Záznamy maďarskej armády - cca rok 1860

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
MatejUhrin
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 19 Máj 2020, 01:00
Predkovia z oblasti: Uhrin (Veľký Ďúr), Bulla (Donovaly)

Dobrý deň,
Vedeli by ste mi prosím poradiť s tým kde presne hľadať záznamy resp registre maďarskej armády približne z rokov okolo 1860-70?
V sčítaní obyvateľstva sa píše v poznámkach že Jozsef Uhrin slúžil v maďarskej armáde (viď link)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1986782

https://adatbazisokonline.hu/adatbazis/ ... hierarchia
Na tejto stránke som našiel registre maďarskej armády, sú tam však len regióny dnešneho Maďarska, preto by som sa rád spýtal či niekto nevie o inom mieste kde by som mohol podobné databázy ale aj pre slovenskú časť v týchto rokoch?

ďakujem :)))
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň, mám chuť to presunúť k Vašej otázke spred niekoľkých dní, pretože zjavne ide o ten istý problém. A teda ak je to naozaj tak, potom ani nemusíte ľutovať, že je nefunkčný ten odkaz, na ktorý ste sa pýtali, pretože ten sa týkal vojakov v I. svetovej vojne, aj to prevažne zo súčasného maďarského územia.
Už tam som Vám dal odkaz na možnosti genealogického bádania vojakov, ale asi zbytočne. Vzali ste si do hlavy, že Váš predok slúžil v maďarskej armáde. Vtedy bolo Uhorsko a VŠETCI z Uhorska slúžili v UHORSKEJ armáde. V tom článku, na ktorý som Vás odkázal, je ako prvá a najdôležitejšia rada poznať (okrem dáta narodenia, rodiska, bydliska vojaka) vojenský obvod, v ktorom mohol narukovať. Vo Vašom prípade je to Ostrihom. Na linku, ktorý uvádzate je to pod Komárom-Esztergom megye. No keď si to rozkliknete, zistíte že sú tam ročníky 1854-1857 a 1864-1867. Takže nula-nula-ništ.
MatejUhrin
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 19 Máj 2020, 01:00
Predkovia z oblasti: Uhrin (Veľký Ďúr), Bulla (Donovaly)

Dobrý deň,
moje dve otázky sa týkajú dvoch odlišných ľudí, z dvoch odlišných storočí. Článok Vami odporúčaný som si pozorne prečítal, "zobral do hlavy" potrebné informácie, no daný článok neodpovedá na otázku, ktorú som sa pýtal tentoraz. V prvom príspevku som sa pýtal na predka Valenta Uhrina, ten bojoval v prvej svetovej vojne, preto som sa pýtal na daný nefunkčný odkaz.

Druhý príspevok: Z sčítania obyvateľstva som sa dozvedel, že aj jeho otec, József Uhrin, bol súčasťou armády, a je mi jasné, že vtedy pojem "Slovensko" by som hľadal márne. O danej osobe neviem viac ako to kde žil, kto boli jeho rodičia, a kedy sa narodil a ako sa volal, neviem kde bol registrovaný. Bola to pre mňa nová informácia že slúžil v armáde, a preto som sa spytoval, či nájdem aj databázu pre eventuálne región Bars, kde aj žil. Ešte pred tým než ste mi odpurúčili nahliadnuť do Komárom-Esztergom megye, som si dôkladne prešiel scany z tohto regiónu, nenašiel som ho. To bol podnet pre mňa, aby som sa obrátil na toto fórum a informoval sa či existuje databáza aj pre Bars, a ak nie či mám usudzovať že bol registrovaný v inom regióne.
Dúfam že po dodatočnom vysvetlení je už zrozumiteľné čo som myslel mojou otázkou a že zlúčenie mojich dvoch otázok by nedávalo zmysel.

Aj tak ďakujem za vašu pomov:)
Napísať odpoveď