Priezvisko Hassan

Hladanie priezviska
zoja151
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 21 Nov 2022, 09:28
Predkovia z oblasti: oblasť Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Trnava, Žilina, Halič - Poľsko
Bydlisko: Nitra

Pozdravujem,
pri pátraní po predkoch som narazila na zaujímavé priezvisko Hassan, resp. Hašan. Neviete mi poradiť, čo toto priezvisko znamená?

Ďakujem, Zoja
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nárečové slovníky nič neponúkajú, prevažný výskyt na Považí nenaznačuje nemecký pôvod od slovesa haschen, zostáva teda snáď (čisto špekulatívne) pôvod v arabskom mene Hassan, ako pozostatok tureckých nájazdov.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Dobrý deň,

priezvisko Hašan sa vyskytuje na Horehroní. Opytám sa jeho nositeľa, či nevie niečo viac a dám Vám vedieť.

Keď sa to tak vezme, v rámci okresu Brezno bolo v roku 1995 asi 5/6 výskytov. Takže teória nemeckého pôvodu by ešte mohla platiť.

Napríklad aj priezvisko mojich predkov - Veverka - má najpočetnejší výskyt v Pohronskej Polhore a pritom je goralského pôvodu.
zoja151
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 21 Nov 2022, 09:28
Predkovia z oblasti: oblasť Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Trnava, Žilina, Halič - Poľsko
Bydlisko: Nitra

Ďakujem za info a ochotu. Som zvedavá, či sa vám podarí niečo zistiť.

Zoja
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Bohužiaľ sa mi nepodarilo nič zistiť.

Ale skúste napísať pani Valentovej, mne pomohla s viacerými priezviskami. Kontakt na ňu: iveta.valentova[zavinac]juls.savba.sk

Prajem Vám veľa šťastia vo výskume.

Viliam
zoja151
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 21 Nov 2022, 09:28
Predkovia z oblasti: oblasť Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Trnava, Žilina, Halič - Poľsko
Bydlisko: Nitra

Ďakujem, určite napíšem.

Zoja
Napísať odpoveď