predkovia - Čapák

Hladanie priezviska
Inusaa
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 27 Dec 2015, 14:26
Predkovia z oblasti: Čapák, Trenčín a okolie

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, na čo najstaršieho predka rodu Čapákovcov ( okres Trenčín) , akého je možné vypátrať. Ďakujem
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Na takto položenú otázku mi napadá iba jediná odpoveď:
Skutočne najstarším predkom rodiny Čapákovcov bol biblický praotec Adam ;)
Ale teraz vážne. To, že Čapákovci dodnes žijú, je svedectvom toho, že členovia tohto rodu už generácie prechádzajú z čias dávno minulých až dodnes. Čiže predkovia žili už dávno predtým, ako sa začali viesť matriky. Takého však, pokiaľ teda nebol príslušníkom nejakého šľachtického rodu, nenájdete. Pokiaľ chcete nájsť najstaršieho zistiteľného predka tohto rodu, dali ste k hľadaniu veľmi málo indícií, lebo:
- okres Trenčín je veľmi široký pojem,
- nevieme obec, resp. farnosť, v ktorej rodina žila,
- nevieme, či boli rímski katolíci, evanjelici alebo čosi iné,
- nevieme, či v danej oci aj žili alebo sa tam iba prisťahovali.
- ...

PS: Ja som najstaršieho Čapáka (iba tak zbežne) našiel v Dolnej Súči v roku 1725.
Jozef601
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Okt 2015, 13:02
Predkovia z oblasti: Czapák, Horné Hámre, Rudno nad Hronom, Gyurovszký, Podskalie

Po priezvisku Čapák (resp. Czapák) pátram aj ja. Najstarší záznam, ktorý som našiel, pochádza z Terezianského urbára, z roku 1767, z obce Horné Hámre. Tu sa spomína meno Martinius Czapák. Bolo, by celkom zaujmavé zistíť, či z trenčianskou vetvou má niečo spoločné, alebo ide iba o zhodné priezviska, bez príbuzenského pomeru.
Napísať odpoveď