Slovakiana rok 1930 - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Bortlock napísal: 19 Nov 2021, 01:26 Chcel som sa ešte spýtať, že ako to bolo pri tom sčítaní s dokumentmi čo sa týka narodenie, sobáš, atď. Museli obyvatelia nejak oficiálne dokladovať úradnými dokumentmi alebo to bolo len tak, dátumy vymyslené do vetra s nejakou odchylkou?
Občianske preukazy neexistovali. Odchýlky sú bežné.
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Absik napísal: 16 Nov 2021, 06:25 Dalsia moznost je zobrazit zdrojovy kod stranky a vyhladat retazec
fullPage:{url:"https://content.slovakiana.sk/fileserver... .jp2"

Po skopirovani toho URL do prehladaca to stiahne obrazok vo formate jp2, toto treba potom prekonvertovat na jpg alebo priamo otvorit napr. v IrfanView.
do Chrome som nainstaloval LinkGrabber. Na stranke vyhladavania na Slovakiane so 72 harkami som grabbol vsetky linky. Vo vyhladavani grabberu som nechal len tie linky, ktore obsahuju "cair-".
tie som skopiroval do Notepadu, kde som odfiltroval vsetko za "?rurl". Takto ocistene linky som dal do JDownloaderu, kde som pri analyze textu z linkami filtroval len linky veduce na *.jp2.
Ostalo 144 suborov, ktore som dal stiahnut. Mam teda rub aj lice harku a mozem v nich rychlo "listovat".

Samozrejme, takto sa da na stiahnutie pripravit cela krabica, alebo cela sidelna jednotka, v ktorej hladate, nie je nutne ist stranu po strane. Len zvysok linku za ?rurl je pre kazdu stranku vyhladavania iny. Urcite je menej komplikovane riesenie, ale toto mi zarucene fungovalo.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Len také povzdychnutie a možno prosba.

Viem, že niektorí členovia komunikujú (komunikovali) so Slovakianou vo veci odčiernenie sčítanie 1930.

Mňa by zaujímalo, že prečo vlastne nie je zdigitalizované celé sčítanie 1930? A kedy bude celé zdigitalizované?

Keď na Slovakiane dám vyhľadávať "sčítací hárok" 1930 a dám požiadavku, aby sa zobrazili len zdigitalizované, tak výsledok je 431.057 objektov. Ak si poviem, že chcem aj nezdigitalizované, tak výsledok je 616.995. Z toho mi vyplýva, že skoro tretina hárkov nie je zdigitalizovaná.

Pre rok 1940 sa nájde 624.534 objektov len zdigitalizovaných je 604268. Tam sa zdá, že istá časť hárkov zo sčítania 1930 bola zle označená v Slovakiane ako 1940. Čo by dávalo istú logiku, keďže sčítanie 1940 by malo mať výrazne menej hárkov, kvôli zmene južnej hranice.

Laco

PS. ospravedlňujem sa, že som asi opísal veci verejne známe, len som si chcel trochu uľaviť. Ak by toto náhodou čítal niekto zo Slovakiany, alebo SNA, tak by ma celkom zaujímala ich odpoveď, ale nejako nie som až tak naivný.
ignobilis
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Jan 2016, 19:24
Predkovia z oblasti: Kysucké Nové Mesto, Čadca, Liptovské Sliače, Liptovská Lúžna, Ludrová, Partizánska Ľupča, Smrečany, Vyšné Lapše, Spišské Podhradie, Spišský Hrhov, Žehra, Domaňovce, Dúbrava, Jablonov, Zemplínska Teplica, Hlohovec

laco napísal: 22 Nov 2021, 16:43 Mňa by zaujímalo, že prečo vlastne nie je zdigitalizované celé sčítanie 1930? A kedy bude celé zdigitalizované?

