Slovakiana rok 1930 - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

Pekný deň všetkým,
vyzerá to, že sme sa dočkali :)
V okamihu písania tohto príspevku vidím 2091 nových odčiernených hárkov ... okolie Senice, Rimavskej Soboty, Lipt. Mikuláša.
https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 2&inst=SNA
ShinThaWan
Člen
Člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 14:09
Predkovia z oblasti: Šintava, Lomná, Gemelčička (Rumunsko), Dolné Orešany, Majcichov

Už som sa tešil, ale stále nič. Lomná, Orava je stále začiernená. Asi to nahadzujú postupne.
https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie? ... ly=disable
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

Pomalu toho přibývá ,dnes už jich je 7070, ještě to bude asi na dlouho
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Zdravím všetkých,
nakoľko odčierňovanie hárkov prebieha postupne a nie je jasný kľúč, podľa ktorého sa sprístupňujú tie-ktoré obce, poprosil som emailom Slovakianu (NOC-ku), či by nemohli na svojom webe resp. FB informovať, kedy spúšťajú ktorý (aspoň) okres. Dnes som dostal nasledovnú odpoveď:
"Sme radi, že sa nám konečne podarilo pristúpiť k spracovaniu a zverejneniu predmetných sčítacích hárkov v nezačiernenej podobe.
Žiaľ, nakoľko ide o viac ako 800 tisíc hárkov, rozhodli sme sa pristúpiť k automatizovanému spracovaniu, aby sa všetky hárky dostali čo najskôr na portál. Ak by sme pristúpili k separovaniu podľa lokalít (okresov), výrazne by sa predĺžil čas ich sprístupnenia na portáli."

Keďže z odpovede nie je jasné ani to, ako chápať slovné spojenie "čo najskôr", zostáva nám všetkým, ktorí skoro denne klikáme na svoje lokality, iba možnosť klikať na ne aj naďalej :(
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Obávam sa, že pri súčasnom tempe pribúdania hárkov, cca 7000 bezo zmeny už asi 2 týždne, bude to “čo najskôr” asi veeeeľmi dlho, vzhľadom na ich počet 800 tis. Veď ale čo, keď to vydržalo 90 rokov, dákych 5-10 už vydržíme, nie? :lol:
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den, ked sa uz (mozno) dockame, chcela by som sa opytat, podla akeho systemu su zoradene ulice v Bratislave. Vyhladat prislusne harky v mensich obciach mi nerobilo problem - napisala som meno obce, a potom som si tych par desiatok stranok prelistovala, az kym som nenasla co som potrebovala.
Ale ak by ste mi vedeli poradit, ako sa dopracujem ku scitaciemu harku Bratislava, Trencianska ulica c.41 velmi by ma to potesilo. Existuje k tomuto scitaniu nejaky inventar, resp. navod na vyhladavanie podla ulice?
Do Slovakiany som samozrejme napisala ziadost o vysvetlenie ako su tie harky roztriedene, ale, samozrejme, odpoved ziadna....
Zdravim, Martina
ignobilis
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Jan 2016, 19:24
Predkovia z oblasti: Kysucké Nové Mesto, Čadca, Liptovské Sliače, Liptovská Lúžna, Ludrová, Partizánska Ľupča, Smrečany, Vyšné Lapše, Spišské Podhradie, Spišský Hrhov, Žehra, Domaňovce, Dúbrava, Jablonov, Zemplínska Teplica, Hlohovec

