Cirkevný desiatok - súpis

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
pekas
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 11:55
Predkovia z oblasti: Blažov /Géci/, Torysky /Kašper/, Rudno nad Hronom /Kršjak/
Bydlisko: Levoča

Je nejaký link na online súpis cirkevných desiatkov?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nie. Desiatky sú desiata časť z úrody (resp. z výnosu), ergo ak nájdete nejaký urbár, z ktorého viete výnosy a ak sa v obci platili desiatky (lebo boli niektoré obce aj oslobodené od nich), viete si vypočítať desiatok.
pekas
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 11:55
Predkovia z oblasti: Blažov /Géci/, Torysky /Kašper/, Rudno nad Hronom /Kršjak/
Bydlisko: Levoča

Desiatok sa platil každý rok. Ide o to kto platil desiatok. Čo by sa dalo použiť pri tvorbe rodokmeňu. Keďže matriky sa začali písať koncom 18. str.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

pekas napísal: 16 Aug 2020, 12:41 Desiatok sa platil každý rok. Ide o to kto platil desiatok. Čo by sa dalo použiť pri tvorbe rodokmeňu. Keďže matriky sa začali písať koncom 18. str.
Máte pravdu, desiatok sa platil každý rok. Cirkev si viedla evidenciu prijatých desiatkov. Tie, ktoré sa dochovali, sú dnes podľa mojich informácií archivované v Maďarskom národnom archíve (Magyar Nemzeti Levéltár) vo fonde E159 Regeszta decimarum. Tieto fondy aktuálne nie sú digitalizované, preto je veľmi ťažké povedať, či obsahujú nejaké údaje, ktoré by nám v genealogickom bádaní pomohli. Keď som pred niekoľkými rokmi oslovil MNL, dostalo sa mi odpovede, že tieto fondy neobsahujú genealogicky relevantné údaje. Je teda možné, že za jednotlivé obce je napr. spísaná len úroda a iné predmety zaslané biskupstvu ale nie mená jednotlivých prispievateľov. Aktuálne je na internete dostupný len inventár zachovaných cirkevných desiatkov, konkrétne tu: https://adatbazisokonline.hu/adatbazis/ ... decimarium
Ako som však písal vyššie, pôvodný materiál je zatiaľ nedigitalizovaný a neviem ani o žiadnom pláne na jeho digitalizáciu v budúcnosti.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
pekas
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 11:55
Predkovia z oblasti: Blažov /Géci/, Torysky /Kašper/, Rudno nad Hronom /Kršjak/
Bydlisko: Levoča

Ďakujem za skvelú a hodnotnú odpoveď 🙂. To som presne chcel vedieť.

U nás v rodine je rodinná kronika, ktorá sa dedí ale škoda, že nie v tej vetve, ktorú potrebujem.
Napísať odpoveď