Keď na Slovakiane dám vyhľadávať "sčítací hárok" 1930 a dám požiadavku, aby sa zobrazili len zdigitalizované, tak výsledok je 431.057 objektov. Ak si poviem, že chcem aj nezdigitalizované, tak výsledok je 616.995. Z toho mi vyplýva, že skoro tretina hárkov nie je zdigitalizovaná.
Z komunikácie so Slovakianou som to pochopil tak, že by mali byť zdigitalizované všetky hárky, ktoré má SNA pre 1930, 1939 a 1940. Niektoré z nich však z nejakých podivných dôvodov neboli pôvodne zverejnené v začiernenej podobe. Nejakú podobnú odpoveď som videl aj od iného člena fóra. Po mojom teste niektorých neprístupných hárkov z roku 1930 môžem potvrdiť to, že viaceré sú už prístupné v nezačiernenej podobe, takže existuje nejaká nádej.

Malé varovanie pred filtrovaním podľa rokov: Slovakiana má nemalú skupinu hárkov, pri ktorých sú nesprávne uvedené roky. Veľa je napríklad takých, kde je uvedené 1940, ale je to 1930 (správny rok je v názve obrázku, nie v metadátach). Okrem toho sú aj viaceré úplne mimo. Stačí skúsiť filter hárkov pred rokom 1930, po roku 1940 alebo rovno od 2000. Z toho, čo sa mi podarilo zistiť, tak pre rok 1930 bolo skutočne dostupných 617 324 hárkov, z toho 430 633 bolo prístupných v začiernenej podobe.
MDzub
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27 Jan 2021, 13:18
Predkovia z oblasti: Lačnov, Šariš

ignobilis napísal: 22 Nov 2021, 20:38
laco napísal: 22 Nov 2021, 16:43 Mňa by zaujímalo, že prečo vlastne nie je zdigitalizované celé sčítanie 1930? A kedy bude celé zdigitalizované?

Keď na Slovakiane dám vyhľadávať "sčítací hárok" 1930 a dám požiadavku, aby sa zobrazili len zdigitalizované, tak výsledok je 431.057 objektov. Ak si poviem, že chcem aj nezdigitalizované, tak výsledok je 616.995. Z toho mi vyplýva, že skoro tretina hárkov nie je zdigitalizovaná.
Z komunikácie so Slovakianou som to pochopil tak, že by mali byť zdigitalizované všetky hárky, ktoré má SNA pre 1930, 1939 a 1940. Niektoré z nich však z nejakých podivných dôvodov neboli pôvodne zverejnené v začiernenej podobe.
Dovod nie je podivny - tak prikazuje zakon. Po 90 rokoch udaje mozu byt zverejnene - co sa aj deje momentalne pre sc.h. z roku 1930. "Mladsie" mozu byt uverejnene len zacernene (aj ked mena a priezviska su videtelne).
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

MDzub napísal: 23 Nov 2021, 15:24
ignobilis napísal: 22 Nov 2021, 20:38 .....

Z komunikácie so Slovakianou som to pochopil tak, že by mali byť zdigitalizované všetky hárky, ktoré má SNA pre 1930, 1939 a 1940. Niektoré z nich však z nejakých podivných dôvodov neboli pôvodne zverejnené v začiernenej podobe.
Dovod nie je podivny - tak prikazuje zakon. Po 90 rokoch udaje mozu byt zverejnene - co sa aj deje momentalne pre sc.h. z roku 1930. "Mladsie" mozu byt uverejnene len zacernene (aj ked mena a priezviska su videtelne).
Skúste si ešte raz pozorne prečítať to, na čo reagujete :) To, čo ste napísali, je nám známe. Tu je debata o niečom inom.
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Neviem ako vám, ale mne v tomto okamihu nejde zobraziť nič zo sčítacich hárkov....tzv náhľad sa nepodarilo uskutočniť :roll:
Možno za pár hodín to opravia
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,

všimol som si, že na https://scitacieharky.sk/home pribudli prvé hárky zo sčítania z roku 1930. Chcem sa opýtať či je nejaký predpoklad, kedy by mohli začať nabiehať ďalšie.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

zdravím,

rok 1930 som nahral iba to čo som akútne potreboval pre vlastné hľadanie, inak zatiaľ stále čakám, kým dokončia odčiernenie.
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Nenajde sa niekde inventar k scitaniu? Nejaka jednoducha tabulka s cislom krabice a nazvami obci?
Web SNA som skusal, mail do badatelne zatial nezodpovedany...
Napísať odpoveď