Prietvisko Ottlyk

Hladanie priezviska
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Dobrý večer.

Ďakujem za info. Recenziu som precital a do druheho clanku sa pustim hned teraz, vyzera to zaujimavo :)
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Dobry vecer.

Tak som sa dnes zastavil v archive v Bytci, s tym ze nahliadnem do fondu Ottlik, tak ako mi odporucil Laco :). A mal som veruze stastie, ze som tam dnes bol. Ako Duros spominal, ze sa mam skontaktovat s p. Sismisom, tak nahoda to zariadila sama :). Cistou nahodou, tam dnes p. Dr. Sismis bol, tak mi to nedalo a dal som sa s nim do reci :). Je to velmi mily a prijemny pan a dobre som si s nim pokecal i ked z casoveho dovodu sa nedalo dlhsie. No napriek tomu som sa dozvedel kopec info a potvrdil mi par veci, ktore som tusil. Dufam ze sa s nim coskoro opat stretnem :).
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Dobrý večer prajem vospolok.

Ako je vyššie spomenuté, tak za prapredka Ottlíkovcov sa považuje Hodslav, ktorý dostal na Kochanovce a Ozorovne v roku 1232 donáciu od kráľa Ondreja II.
Tak mi vŕta trocha hlavou jedne vec. Boli takéto listiny archivované a je možné, žeby sa niekde v nejakom archíve nejakým zázrakom dochovala táto donácia z roku 1232 ?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Darina
Člen
Člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:56

Pokiaľ ja viem tak napr. donačná listina mojich možných (?) predkov od Ladislava IV. , písaná na oslej koži je uložená v múzeu v Budapešti.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

AndrejK napísal:... Boli takéto listiny archivované a je možné, žeby sa niekde v nejakom archíve nejakým zázrakom dochovala táto donácia z roku 1232 ?
Áno, archivované boli, dokonca je možné, že táto, na ktorú sa odvolávate, aj reálne existuje, keďže sa na ňu, ako pramenný zdroj, odvolávajú aj v Bánovciach nad Bebravou. Staré listiny so vzťahom na niekdajšie Uhorsko spísal a kedysi dávno, v prvej polovici 19. storočia v desiatich zväzkoch vydal:
Fejér, Georg: Codex diplomaticus Hungariae ecclesiasticus ac civilis.

Alebo si skúste prelistovať dvojzväzkové dielo novšej slovenskej proveniencie:
Marsina, Richard: Codex diplomaticus et epistolaris Slovaciae.
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Dobrý večer.
ejco napísal: Staré listiny so vzťahom na niekdajšie Uhorsko spísal a kedysi dávno, v prvej polovici 19. storočia v desiatich zväzkoch vydal:
Fejér, Georg: Codex diplomaticus Hungariae ecclesiasticus ac civilis.

Alebo si skúste prelistovať dvojzväzkové dielo novšej slovenskej proveniencie:
Marsina, Richard: Codex diplomaticus et epistolaris Slovaciae.
Predpokladám, že takéto knihy sa na nete len tak nenájdu. Na nete som našiel akurát úryvok na e-knihy na google. Dala by sa niekde požičať, prípadne do nej nahliadnuť napr. v Slovenskej národnej knižnici alebo niekde inde ? Teda to sa týka iba toho druhého diela od Marsina.

Za odpoveď ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Neviem, ci SNK, ale univerzitna by to s najvacsou pravdepodobnostou mohla mat. Domnievam sa, ze aj v archivoch by mohla byt.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

duros napísal:Neviem, ci SNK, ale univerzitna by to s najvacsou pravdepodobnostou mohla mat. Domnievam sa, ze aj v archivoch by mohla byt.
Ten Fejér by mal byť dostupný tu: http://mol.arcanum.hu/medieval/opt/a101 ... &a=start_f - akurát moja skúsenosť je že čo sa týka uživateľského komfortu by tieto stránky mali slúžiť ako odstrašujúci príklad, ako sa to nemá robiť. No ale vďaka aspoň zato.

A časť je aj na googlebooks, tu je celkom dobrý zoznam: http://www.korene.sk/pramene/diplomatar/

Laco
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Ak mi poslete konkretny link na Fejera, mozem sa pokusit Vam tu knihu stiahnut.
Co sa tyka Marsinu, tak je k dispozicii aj v univerzitnej kniznici UCM v Trnave. Mal som ich obe.
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Troska odbocim od temy, ale zelam vsetkym Vesele Vianoce, uzivajte v pokoji a kruhu najblizsich :) a dakujem za doterajsiu pomoc.
Napísať odpoveď