Zurvalec

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
jozef56
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 29 Apr 2017, 13:13
Predkovia z oblasti: Maťašovský,Lešondák,Halcin -Smižany,Sp.N.Ves,Rolova Huta,Kežmarok

Dobrý deň,
v sobášnej matrike Dobšiná z roku 1767 som našiel ženícha s poetickým priezviskom. Je vidieť, že už vtedy slovenčina fungovala.
Je to 1.zápis na ľavej strane.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=738759
Pozdravuje Jozef
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

...ja zasa linkujem zápis z matriky úmrtí jedného "zurvalca", ktorý ani také priezvisko nepoužíval...

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

...tiež prvý zápis, zľava...

Róbert
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Tak som sa zabavila prepisom toho textu, ak mate niekto cas a ste zvedavy ako ja, prosim opravit. Ak sa mam priznat, zhruba som pochopila, ale je tam toho este vela co nerozumiem - asi zle prepisane. Najviac sa mi pacil ten "Satanas in carne humana".
Zdravim, Martina.

In verberatione die 7 Maji horis pomeridianis
cum Josepho Baltschik habita per anidom
cultro in collo laethgliter vulneratus illis suta
nicam animam exhalvit – siegne Deus pagum
a horrendo et periculoso individuo liberavit.
Suit ille integro vitae suar tempore impoenitems pro confassione paschali et Divina
nunquam frequentavit – fuit publicus pecator – blaspheum at on terribilis – Jesum Deum,
B.M. Virginum Piusque Santat Sacram Eucharistiam one sus horidessimus sekonestavit
verbo: fuit ille Satanas in carne humana – judaefarictaesinulis – ideo ob tat tantaqua malarat
seclera commiftu et patrata, Sepultura ecclestica aveitus erat – In coemeterio ad marginem
versus popinam, ne habent communionem cumfidelibus tefrae mandatus est fuit
per commissionem indicalem sectus.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

...ide o príbeh, ktorý sa udial vo vedľajšom dvore. Vdovu po "zavraždenom" Jánovi si vzal za manželku praprastarý otec mojej manželky.

Poznám iba preklad textu priateľom, ktorý ale neručil za jeho úplnú správnosť...tu je jeho komentár:

Uvádza sa, že zomrel 7.5. a 9.5. mal pohreb. Zaujímavé je, že v každej kolonke je pred menom uvedený len dátum pohrebu, avšak pri dátume pred menom Jána Plichtu je uvedené iba terram mandatus est - odovzdaný zemi, z čoho asi vyplýva, že mu bol odrieknutý cirkevný pohreb. Poznámka to dosvedčuje. Píše sa v nej, že v bitke s Jozefom Balčíkom, 7. mája popoludní bol ranený nožom do krku, vydýchol svoju satanskú dušu a tak Boh oslobodil obec od hrozného a nebezpečného jedinca. Ďalšia časť je opisom jeho konania: bol verejným hriešnikom, hrozným rúhačom Ježiša Krista, Panny Márie, dehonestoval Eucharistiu, rodičov neustále bil, pohoršujúco sa správal v manželstve, a pod.
Na záver sa už iba opisuje, že mu bol odmietnutý cirkevný pohreb a že bol odovzdaný zemi, na cintoríne pri kraji.

Róbert
Napísať odpoveď