Strana 1 z 2

Gonové Ľazy

Napísané: 18 Apr 2017, 12:46
od používateľa gono92
Dobrý deň

Už som davnejšie písaľ ns tomto fóre ohľadom pôvodu priezviska Gono (Gonyo) mám rôzné teorie ale myslim si že musle aby to byť velká zhoda náhod aby najvačší vyskyt ľudi s priezviskom Gono a Gonyo je práve v neďalekej vzdialenosti pohoria s názvom Gonové ľazy, pred mnohými rokmi môj otec bol na navšteve známeho v Hrádku neďaleko Marhátu, ked sa predstavil ako Gono tak voľaký starší pán začal šíriť bludy že sa vraťil Barón Gono zo Švajčiarska. Otec sa len zasmial ale rodokmeň ho vtedy moc netrapil, teraz sa snažíme zisťit toho viac. Už som aj písať starostom okolitých obcí že či nevedia ako to pohorie alebo kopec prišiel k svojmu menu? Či neni pomenovani po rodinách s menom Gono, alebo či všetký rodiny sú pomenované po kopcoch? ale stale bez odpovede. Preto tu pišem v nádeji že volakdo nema volaké navrhy?

S pozdravom

Re: Gonové Ľazy

Napísané: 18 Apr 2017, 18:24
od používateľa duros
Zbeznym prezretim internetu som nenasiel zmienku o baronovi Gonovi. Medzi zoznamom uhorskej slachty urcite nefiguruje. Gonove lazy patrili panstvu, ktore vlastnili Motesicki (Majtenyiovci) a neskor rodina Zedtwitz z Bavorska, aj ti mali grofsky titul, nie baronsky.
Obvykle sa lazy pomenuvali podla osadnikov, takze domnienka povodu predkov je opravnena, ale nehladal by som za tym ziadnu slachticky povod. Ak sa uz pouzival slachticky predikat, tak bol minimalne od nazvu nejakej obce. Lazy vznikali skor klcovanim porastov kolonistami, resp. valachmi.
Pozrel som sa znovu na povodnu temu o povode priezviska, kde ste odmietali nazor, ze Vasimi predkami by mohli byt ti, ktori mali priezvisko Gonyo, hoci Vas ejco upozornoval, ze priezvisko sa mohlo casom transformovat do inej podoby. Ak sa budeme pridrzat Vasho nazoru a hladali iba Gono, tak to priezvisko je na okoli skutocne rozsirene. Ovsem, ako som si vsimol, aj v 18. storoci sa ti isti Gonovci naozaj zapisovali rozne (aj v tvare Gonyo, Gonyoviech).

Re: Gonové Ľazy

Napísané: 01 Máj 2017, 21:08
od používateľa gono92
Ospravedlujem sa za neskorú odpoveď, musim priznat že uživaťel ejco mal pravdu s fonetikou nášho priezviska, pravé znenie je Gonyo. Nesnažím sa dokazat volaký šľachtický pôvod i ked by to bolo zaujimavé ;-) skôr my ide o určenie etnického pôvodu alebo vyznamu môjho priezviska, Valašska hypotéza ma už raz nadchla a tym by sa vysvetlilo pomenovanie Gonových ľazov. Potom my ešte vrtá hlavov že prečo sa volajú Gonové ľazy a nie Goňové ľazy? Ale to je len malý detail.

S pozdravom Michal

Re: Gonové Ľazy

Napísané: 28 Aug 2017, 07:32
od používateľa gono92
Nasiel som celkom zaujimavy clanok.

https://www.geocaching.com/geocache/GC6 ... 19c8eca746

Ale stale my vrta hlavov preco obecny urad na Hubine my stale odmieta odpovedat na taku jednoduchu otazku ze ci nieco vedia o zalozeny Gonovych lazov?

Re: Gonové Ľazy

Napísané: 28 Aug 2017, 09:20
od používateľa duros
gono92 napísal:
28 Aug 2017, 07:32
Ale stale my vrta hlavov preco obecny urad na Hubine my stale odmieta odpovedat na taku jednoduchu otazku ze ci nieco vedia o zalozeny Gonovych lazov?
Nenapadlo Vas, ze nejde o odmietanie, ale jednoducho nepoznaju odpoved?

Re: Gonové Ľazy

Napísané: 28 Aug 2017, 12:52
od používateľa gono92
V takom pripade by stacilo odpovedat ze nic konkretne o tom nevedia.

Re: Gonové Ľazy

Napísané: 28 Aug 2017, 13:35
od používateľa jurajpolak
Keď si predstavím, že by som mal písať hocikomu z nášho obecného úradu a pýtať sa na niečo podobné, tak nemám z toho dobrý pocit :-) Nevedia, čo bolo pred dvoma rokmi, nieto ešte niekoľko sto rokov dozadu.

Re: Gonové Ľazy

Napísané: 28 Aug 2017, 13:35
od používateľa harmi1930
Nuz niektore urady nereaguju ani to, na co maju zakonnu povinnost a historia rodiny alebo svojej obce kazdeho nezaujima. Ak existuje pravny predpis, podla ktoreho ma urad konat, tak im to radsej vzdy pri vasej ziadosti uvedte (z mojej skusenosti to naozaj pomaha [V sulade so zakonom XXX/YYYY Zb. o niecom, odsekom w, pismenom c ziadam/prosim o ...., zaroven uvadzam/prikladam aj nalezitosti podla pismena d....] atd.), ale obavam sa, ze na tento typ informacie asi ziaden predpis nenajdete. Takze vymahat tieto informacie asi neviete a jedine ich mozete pekne poprosit, ci vam nevedia poskytnut kontakt alebo odporucit znalca miestnej historie, kronikara alebo podobnu osobu.

Re: Gonové Ľazy

Napísané: 28 Aug 2017, 14:22
od používateľa duros
Napriek tomu, že ste v inom poste tvrdili, že Vám google nepomohol, do 5 minút som našiel možnosť, ktorá Vám dá určite viac, ako komunikácia s obecným úradom. Kontaktujte autorov monografií: http://www.oz.nana.sk/cinnost.htm

Re: Gonové Ľazy

Napísané: 28 Aug 2017, 17:25
od používateľa Dari
Obávam sa, že sa nič nedozviete. Autor publikácií zomrel v januári 2014. Odvtedy je toto združenie nečinné.
Autor mal ešte veľa plánov, námetov na ďalšie publikácie, ktorých sa žiaľ, už asi nedočkáme.
Je to veľká škoda.