Priezvisko Gürtler

Hladanie priezviska
PWIN
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28 Máj 2022, 16:19
Predkovia z oblasti: Banská Štiavnica

Odkiaľ prosím môže pochádzať priezvisko Gürtler ? Podľa všetkého sa jedná prevažne o Židovské priezvisko ktoré je aj v zozname Židov z Galície,vyskytuje sa aj v Izraeli.Najmä jeho varianta Guertler.Môže sa jednať o Židov ktorí prišli na naše územie z Nemecka alebo Maďarska ?
Prikladám čo som našiel
https://www.avotaynu.com/books/DJSGNames.htm

https://forebears.io/surnames/gurtler

aj na Jewishgen som našiel nejaké záznamy ale moc sa v nich nevyznám
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4942
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte! Na Vašu otázku Vám dá odpoveď jedine genealogický výskum.
Pokiaľ ide o samotný význam priezviska, je buď od krstného mena, má teda synovský význam, alebo od povolania - výrobca opaskov, obe z nemčiny.
PWIN
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28 Máj 2022, 16:19
Predkovia z oblasti: Banská Štiavnica

duros napísal: 29 Máj 2022, 11:09 Vitajte! Na Vašu otázku Vám dá odpoveď jedine genealogický výskum.
Pokiaľ ide o samotný význam priezviska, je buď od krstného mena, má teda synovský význam, alebo od povolania - výrobca opaskov, obe z nemčiny.
Ďakujem pekne za odpoveď,vedel by som niekde nájsť zoznam židovských rodín a priezvisk v Banskej Štiavnici v rokoch 1940 a vyššie ?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4942
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

PWIN napísal: 29 Máj 2022, 15:17 ...vedel by som niekde nájsť zoznam židovských rodín a priezvisk v Banskej Štiavnici v rokoch 1940 a vyššie ?
Súpis Židov z roku 1942, v každom príslušnom Štátnom archíve, v prípade BŠ by to malo byť v ŠA BB.
Napísať odpoveď