supis z roku 1775 VYRIESENE

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

V tomto clanku https://www.geni.sk/kde-hladat-supisy-z-cias-uhorska/ som nasla info o supise z roku 1775.
Je tu o nom nejaky samostatny clanok alebo ma niekto link na online dostupnu cast? Prip. aj na ten z roku 1857.
Vdaka,
K
Naposledy upravil/-a koralia v 26 Jún 2020, 09:50, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Je to jeden z najstarších článkov. Rokom 1775 bol myslený Tereziánsky urbár, idem to opraviť.
1857 sa z nášho územia zachoval čiastočne na Zemplíne: https://www.familysearch.org/search/cat ... =837879-50

Edit: po upozornení Patrikom dopĺňam, že ešte sa zachoval aj zo Šariša, ale ten nie je dostupný online, iba v archíve.
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Tereziansky urbar som vcera drzala v ruke :-)
Ked ma predok v prvej kolonke poddanskeho gruntu 1/3, znamena to, ze obhospodaroval tretinu usadlosti, a teda ze bol želiar?
V druhej kolonke ma 9, co tam nema siroko-daleko nikto - co znamena, ze mal 9 prespurskych meric imania - toto nie je rec mojho kmena :roll:
Akosi si to neviem prehodit do sucasneho ponimania, co vlastne mal, len vlastny dom s najnutnejsimi prisluchajucimi objektmi (mastal, stodola atd)? Alebo co vlastne z tych cisel vyplyva? Este tam bola 1 2/8 luky.
Dakujem za radu skusenejsieho.
K
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

koralia napísal: 25 Jún 2020, 12:49 Tereziansky urbar som vcera drzala v ruke :-)
Ked ma predok v prvej kolonke poddanskeho gruntu 1/3, znamena to, ze obhospodaroval tretinu usadlosti, a teda ze bol želiar?
Trochu matematiky: želiar nemal viac ako 1/8 usadlosti. Váš predok mal 1/3. Čo je viac? :D
koralia napísal: 25 Jún 2020, 12:49 Akosi si to neviem prehodit do sucasneho ponimania, co vlastne mal, len vlastny dom s najnutnejsimi prisluchajucimi objektmi (mastal, stodola atd)? Alebo co vlastne z tych cisel vyplyva? Este tam bola 1 2/8 luky.
Dakujem za radu skusenejsieho.
K
Možno Vám pomôže aj tento článok https://www.geni.sk/nielen-o-vajciach-v ... om-urbari/ (odporúčam prejsť si aj vlákno fóra, ktoré je tam hneď na začiatku spomínané).
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Jaj, toto presne som hladala! Davnejsie som na ten clanok natrafila, ale nevedela som sa k nemu vratit.
A co sa tyka casti usadlosti, je to niekde rozpisane, ze do akych tried sa ludia zaradovali podla mnozstva obhospodarovanej pody? Takze 1/8 usadlosti zeliar, 1/3 je potom sedliak či?
Inac snazila som sa preratat ten udaj z druheho stlpca, bolo tam velmi vysoke cislo 9 oproti ostatnym, ak jedna presporska merica (podla clanku viewtopic.php?t=7092&start=20) je 2 150 m², vychadza mi az neuveritelne vyoke cislo 19 350 m²? Je to realne?
V tretom riadku je akoby fajfka (teda asi plati udaj z predchad. riadku, co je 1 2/4) a vo stvrtom riadku o lukach je 1 2/8.
Robotne povinnosti mal vyratane ako vseti nad nim aj pod nim na 6 a pol dna so zahrahom alebo 13 bez.
Dakujem!
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

koralia napísal: 25 Jún 2020, 18:04 Jaj, toto presne som hladala! Davnejsie som na ten clanok natrafila, ale nevedela som sa k nemu vratit.
A co sa tyka casti usadlosti, je to niekde rozpisane, ze do akych tried sa ludia zaradovali podla mnozstva obhospodarovanej pody? Takze 1/8 usadlosti zeliar, 1/3 je potom sedliak či?
Želiar nemal viac ako 1/8. Všetko viac už bol sedliak.
koralia napísal: 25 Jún 2020, 18:04 Inac snazila som sa preratat ten udaj z druheho stlpca, bolo tam velmi vysoke cislo 9 oproti ostatnym, ak jedna presporska merica (podla clanku viewtopic.php?t=7092&start=20) je 2 150 m², vychadza mi az neuveritelne vyoke cislo 19 350 m²? Je to realne?
To sú necelé 2 hektáre, môže byť.
koralia napísal: 25 Jún 2020, 18:04 V tretom riadku je akoby fajfka (teda asi plati udaj z predchad. riadku, co je 1 2/4) a vo stvrtom riadku o lukach je 1 2/8.
Robotne povinnosti mal vyratane ako vseti nad nim aj pod nim na 6 a pol dna so zahrahom alebo 13 bez.
Dakujem!
Keď to nevidím, ťažko sa k tomu vyjadrovať.
Napísať odpoveď