Klamstvo o otcovstve

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Dolly29
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 03 Nov 2020, 16:21
Predkovia z oblasti: Dolák, Pesko, Partel, Reinwart, Slovensko a ČR

Dobrý deň už ste mi tu pomáhali pri hľadí rodiny Pesko.
Žena Jana Peska, Amália Oskerova mala po jeho odchode do Ameriky (1907) ešte minimálne ďalšie dve deti o ktorých viem, ich rodné listy mam z matriky
Ilona Peskova (1910) a Jozefa Peskova (1922)...okrem toho si myslím ze Amali mohla mať medzi tými 12timi rokmi ešte nejaké deti o ktorý neviem.

Mňa by zaujímalo ako sa tie deti krstili, keďže matky sa krstu pravdepodobne nezúčastnovali a údajný otec nebol prítomný lebo bol v Amerike?
Alebo bolo v tej dobe jedno ci to bol biologicky otec... Jednoducho keď bola vydatá písal sa tam automaticky meno manžela?
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

V tomto obdobi uz zena po sobasi preberala priezvisko manzela, takze ak sa jej narodili akekolvek deti, tak v statnej matrike dostanu priezvisko manzela, bez ohladu na to ci boli jeho alebo niekoho ineho - tak ako je tomu aj dnes. Pokial sa teda neprizna samotna matka, ze otcom dietata nie je jej manzel, ale ten a ten, ale na to je nejaka sudna procedura...
A to o tych krstoch, ktorych sa matky nezucastnovali, to v 20 storoci tiez neplati, cirkevny krst so zapisom do statnej matriky nema nic spolocne. Bezne sa krsti neskor (nie jeden, dva dni po narodeni ako v predchadzajucich storociach), a vtedy uz matky samozrejme pri krste pritomne su.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Zdravím Vás.

Mám podobné skúsenosti s vdovami a ich deťmi. Určite nie som sama, ktorá sa s tým stretla. Stávalo sa, že žena po smrti manžela porodila ďalšie deti a tie aj keď mali iných otcov dostali priezvisko po matke - vdove.

Pekný deň .Anina
Napísať odpoveď