Sčítacie hárky - 1940 - aplikácia

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

pinocchio napísal: 20 Jan 2022, 10:47
... kazdopadne zvlastne. Je pravdepodobne ze stat mal zoznamy vlastnych obyvatelov kvoli evidencii na rozne ucely (povolavacie rozkazy, povinna skolska dochadzka, dane a podobne). A myslel som ze prave kvoli takymto zoznamom robil aj scitanie obyvatelstva. Samozrejme ich vsak mohli vytvarat na zaklade dodanych zoznamov z matricnych uradov. Bohuzial sa vsak musime zmierit s tym, ze sa take zoznamy asi nezachovali.
Nie, nemal. Ak sa robili nejaké zoznamy, tak na lokálnej úrovni a ak, tak od prípadu k prípadu, rozhodne nie všeobecne.
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

duros napísal: 20 Jan 2022, 11:00 Nie, nemal. Ak sa robili nejaké zoznamy, tak na lokálnej úrovni a ak, tak od prípadu k prípadu, rozhodne nie všeobecne.
No veru, škoda, že nie všeobecne. Ja som natrafil na takýto sčítací prehľad obce:

https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 001231559b


Keby to bolo pre každú obec, hneď by bol život o niečo jednoduchší :)
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

lenle napísal: 03 Dec 2021, 14:44
- priezviská sa majú písať v mužskom tvare, ok chápem. Čo ale s tými ženskými priezviskami, pri ktorých je "preklopenie" do mužského tvaru nejednoznačné? Napr. som našla Macúšková, čo by mohlo byť Macúško, ale aj Macúška - ako to teda zaindexovať ? Ja som si nateraz vybrala možnosť uviesť v takýchto prípadoch priezvisko v ženskom tvare.
Je na toto nejaká odpoveď? Prebehol som celé vlákno, ale nenašiel som odpoveď.

Ďakujem

Laco
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Veľká vďaka za stránku https://scitacieharky.sk.

Mám jednu prosbu, presnejšie "request for a new feature".

Používam stránku na "rýchle" prezeranie všetkých hárkov v danom meste. Taká Trnava má cca 67 strán (ak si dám 100 hárkov na jednu stranu). Toto sa nedá pozrieť "na jednu šupu". Nikde som nenašiel možnosť, ako si uložiť nejaký odkaz, ktorý by ma naviedol na stránku tam, kde som prestal. Taktiež, keď si pamätám, že som prešiel 33 strán, tak musím 33-krát kliknúť, aby som prelistoval tam, kde som skončil.

Na začiatok by veľmi pomohlo, keď by boli ovládacie šipky aj hore a nie len dole.

Vďaka.

Laco
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

pekný večer,

skúsim dopracovať aby URL vedelo pracovať s konkrétnou stranou, avšak aktuálne mám mimo to veľa roboty a nemám čas sa venovať projektu scitacieharky.sk (už mám zopár nápadov ako to vylepšiť a dúfam, že v dohľadnej dobe to vylepším).
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

matik58 napísal: 20 Jan 2022, 20:33 pekný večer,

skúsim dopracovať aby URL vedelo pracovať s konkrétnou stranou, avšak aktuálne mám mimo to veľa roboty a nemám čas sa venovať projektu scitacieharky.sk (už mám zopár nápadov ako to vylepšiť a dúfam, že v dohľadnej dobe to vylepším).
Vďaka, nie je to tak vážne, už to čo funguje je neporovnateľne väčší komfort, ak to čo za milióny spravil štát.

Laco
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

veď to, som rád, že je to nápomocné :D ešte nech odčiernia konečne rok 1930 a bude to hneď zaujímavejšie
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

laco napísal: 20 Jan 2022, 19:56 Veľká vďaka za stránku https://scitacieharky.sk.

Mám jednu prosbu, presnejšie "request for a new feature".

Používam stránku na "rýchle" prezeranie všetkých hárkov v danom meste. Taká Trnava má cca 67 strán (ak si dám 100 hárkov na jednu stranu). Toto sa nedá pozrieť "na jednu šupu". Nikde som nenašiel možnosť, ako si uložiť nejaký odkaz, ktorý by ma naviedol na stránku tam, kde som prestal. Taktiež, keď si pamätám, že som prešiel 33 strán, tak musím 33-krát kliknúť, aby som prelistoval tam, kde som skončil.

Na začiatok by veľmi pomohlo, keď by boli ovládacie šipky aj hore a nie len dole.

Vďaka.

Laco
Doplnil som, že si URL zapamätáva kde ste skončili a aký filter ste mali zaškrtnutý.
Theker
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28 Júl 2020, 18:47
Predkovia z oblasti: Veľký/Malý Lapáš, Jarok, Močenok a okolie Nitry

Dobrý deň, začal som indexovať sčítacie hárky pre „svoje“ obce. Chcem sa podeliť o pár postrehov ako to robím ja:
1. vždy mám otvorený aj kataster (kataster.skgeodesy.sk/eskn-portal/search/owners) kde v danej obci "testujem" neznáme priezvisko, resp. varianty zapisovania priezvisk
2. Pri mne známych priezviskách, ktoré však v minulosti boli zapisované inak ako dnes , ich píšem tak, ako sa píšu dnes a pôvodný zápis dám do zátvorky (napr Tököly (Thököly) -zápis v zátvorke je zápis z roku 1930/40)
3. Pri priezviskách, ktoré sú aj dnes zapisované dvomi spôsobmi (v rámci jednej obce) zapisujem to, čo je na hárku a do zátvorky dám druhý tvar napr Juhász (Juhás) / Bekényi (Bekéni) / Bédy (Bédi)
4. Pri neznámych (nečitateľných) priezviskách používam slovník (slovnik.juls.savba.sk/) a snažím sa dohľadať ho. Pri neistote zapíšem do zátvorky druhý možný tvar.
5. Pri úplnej neistote/nečitatelnosti použijem „?“
Barley
Člen
Člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 14 Máj 2015, 23:03
Predkovia z oblasti: Caban, obec Selce pri B.Bystrici, Podkonice

Dobrý deň,
myslím si, že skôr, či neskôr, ako pokročí indexácia, bude potrebné riešiť vyhľadávanie priezvisk aj pomocou zástupných znakov. Už teraz, keď je zindexovaných len cca 7 % hárkov, hľadanie niektorých (Rís, Lím, Kán ap.) nie je jednoduché. A ako to bolo už spomenuté v niektorom predchádzajúcom príspevku, nebude problém s otáznikom?
Avšak nápad nahradiť nečitateľné priezvisko nejakým náhradným znakom je výborný, umožní tak niekomu inému nájsť možno správne riešenie. Takže v súvislosti s predchádzajúcim príspevkom: žeby otázniky v obci Malý Lapáš boli priezviská Čuboň a Nižňanský?

Pripájam sa k vďačným užívateľom stránky.
Napísať odpoveď