sobas vdovy po 1 mesiaci

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den, mam v rodine taku zaujimavost: Maria Doky, narodena 30.7.1788 v Oslanoch si zobrala Joannesa Gulu (sobas 20.11.1808). Myslim, ze ziadne deti spolu nemali. Joannes zomrel 18.1.1811 a hned o jeden mesiac neskor, 18.2.1811 sa Maria znovu vydavala, za Andreasa Zajacku. Stretli ste sa s tym este niekto, alebo to bolo ozaj vynimocne? Ja som si doposial myslela, ze vdovy museli nejaky cas drzat "smutok" za zomrelym manzelom - ale asi to mam iba z romantickej literatury alebo filmov. Ze sa co najskor znovu zenili vdovci, s malymi detmi, to viem, ale ze by sa tak skoro vydala zena, to som este nenasla. Ta Maria Doky ale musela aj tak byt nejaka "ina" - lebo po treti krat si zobrala o 15 rokov mladsieho (ona 35, zenich 19 rokov!). Zdravim, Martina
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

MartinaS napísal: 14 Apr 2021, 10:40 Dobry den, mam v rodine taku zaujimavost: Maria Doky, narodena 30.7.1788 v Oslanoch si zobrala Joannesa Gulu (sobas 20.11.1808). Myslim, ze ziadne deti spolu nemali. Joannes zomrel 18.1.1811 a hned o jeden mesiac neskor, 18.2.1811 sa Maria znovu vydavala, za Andreasa Zajacku. Stretli ste sa s tym este niekto, alebo to bolo ozaj vynimocne? Ja som si doposial myslela, ze vdovy museli nejaky cas drzat "smutok" za zomrelym manzelom - ale asi to mam iba z romantickej literatury alebo filmov. Ze sa co najskor znovu zenili vdovci, s malymi detmi, to viem, ale ze by sa tak skoro vydala zena, to som este nenasla. Ta Maria Doky ale musela aj tak byt nejaka "ina" - lebo po treti krat si zobrala o 15 rokov mladsieho (ona 35, zenich 19 rokov!). Zdravim, Martina
Je to úplne bežné. Myslím, že takýto prípad má v rodine každý. Väčšinou sa vdovy a vdovci sobášili krátko po úmrtí predchádzajúceho partnera, pretože potrebovali zabezpečiť starostlivosť o deti a o rodinný statok.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď