Šajgal, Šajgalik

Hladanie priezviska
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 249
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobrý deň,

vedel by mi prosím Vás niekto tu preložiť alebo vysvetliť význam priezviska Šajgal ci Šajgalik?

Ďakujem ;)
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Predpokladám prevzatie z maďarského "sajgó" - bolestivý/boľavý, z toho "sajgál" , nech ma znalci maďarčiny opravia
johnny08
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 21:51
Bydlisko: Bratislava

lepšie vysvetlenie prináša Jozef Šajgalík na:
http://www.sozo.sk/wp/pressh/sajgalik/#.W2bQNtIzZPY

Za pomoci poľského Jána Sobieského zvíťazil v roku 1683 Karol Lotrinský nad Turkami. Obsadil aj Bratislavu a na bratislavskom hrade rokovali o ďalšom postupe proti Turkom. Pri návrate z bojov, pozdĺž Slovenska, pustošili krajinu litovské a tatárske oddiely Jána Sobieského pod vedením L. Sapihu. V 16. storočí vznikli osady, tzv. handle Gašparovo a Filipovo. Z Gašparova sa nevrátil domov jeden z tatárskych, možno tureckých bojovníkov. Od neho sa odvíja rod Šajgalíkovcov z Gašparova. Dnešní potomkovia sú možno 13. – 14. generáciou.

Meno Šajgalík môže byť odvodené od mena stepnej ovce, alebo kozy menom sajga. V Uhorsku sa čítalo šajga. Sajgy sa vo veľkom množstve vyskytovali voľne v stepi. Predpoklad je, že dvor, chov, farma, kde sa sajgy chovali sa nazývali sajgalíky. V arabčine toto slovo znamená kráľovstvo, hospodárstvo, majetok. Súčasné slovo saglik znamená sanatórium v Anatólii. Teda je možná aj alternatíva, že po tureckej okupácie Slovenska, ostal u nás saglik, čo v turečtine znamená lekár, felčiar.
Napísať odpoveď