Postae Magister prešovský a krstný otec Princeps Poloniae

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
grunvaldska_t
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 13 Feb 2018, 20:25

Pozdravujem,

chcela som oživiť túto kuriozitu, na ktorú sa mi raz podarilo natrafiť pri prehľadávaní indexov na familysearch. Podľa tohto zápisu bol dňa 24. novembra 1803 pokrstený v Prešove chlapec Adamus Eduardus Constantinus, syn rodičov Josephus Grünvaldt a Antonia Tozzy, ktorému bol za krstného otca Princeps Poloniae Adamus Czartorinszky a ak dobre prekladám grófka (?) Maria Anna Haller rodená Csáky:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:V1N5-HJW

Tým istým rodičom sa podľa skoršieho zápisu v prešovskej matrike narodila aj dcéra Anna Francisca Antonia, pokrstená 16. septembra 1801, ktorej boli za krstných rodičov gróf a grófka (?) Fransiscus Csáky a Anna Haller. Z tohto zápisu sa dozvedáme, že otec Josephus bol - ak správne prekladám - povolaním správca pošty:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:V1QG-ZZS

Podľa rokov mi to vychádza, že do úvahy ako krstný otec prichádza tak knieža Adam Kazimierz Czartoryski (1734 - 1823), ako aj jeho syn knieža Adam Jerzy Czartoryski (1770 - 1861).

Má niekto teóriu, ako sa mohlo stať poľské knieža krstným otcom dieťaťu prešovského poštového magistra? ;)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2890
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
na konci 18. stor. došlo k trom deleniam Poľska, pri ktorom bola krajina rozdelená medzi Rakúsko, Rusko a Prusko. Mnohí Poliaci sa v danom období sťahovali do Uhorska, aby sa vyhli perzekúcii novým režimom. A aj keď mohli neskôr odísť do rôznych krajín, kontakty s uhorskou šľachtou, ktorá ich u seba v ťažkom období prichýlila, im umožňovali stať sa krstnými rodičmi.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď