Ako funguje auktualizácia databazy Family Search ?

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
mariana
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 20 Feb 2019, 17:49
Predkovia z oblasti: Matlak, Kinlovič, Nagy Bacso, Nemec Okres Košice

Dobry deň,

Mala by som otázku na vás ohľadom family search, lebo vidím raz že je nejaká informácia prístupná, inokedy nie. Ako to vlastne updatujú tie stránky. A pracujú mormóni stále na tom postupnom zverejňovaní ? prebieha nejaka aktualizácia ? budú niektoré mikrofilmy ktoré momentálne nie sú na stránke sprístupnené k nahliadnutiu v budúcnosti publikované ?

Minule, asi pred týždňom som hľadala narodenie z Ruskova z roku 1895 , a bola k tomu aj snímka, a teraz už to tam nie je. Už len index.
Konkrétne tento zápis Alžbety Galovej :
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:KHZQ-586
Píše sa tam síce že je to Ďurkov, ale v snímke ktorá tam bola pred týždňom priložená , bola informácia že ide o RUSKOV
Stihla som urobiť screenshot v prílohe.

a v katalógu z konkrétnej farskej oblasti
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
sú informáci, že krsty z Ruskova z roku 1895 nie sú prístupné online.

Mariana
Prílohy
Alzbeta_Galova_narodenie_1895.png
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ani Boh netuší, aký v tom majú systém, hoci to verejne deklarujú. Ale iné Vám poviem: Vy asi nepoužívate email, pod ktorým ste sa tu zaregistrovali. Inak by ste si všimli, že Vám došla notifikácia o tom, že máte odo mňa súkromnú správu tu na fóre a tento problém ste už dnes mohli mať vyriešený :)
mariana
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 20 Feb 2019, 17:49
Predkovia z oblasti: Matlak, Kinlovič, Nagy Bacso, Nemec Okres Košice

Jáááj, no tak mail používam, len na mail mi nič neprišlo, asi nemám nastavené notifikácie, ale teraz keď vravíte už som si všimla že mi tu bliká súkromná sprava, 
Sorry, nova som tu. Ďakujem,
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Všeobecná odpoveď na základe pozorovania. Predpokladám, že budú skôr filmy odstraňovať ako pridávať. Rádovo ale v jednotkách percent.

Postupne budú pridávať veci do indexu, ale skôr pomaly. Jednoznačne preferujú dáta z krstných/rodných matrík, ostatné typy žiaľ čakajú.

Myslím, že Slovensko je momentálne na chvoste zaujmu.

A ešte dôležité. Mormóni su cirkev, ktorá má genealógiu ako istú súčasť svojej viery. Investuje milióny do zberu a sprístupňovania genealogického materiálu. A nie je vylúčené, že raz si povedia, že budú veci sprístupňovať iba sebe a že nebudú míňať peniaze na celosvetovú verejnosť.

Je hanbou Slovenska, že nedokáže sprístupňovať svoje archívne dedičstvo dôstojným spôsobom na úrovni 21. storočia.

A len úplne na záver musím ak vyštudovaný IT-čkár povedať, že spôsob, akým boli fotené slovenské matriky sú ukážkovým príkladom toho, čo sa stane, ak sa v úvode podcení návrh dátovej štruktúry a nezmyselne sa šetrí na relatívne lacnom materiáli.

Laco
mariana
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 20 Feb 2019, 17:49
Predkovia z oblasti: Matlak, Kinlovič, Nagy Bacso, Nemec Okres Košice

No tak nejak to aj mne z toho vyšlo, že boh vie aký poriadok v tom nemajú. Mna napadlo, aj žo že, najprv akože sprístupnia niečo zadarmo a potom spoplatnia a budeme za tieto informácie platiť.
Ale vraj tá family liberary v Utah je zadarmo prístupná pre verejnosť.
Čítala som niekde že mormóni spravili zo všetkého 3 kópie , jednu vzali do Utahu do svojej knižnice a ďalšie dve kópie mirkofilmov ostali u nás v archívoch, Pravda je, ako vravíte naš štát s tým nič nerobí. Majú to nafilmované zadara a nemá kto to nahádzať do databázy.

Ale datová štruktúra by sa fakt hodila, človek v tom listuje a prejde 10 strán a nevie v ktorom roku listuje, až kým nepríde na December.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Treba si uvedomiť, že celé to fotenie prebiehalo ešte v analógovej ére, keď internet len vznikal, takže naše archívy majú podľa dohody len fyzické mikrofilmy. To že je to sprístupnené pre všetkých na internete je už čisto rozhodnutie mormónov a môžeme im len poďakovať, že aspoň niečo dávajú voľne k dispozícií. Tie mikrofilmy museli najprv naskenovať a zapísať príslušné údaje, čo im tiež trvalo pár rokov a to bol už úplne iný a samostatný proces s ktorým Slovensko nemalo nič spoločné.

Ak by naše archívy chceli zverejniť matriky na internete, tak by si tento proces museli spraviť sami. Nemám ani vedomosť, že by vôbec nejaký slovenský archív mal skener na mikrofilmy. Dokonca by možno bolo jednoduchšie a lepšie tie matriky digitálne nafotiť odznova a farebne.

Inak mikrofilmy sú už vlastne zastaralá technológia, ktorá tu je aspoň 50 rokov. To len za socializmu sme boli tak zaostalí, že sa to tu nepoužívalo (údajne len štb si pre seba niečo mikrofilmovala). Takže aj preto sme s tou dohodou s mormónmi súhlasili, lebo nielen, že matriky nafilmovali, ale nám aj nechali všetko vybavenie na mikrofilmy. To je údajne už často pokazené, tak sa nefotí, čo by až tak nevadilo, keby mali naše archívy normálnu náhradu na digitalizáciu hodnú 21. storočia.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

No tak nejak to aj mne z toho vyšlo, že boh vie aký poriadok v tom nemajú.
Vzhladom na to, ze mormoni sa nezaoberaju len Slovenskom, ale v podstate celym svetom, je uzasne, ako to zvladli a aky v tom maju system. Za to, co nam poskytuju (a zadarmo), im mozeme len dakovat.
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

Myslite si ze pridaju volakedy aj novsie udaje? Viem ze v SK su zauzivane zakony o ochrane osobnych udajov a zverejnene udaje nesmu zasahovat do zivych zapisov (min 100 rokov) takze teroreticky nemali by matriky ktore uz maju po stovke (udaje pred rokom 1919) byt verejne spristupneneci uz na FS alebo normalne?

Bol som na farskej matrike a oni pozadovali od o mna bezmala aj OP alebo pas mojich starych rodicov.

S pozdravom MG
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Treba rozlišovať štátne (civilné) matriky a cirkevné.

Štátne matriky sa postupne odovzdávajú do archívov, ak je posledný údaj v nej starší ako 100 rokov (u sobášov a úmrti je hranica zrejme iná). Takže v tom prípade by mali byť voľne prístupne v daných archívoch.

Cirkevné matriky by mali ostávať na fare a je na vôli kňaza, či Vám ju sprístupní a ako. Možno majú na to nejaké predpisy, ktovie. Samozrejme staršie cirkevné matriky boli zozbierané počas minulého režimu (50-60 roky?) a uložené v archívoch.

Co sa tyka FS. Tak to je len dobra vola mormonov, ze nam dane matriky spristupnili. Pochybujem, ze tam budu doplnat nove a nove novsie matriky. Na FS je len to, co bolo naskenovane v 90tych rokoch, v podstate su to tie staršie cirkevne matriky, o ktorych pisem vyssie.
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

Srdecna vdaka za objasnenie :-)
Napísať odpoveď