Sčítacie hárky - 1940 - aplikácia

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
temp
Člen
Člen
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

duros napísal:
30 Jan 2023, 08:01
temp napísal:
29 Jan 2023, 11:27


Ďakujem, skusil som to online Dezoomify. To je omnoho pohodlnejšie :) ako hladať ten správny reťazec, ale ako sa píše na fóre, tak zobrazí len prvú stranu.
Naklikáte druhú stranu a znova spustíte Dezoomify.
Dakujem. Cez online Dezoomify sa mi ta druha strana nejak nedarila, ale s rozšírením do prehliadača mi to ide.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Zdravím všetkých,

po dlhšej dobe zas trochu "indexujem". Niekoľko úvah/upozornení/návrhov:

- veľká vďaka za scitacieharky.sk Je to úžasný nástroj aj, keď toho ešte veľa nie je indexované. Výrazne to zjednodušuje vyhľadávanie.

- vždy som si myslel, že je nejako samozrejmé, že keď niečo prepisujem, tak prepíšem celý hárok. V skutočnosti sa to ale tak nerobí. Čiže upozornenie, ak v meste nenájdete očakávané priezvisko, tak nestačí prejsť len "neindexované" záznamy.

- naďalej (jemne) nesúhlasím s tým, aby sa ženské mená zapisovali len v mužskej forme. Je dosť priezvisk, kde sa jednoducho nedá spätne jednoznačne určiť mužská forma priezviska. Osobne v tomto prípade zapisujem len ženskú formu.

- aj v diskusii vidím istú nejednotnosť ohľadom toho, čo sa presne má zapisovať - či terajšia forma, alebo doslovný prepis hárku. Som jednoznačne toho názoru, že je potrebné, aby boli zapísané všetky priezviská v tvare ako sú napísané na hárku. "Terajšia forma" by mala byť len doplnková.

- otvorená otázka - má sa indexovať aj priezvisko majiteľa domu? A ak áno, tak aj v prípade, že sa jedná o "právnickú osobu"? Dávať to do priezviska, alebo do samostatného políčka?

- indexovať/neindexovať prehľadové hárky - pozor tam sú evidovaní majitelia domov, takže hlavne v mestách to nemusí veľmi pomôcť pri vyhľadávaní konkrétneho obyvateľa. Ak sa majú indexovať, tak je otázka, či pre tieto hárky nespraviť iné zadávanie údajov a zadávať aj napr. číslo obvodu, číslo domu (ulicu), (aby sa následne lepšie kontrolovalo a upravovalo)...

Návrhy pre vývojára, keď bude mať tak veľa voľného času, že nebude mať čo robiť:
- rozšíriť hodnoty pre pole "Stav" o "indexovaný úplne", "indexovaný čiastočne" a pri jednotlivých hárkoch pridať checkbox "indexované čiastočne/úplne"

- Políčko pre Priezvisko upraviť tak, aby sa v prípade viacerých priezvisk zobrazovalo viac riadkov. Niektoré hárky napr. pri internátoch, kláštoroch a pod majú na každom riadku iné priezvisko. Ale aj pri bežných bytových domoch sa v domácnosti nachádza aj zopár členov služobníctva/podnájomcov a pod.

Laco
Napísať odpoveď