dve svadby - podobne mena

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Dobry den,
natrafil som na taku zaujimavu vec a neviem ci to je nahoda, alebo sa to stava relativne bezne. Nasiel som dve svadby, kde maju mladomanzelia dost podobne mena a aj povod. Aj prvy svedok sa zda podobny. Je to nahoda?

jedna svadba bola v Sobotišti 12.02. 1790
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1166691109

a druha v Moravskom Svatom Jane 07.02.1790
aj ked meno zenicha Vrit je podla mna zle napisane ( nesedi mi do tych mien co som v obciach videl, ale sedi tam skor Virt alebo Virth )
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1890292778
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Máte pravdu, vyzerá to veľmi zaujímavo. Podľa mňa ide o tie isté osoby. Skúšali ste pozrieť rodnú matriku, či náhodou nenatrafíte na Adamov Virthov a dve Kataríny Sulczové? ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Je to ta ista svadba. Aj v jednom aj v druhom zapise je uvedene, ze zenich je zo Svateho Jana a nevesta zo Sobotista. V Janskej matrike je uvedene miesto sobasa Sv. Jan. Akurat ze jeden svedok tam nesedi, ale kedze to v Sobotisti len zapisovali, tak sa nedivim. Videl som to vo viacerych pripadoch a moj priamy predok tiez v tom istom obdobi ma sobas zapisany nielen v mieste sobasa (bydliska nevesty), ale aj v jeho miestnej farnosti (a to bolo zhruba cez tri-styri dalsie farnosti).
jany2.0
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 11 Jan 2013, 11:18

Ja som natrafil na podobnú situaciu. Svadba bola zapísaná aj v mieste bydliska ženícha aj nevesty. Tiež sa jednalo o Sobotiste a Turu Luku.
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

zaujimave, ze v Sobotisti napisali zaznam o svadbe vo Sv. Jane. Mohli tam dat aspon poznamku ( slendrijani :) ). Je to dost mätúce ked zapisovali do matriky sobasov aj sobase z inych obci. A ze aj vek mladomanzelov je iny. Ked budem mat cas, skusim pohladat narodenia.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

temp napísal:.... vek mladomanzelov je iny. Ked budem mat cas, skusim pohladat narodenia.
Tak teraz sa hanbim pred nastupenou jednotkou... :oops: Toto som si vazne nevsimol a je to dost podstatne a meni to situaciu.
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Nie je sa za co hanbit. Ja si inak tiez myslim, ze to budu ti isti, ale zase take nepresnosti ohladom veku a aj datum sobasu je trochu iny sa mi nezdaju.
Zatial som nasiel len jedneho Adama v potrebnom obdobi narodenenho vo Sv. Jane, ale vekovo sedi skor na udaj zo sobasa v Sobotistskej matrike.

A nasiel som druhy pripad sobasa uvedeneho v matrike Sv.Jana a aj teraz vo Velkych Levaroch. Tam to ale vyzera, ze vsetko sedi az na jednu vec. Obec z ktorej pochadza nevesta je v Levarskej matrike uvedeny Sv.Jan a v matrike sv.jana je uvedena Kanyizsa. Neviete aka to je obec? sa mi to nezda.

8.10.1793 Joannes Muller
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1890292778

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :468096232
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Kanizsa bude asi nejaka cast obce Sv.Jan. Predpokladam, ze dvor alebo nieco take, ale nenasiel som to v slovniku.
SidkaM
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Júl 2022, 22:41
Predkovia z oblasti: Senica, Pezinok

Kaniža bol skorší Habánsky dvor v Jánoch a sú to typické habánske priezviská a našla som viacero sobášov medzi obyvateľmi na vtedajšie pomery vzdialenými obcami s habánskymi komunitami. Priezviská a mená sú často mätúce, lebo sa často opakovali, aj ich kombinácie.
Napísať odpoveď