Pôvod priezviska Fuczkó

Hladanie priezviska
Používateľov profilový obrázok
Mineva
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 14 Jan 2023, 21:29
Predkovia z oblasti: Záhorská Ves, Suchohrad, Vysoká pri Morave, Plavecký Štvrtok, Ždánice, Šarovce, Želiezovce, Nový Tekov, Veľký Ďúr

Rád by som zistil pôvod tohto priezviska pretože ho nemala až toľko veľa ľudí. Z mojej rodiny si písali vždy Fuczkó ale môže byť aj Fuszkó/Fucskó. (najstarší predok ktorého mám s priezviskom Fuczkó je Ignác Fuczkó ktorý zomrel ako 40 ročný v roku 1828 v Želiezovciach, pred rokom 1828 nebolo už nikde spomenuté meno Fuczkó, takže je možné že sa odniekiaľ prisťahovali.) Ďakujem za odpoveď.
Volám sa Varga Matej a pochádzam zo Záhorskej Vsi
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Mineva napísal: 05 Apr 2023, 14:26 Rád by som zistil pôvod tohto priezviska pretože ho nemala až toľko veľa ľudí. Z mojej rodiny si písali vždy Fuczkó ale môže byť aj Fuszkó/Fucskó. (najstarší predok ktorého mám s priezviskom Fuczkó je Ignác Fuczkó ktorý zomrel ako 40 ročný v roku 1828 v Želiezovciach, pred rokom 1828 nebolo už nikde spomenuté meno Fuczkó, takže je možné že sa odniekiaľ prisťahovali.) Ďakujem za odpoveď.
Prajem pekný deň.
Letmou prehliadkou bez nejakého skúmania príbuznosti je výskyt priezviska Fuczko/Fucžko/Fucsko doložený vo farnosti Kysucké Nové Mesto (1728, 1768) alebo vo farnosti Sedliacka Dubová (1796, 1799). Na priblíženie sa k odpovedi na Vašu otázku je však neznámych ešte veľa premenných. Napríklad, či je (bola) rodina žijúca na slovensko-maďarskom pomedzí katolícka / evanjelická, pôvodu slovenského / maďarského,... Lebo napríklad slovenská "fučka" je niečo úplne iné ako napr. maďarské "fucskó".
Používateľov profilový obrázok
Mineva
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 14 Jan 2023, 21:29
Predkovia z oblasti: Záhorská Ves, Suchohrad, Vysoká pri Morave, Plavecký Štvrtok, Ždánice, Šarovce, Želiezovce, Nový Tekov, Veľký Ďúr

ejco napísal: 29 Sep 2023, 10:42
Mineva napísal: 05 Apr 2023, 14:26 Rád by som zistil pôvod tohto priezviska pretože ho nemala až toľko veľa ľudí. Z mojej rodiny si písali vždy Fuczkó ale môže byť aj Fuszkó/Fucskó. (najstarší predok ktorého mám s priezviskom Fuczkó je Ignác Fuczkó ktorý zomrel ako 40 ročný v roku 1828 v Želiezovciach, pred rokom 1828 nebolo už nikde spomenuté meno Fuczkó, takže je možné že sa odniekiaľ prisťahovali.) Ďakujem za odpoveď.
Prajem pekný deň.
Letmou prehliadkou bez nejakého skúmania príbuznosti je výskyt priezviska Fuczko/Fucžko/Fucsko doložený vo farnosti Kysucké Nové Mesto (1728, 1768) alebo vo farnosti Sedliacka Dubová (1796, 1799). Na priblíženie sa k odpovedi na Vašu otázku je však neznámych ešte veľa premenných. Napríklad, či je (bola) rodina žijúca na slovensko-maďarskom pomedzí katolícka / evanjelická, pôvodu slovenského / maďarského,... Lebo napríklad slovenská "fučka" je niečo úplne iné ako napr. maďarské "fucskó".
Zdravím ďakujem za info. Z našej rodiny to boli veľmi veriaci katolíci, určite maďarského pôvodu.
Volám sa Varga Matej a pochádzam zo Záhorskej Vsi
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mineva napísal: 29 Sep 2023, 16:57 .... Z našej rodiny to boli veľmi veriaci katolíci, určite maďarského pôvodu.
Máte najstaršieho zisteného 40-ročného zomrelého v roku 1828, takže s tými tvrdeniami by som bol veľmi opatrný. Už neraz sa mi stalo, že silne katolícka rodina bola v minulosti silne evanjelická. Rovnako tak ten pôvod, ak sa ukáže niekde na Kysuciach, ako písal ejco.
Napísať odpoveď