
Merino1957
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Jan 2022, 16:19
Predkovia z oblasti: Pribiš

Samozrejme v armálese to napísané nemá, ale Mikuláš Pribiš, ktorý tento armáles dostal od Leopolda I. bol provizorom skonfiškovaných majetkov Bystrického panstva Balašovcov a býval v Považskom Podhradí.
Merino1957
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Jan 2022, 16:19
Predkovia z oblasti: Pribiš

Srdečne ďakujem aj za odpoveď ohľadne vzniku priezviska Pribiš. To, že znamenalo niečo pribudnuté, príchodzie, prisťahované som vedel, žiaľ nemôžem sa dopátrať odkiaľ to meno "pribudlo" do už spomínaného okolia Považskej Bystrice, kde sa hojne vyskytovalo v období od r.1600. Zaujíma ma hlavne osoba Mikuláša Pribiša, ktorého nobilitácia bola v roku 1675. Ale konkrétne mená už asi do tohto fóra nepatria. V podstate mi na moju otázku o pôvode priezviska Pribiš bolo zodpovedané, za čo ešte raz ďakujem.
Napísať odpoveď