Sčítacie hárky - 1940 - aplikácia

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

duros napísal: 30 Jan 2023, 08:01
temp napísal: 29 Jan 2023, 11:27

Ďakujem, skusil som to online Dezoomify. To je omnoho pohodlnejšie :) ako hladať ten správny reťazec, ale ako sa píše na fóre, tak zobrazí len prvú stranu.
Naklikáte druhú stranu a znova spustíte Dezoomify.
Dakujem. Cez online Dezoomify sa mi ta druha strana nejak nedarila, ale s rozšírením do prehliadača mi to ide.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Zdravím všetkých,

po dlhšej dobe zas trochu "indexujem". Niekoľko úvah/upozornení/návrhov:

- veľká vďaka za scitacieharky.sk Je to úžasný nástroj aj, keď toho ešte veľa nie je indexované. Výrazne to zjednodušuje vyhľadávanie.

- vždy som si myslel, že je nejako samozrejmé, že keď niečo prepisujem, tak prepíšem celý hárok. V skutočnosti sa to ale tak nerobí. Čiže upozornenie, ak v meste nenájdete očakávané priezvisko, tak nestačí prejsť len "neindexované" záznamy.

- naďalej (jemne) nesúhlasím s tým, aby sa ženské mená zapisovali len v mužskej forme. Je dosť priezvisk, kde sa jednoducho nedá spätne jednoznačne určiť mužská forma priezviska. Osobne v tomto prípade zapisujem len ženskú formu.

- aj v diskusii vidím istú nejednotnosť ohľadom toho, čo sa presne má zapisovať - či terajšia forma, alebo doslovný prepis hárku. Som jednoznačne toho názoru, že je potrebné, aby boli zapísané všetky priezviská v tvare ako sú napísané na hárku. "Terajšia forma" by mala byť len doplnková.

- otvorená otázka - má sa indexovať aj priezvisko majiteľa domu? A ak áno, tak aj v prípade, že sa jedná o "právnickú osobu"? Dávať to do priezviska, alebo do samostatného políčka?

- indexovať/neindexovať prehľadové hárky - pozor tam sú evidovaní majitelia domov, takže hlavne v mestách to nemusí veľmi pomôcť pri vyhľadávaní konkrétneho obyvateľa. Ak sa majú indexovať, tak je otázka, či pre tieto hárky nespraviť iné zadávanie údajov a zadávať aj napr. číslo obvodu, číslo domu (ulicu), (aby sa následne lepšie kontrolovalo a upravovalo)...

Návrhy pre vývojára, keď bude mať tak veľa voľného času, že nebude mať čo robiť:
- rozšíriť hodnoty pre pole "Stav" o "indexovaný úplne", "indexovaný čiastočne" a pri jednotlivých hárkoch pridať checkbox "indexované čiastočne/úplne"

- Políčko pre Priezvisko upraviť tak, aby sa v prípade viacerých priezvisk zobrazovalo viac riadkov. Niektoré hárky napr. pri internátoch, kláštoroch a pod majú na každom riadku iné priezvisko. Ale aj pri bežných bytových domoch sa v domácnosti nachádza aj zopár členov služobníctva/podnájomcov a pod.

Laco
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Skúšala som trošku indexovať jednu obec na západnom Slovensku. Nachádza sa v okrese s najmenším indexovaním. Pri odkazoch sú aj jednotlivé poradové čísla hárkov, ktoré sú ale aj chybne očíslované. Napríklad v obci, ktorú som skúšala je 2x číslo 12, pritom druhé malo byť č. 22 (je to zároveň aj číslo domu).
Nie každý vlastník domu je aj jej obyvateľ (Niekedy vlastník je obyvateľom susednej obce).
Pri sčítacích obvodoch sú poradové čísla, ktoré sa ale do indexu nedajú zapísať.
Nemám problém zapísať zoznam všetkých obyvateľov obce podľa sčítacích obvodov, lenže pri počte nejakých 90 mien sa to nedá.
Niektoré ženské priezviská sa nedajú, resp. neviem správne prepísať do mužského rodu.
Takže to je v skratke moja najnovšia skúsenosť.
PS
Naše dnešné stretnutie bolo síce krátke, ale skvelé. Dozvedeli sme sa zasa niečo, čo sme netušili a čo sa nedá vysvetliť len na našej stránke.
Ďakujem.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Chcem požiadať všetkých, ktorí indexujú sčítacie hárky, aby zapísali všetky mená a nie iba tie "svoje". Ak ich neviete prečítať, tak doplňte aspoň otázniky.
Takéto hárky sa potom zobrazia ako zindexované, ale nezobrazia sa ostatné priezviská a Vaša práca je neúplná a zbytočná pre ostatných bádateľov.

Dari
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Dobrý deň
Chcela by som požiadať autora, či neuvažuje o vyhľadávaní v našich zindexovaných hárkoch naraz pre celé Slovensko.
Zisťujem totiž, že pod hlavičkou príslušnej obce sa nájdu hárky inej obce. Ak teda niekto hľadá v konkrétnej obci, tak predka nenájde,, pretože je naskenovaný tam, kde nepatrí. Je to chyba spoločnosti, ktorá tieto hárky skenovala. Možno sa takýchto nezmyslov nájde v celej republike oveľa viac.

Dari
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

Veď také vyhľadávanie funguje :) stačí si odškrtnúť filtre v ľavom panely.
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Pozdravujem

chcem sa spytat, ked indexujem nejaku obec, zistim hned, ak ju nahodou prave tiez niekto indexuje?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Rhostacny napísal: 12 Máj 2023, 18:50 Pozdravujem

chcem sa spytat, ked indexujem nejaku obec, zistim hned, ak ju nahodou prave tiez niekto indexuje?
Ani nie.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Rhostacny napísal: 12 Máj 2023, 18:50 Pozdravujem

chcem sa spytat, ked indexujem nejaku obec, zistim hned, ak ju nahodou prave tiez niekto indexuje?
Z mojej osobnej skúsenosti: Ak chcete indexovať určitú obec, tak si v nej najskôr dajte zobaziť stav: indexované. Stáva sa totiž, že niekto v tom už niečo zapísal. Zvyčajne iba to priezvisko, ktoré potreboval pre seba, ale tie zvyšné z hárku, tam zapísané nie sú. Ale to sú skôr výnimky, ako pravidlo. Potom si vyberte neindexované a podľa čísla uvedeného nad filtrom budete vidieť, koľko hárkov máte indexovať.

Dari
mhalus
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 31 Mar 2023, 22:35
Predkovia z oblasti: Haluš, Nitrianske Sučany, Nováky, Sobotište, Čáčov, Bratislava

Veľmi pekne ďakujem za túto iniciatívu. Zdá sa, že indexy postupne nabiehajú a nie je nereaálne, že koncom budúceho roka by sme to mohli zvládnuť aj celé (1930). Neuvažovali ste aj o pridaní sčítania 1869 ?
Napísať odpoveď