Strana 1 z 1

Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 06 Jan 2017, 22:21
od používateľa MiroslavaBartko
Dobrý deň. Som tu úplne nová, ešte len začínam skladať rodokmeň. Vedeli by ste mi povedať niečo o priezvisku Bartko a Stacho? Oba pochádzajú z okresu Stropkov.. Bartko- obec Bukovce, Stacho- obec Potôčky. Mám pocit že Bartko bude skomolené z maďarského Bartkoó. A O priezvisku stacho neviem ani toľko. Ďakujem Vám vopred

Re: Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 07 Jan 2017, 11:44
od používateľa duros
Dobrý den, vitajte!
Priezvisko Bartko ma povod v krstnom mene Bartolomej, pricom koncovka -ko oznacuje synovsky vztah povodneho nositela. Ergo zakladatel rodu sa pravdepodobne volal Bartolomej. (Zdroj: M. Majtan: Nase priezviska)
Priezvisko Stacho je s najvacsou pravdepodobnostou odvodene tiez od krstneho mena, v tomto pripade Stanislav. (Zdroj: Kotik: Nase prijimeni).

Re: Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 25 Jan 2017, 22:05
od používateľa MiroslavaBartko
neboha babka mi vravel, ze pri zadušnych omšiach sa čitali pri našom priezvisku mena ako napriklad Rachelia, Gizelia, Rebeka... pre nu boli teda divne, kedze obvykle sa tu davali mena ako anna, maria, eva, julia... myslite že by som mala hladat meno bartko niekde v židovskych matrikach? su take?

Re: Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 26 Jan 2017, 08:58
od používateľa patricius95
To sa dá zistiť jedine poriadnym genealogickým výskumom. Priezviská skôr ukazujú na katolíkov.

Re: Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 31 Jan 2017, 18:45
od používateľa SDG
A nie sú to birmovné mená?

Re: Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 01 Feb 2017, 13:20
od používateľa milestone
MiroslavaBartko napísal:...myslite že by som mala hladat meno bartko niekde v židovskych matrikach?...
Medzi základné údaje o predkovi, ktorého rod chcete skúmať, je, že musíte vedieť, akého bol vierovyznania.
MiroslavaBartko napísal:neboha babka mi vravel, ze pri zadušnych omšiach sa čitali pri našom priezvisku mena ako napriklad Rachelia, Gizelia, Rebeka... pre nu boli teda divne, kedze obvykle sa tu davali mena ako anna, maria, eva, julia...
Hm, zúčastnila som sa zatiaľ troch zádušných omší mojich príbuzných, ktorí boli katolíci, ale kňaz, ktorý slúžil svätú omšu, nikdy nečítal nejaký menoslov krstných mien k danému priezvisku.
Tu treba hľadať odpoveď, v ktorej cirkvi na zádušných omšiach čítal/-ta kňaz krstné mená zosnulých z konkrétnej rodiny.

V gréckokatolíckej cirkvi "Hramota" – je zádušná liturgická omša za zosnulých.

Zádušné soboty sa slávia každý rok v súvislosti so slávením Paschy. To znamená, že prvá zádušná sobota je vždy pred mäsopôstnou nedeľou. Druhá, tretia a štvrtá zádušná sobota sú zároveň 2., 3. a 4. sobotou Veľkého pôstu a posledná, piata zádušná sobota, pripadá na sobotu pred sviatkami Svätej Päťdesiatnice – Zostúpenia Svätého Ducha. V tieto soboty sa slúžia zádušné sv. liturgie a po nich býva panychída s čítaním hramoty (zoznam mien zomrelých členov gréckokatolíckych rodín, kde sa živí modlia za svojich zosnulých).

"Hramotná kniha" - obsahuje rodokmenné dáta všetkých rodín z konkrétnej gk farnosti, býva uložená v sakristii.

Zároveň netvrdím, že Vaši predkovia boli/sú gréckokatolíci. Tento údaj si však musíte zistiť sama z matričných kníh a iných dokumentov.

Stále len v teoretickej rovine - na FS je matrika GKC Bukovce, Stropkov, kde sa vyskytuje aj priezvisko Bartko: https://familysearch.org/search/record/ ... %3A1794362

Re: Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 01 Feb 2017, 15:14
od používateľa Mojmír
Nielen Židia, ale aj luteráni si dávali biblické mená ako Ráchel, Rebeka, najmä pred 19-storočím, v 19-storočí už menej.

Re: Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 01 Feb 2017, 15:45
od používateľa patricius95
Pán Mojmír, s ohľadom na oblasť, z ktorej boli predkovia p. Bartkovej (krajný severovýchod Slovenska) sa obávam, že k evanjelikom zrejme nepatrili. V týchto krajoch žili v prevažnej miere rímski a grécki katolíci spolu so Židmi.

Re: Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 01 Feb 2017, 16:34
od používateľa Mojmír

Re: Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Napísané: 02 Feb 2017, 07:20
od používateľa ejco
Priezvisko Bartko je hojne rozšírené aj na hornej Nitre, v okrese Prievidza. Jeho pôvod ide do obcí Kocurany a dnes už zaniknutej osady Baštianka (časť Diviak nad Nitricou).
Inak ako genealogickým výskumom sa k pravde nedopátrame. To, čo sa traduje v našich rodinách môže mať reálny základ, no vždy je to zanesené nánosom subjektivity. Stavte na kvalitný výskum.