Dobove zoznamy strat z 1. sv. vojny

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Hladam zaznamy o zranených z prvej svetovej vojny. Ma niekto konto na stranke www.kramerius.nkp.cz alebo ako sa tam da zaregistrovat, ked nie som clenom ziadnej kniznice?
Ci to mam hladat radsej tu?: https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... 13816/1/-/
Lenze tam je 44 stran zoznamov, to neprehladam ani do súdneho dna - nie je niekde register mien, podla ktorého by som zistila, v ktorom sa pradedo nachadza? Neviem totiz, v ktorom roku bol zraneny, viem len ze na Pijave Jeho meno je Stefan Galbavy, pochadzal zo Starej Turej.
Dakujem za akukolvek pomoc.
K
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tieto databázy sú prehľadávateľné (máte tam políčko "search"), len si treba uvedomiť jednak to, že priezvisko mohlo byť v tvare Galbavy/Galbavi, treba si uvedomiť, že výsledky sú na základe OCR skenovania a teda nemusí vyhodiť všetko správne, takže treba potom ešte vyskúšať také srandy ako napr. Golbavy/-i, Galbovy/-i, Golbovy/-i, prípadne zámeny písmen l a b.V nkp netreba registráciu, seznamy strát má však digitalizované aj Digitální studovna Ministerstva obrany ČR: https://kramerius.army.cz/search/handle ... 13d398622b
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Tak neviem, ci to zle hladam, alebo je mozne, ze tam nie je zapisany,
ale dala som tam vsetky mozne alternativy a nenasla som nic :-(
Pri alternative Galbavy/Galbavi naslo 20 zaznamov, ale ani jeden nebol Stefan...
K
Vojenske zaznamy.jpg
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Mne sa osvedčilo aj vyhľadávanie podľa obce, z ktorej predok pochádzal... Samozrejme, bolo nutné použiť maďarský názov obce ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Tak som skusila cez vyhladavanie obce, naslo mi 200 vysledkov, pozrela som asi polovicu a nic :(
Je este nejaka ina moznost, ako pradeda najst?
Dakujem.
K
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ak o tom zranení viete iba z rozprávania, je ešte možné, že nešlo o také zranenie, aby musel byť v nemocnici a teda sa nedostal do záznamov. Poslednou možnosťou je, že niekde v tých zoznamoch je, len so skomoleným priezviskom, alebo čo. Ono ani to hľadanie podľa obce nie je všemocné. Všimol som si veľa takých záznamov, kde obec pôvodu nefigurovala.
Napísať odpoveď