Nelegitímne deti

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Onuphrios
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 10:09

Dobrý deň prajem,
narazil som na niečo, čo som doteraz pri výskume ešte nevidel a zaujímalo by ma, či sa to stávalo bežne.
Mám tu dvoch ľudí, ktorí mali svadbu na začiatku roku 1877, no keď som prezeral úmrtia, našiel som deti s tými istými rodičmi ešte 3 roky predtým. A nejde len o náhodu (iní ľudia s rovnakými menami). Našiel som krsty ešte z roku 1873 s rovnakými menami rodičov ako pri svadbe, kde je dieťa zapísané ako legitímne, až v roku 1876 sa zdá, že po tom, ako sa 3 roky hrali na manželov, im na to niekto prišiel - pri krste je tu poznámka s dátumom úmrtia dieťaťa a zároveň aj oprava, že nebol legitímny.

svadba v roku 1877 - hneď prvý zápis
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

spomínaný krst z roku 1876 s doplnenými poznámkami - druhý zápis
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Takže stávalo sa niečo také bežne? Museli sa rodičia nejak pri krste detí preukázať, že sú manželia?

EDIT
Som si vedomý toho, že by to mohlo nejak súvisieť s brannou povinnosťou (že muž mohol mať v tomto období svadbu až po absolvovaní vojenskej služby), no väčšinou som zvyknutý na to, že pri nemanželských deťoch je zapísaná pri krst len matka, no v týchto prípadoch sú tu obaja rodičia a dieťa normálne zapísané ako legitímne.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V roku 2015 sa konala konferencia SGHS v Martine s témou "Iní v našich rodinách" a bolo tam niekoľko príspevkov k tejto tematike. Branná povinnosť tam bola spomenutá v príspevku Jána Goliana "U Detvanov povstala nemravnosť veľká" alebo O (ne-)manželských deťoch jednej slovenskej farnosti. Žiaľ, web SGHS nefunguje, takže nie je dostupný online Genealogicko-heraldický hlas 2016. Pochopiteľne, motívy mohli byť aj iné, ale občas sa s tým stretávame.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Ten clanok od Jana Goliana je volne pristupny aj cez Academia.edu
Ak by sa vam ho nepodarilo stiahnut, mozem vam preposlat pdf.
Zdravim, Martina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

MartinaS napísal: 14 Mar 2021, 10:06 Ten clanok od Jana Goliana je volne pristupny aj cez Academia.edu
Ak by sa vam ho nepodarilo stiahnut, mozem vam preposlat pdf.
Zdravim, Martina
Už som ho našiel. Je aj tu: https://www.researchgate.net/publicatio ... J_FARNOSTI
Onuphrios
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 10:09

Super, dakujem za pomoc, pozriem si to
Napísať odpoveď