MartinaS napísal: 06 Okt 2021, 15:13 Dobry den, ked sa uz (mozno) dockame, chcela by som sa opytat, podla akeho systemu su zoradene ulice v Bratislave. Vyhladat prislusne harky v mensich obciach mi nerobilo problem - napisala som meno obce, a potom som si tych par desiatok stranok prelistovala, az kym som nenasla co som potrebovala.
Ale ak by ste mi vedeli poradit, ako sa dopracujem ku scitaciemu harku Bratislava, Trencianska ulica c.41 velmi by ma to potesilo. Existuje k tomuto scitaniu nejaky inventar, resp. navod na vyhladavanie podla ulice?
Do Slovakiany som samozrejme napisala ziadost o vysvetlenie ako su tie harky roztriedene, ale, samozrejme, odpoved ziadna....
Zdravim, Martina
Ak potrebujete vyhľadávať ulice, môžete na to ísť rovnakým spôsobom ako pre obce. Vyhľadávať môžete teda napr. "Sčítací hárok Bratislava Trenčianska 41". Výsledkom budú všetky nájdené zhody. Tu je však ten hlavný problém - vyhľadávač sa snaží hľadať akúkoľvek zhodu a vráti aj veľa irelevantných zdrojov a poradie tiež nie je celkom zaručené.

Ďalšia vec je, že anotácie hárkov často obsahujú preklepy, skomoleniny, iné tvary (niekedy sa zdá, že to prepisovali ľudia neznalí pomerov, podobne ako na familysearch). Okrem toho sú časté rozdiely v zápisoch samotných hárkov, oficiálny názov vs zaužívaný domácimi, viacjazyčné názvy v určitých oblastiach (slovenčina a k tomu aj maďarčina, nemčina, čeština), ... Musíte preto skúšať aj veľa alternatív toho istého slova. Už dlhšiu dobu sa pripravuje amatérsky nástroj, ktorým by sa vyhľadávanie po obciach a uliciach robilo jednoduchšie, brzdí to však momentálne aj pomalé tempo odčierňovania hárkov z roku 1930 zo strany Slovakiany.

Pomôcka pre pokročilejčie vyhľadávanie na Slovakiane sa nachádza v časti Pomoc - Ako funguje vyhľadávanie?.

Pre Trenčiansku 41/970 sú v roku 1940 k dispozícii hárky zo škatule 57, hárky 209-240 (priame odkazy posielam v správe).
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

trochu jsme se posunuli k dnešnímu dni 51910
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

maros napísal: 04 Okt 2021, 12:31 Zdravím všetkých,
nakoľko odčierňovanie hárkov prebieha postupne a nie je jasný kľúč, podľa ktorého sa sprístupňujú tie-ktoré obce, poprosil som emailom Slovakianu (NOC-ku), či by nemohli na svojom webe resp. FB informovať, kedy spúšťajú ktorý (aspoň) okres. Dnes som dostal nasledovnú odpoveď:
"Sme radi, že sa nám konečne podarilo pristúpiť k spracovaniu a zverejneniu predmetných sčítacích hárkov v nezačiernenej podobe.
Žiaľ, nakoľko ide o viac ako 800 tisíc hárkov, rozhodli sme sa pristúpiť k automatizovanému spracovaniu, aby sa všetky hárky dostali čo najskôr na portál. Ak by sme pristúpili k separovaniu podľa lokalít (okresov), výrazne by sa predĺžil čas ich sprístupnenia na portáli."

Keďže z odpovede nie je jasné ani to, ako chápať slovné spojenie "čo najskôr", zostáva nám všetkým, ktorí skoro denne klikáme na svoje lokality, iba možnosť klikať na ne aj naďalej :(
Nadväzujem na svoj predchádzajúci príspevok. Položil som tímu Slovakiana doplňujúcu otázku na ich odpoveď vyššie a včera som dostal tento email:
"Väčšina hárkov bude verejnosti sprístupnená do konca roka 2021, nakoľko systém spracuje max. 40-50 tisíc hárkov týždenne. Od októbra pribúdajú hárky na portáli Slovakiana jednorázovo, a to 1x za týždeň (zajtra by mala byť vonku ďalšia várka)."

Napriek omeškaniu so zverejnením odčiernených hárkov (viac nájdete v tomto vlákne, takže už nebudem riešiť dôvody), by som chcel oceniť súčasnú promptnú komunikáciu tímu Slovakiana, vďaka ktorej vieme, ako sprístupňovanie hárkov funguje. Dovčera bolo odčiernených cca 7 tis. hárkov, dnes niečo cez 50 tis. hárkov, takže ak dobre počítam, do konca roka by mohlo byť týmto tempom sprístupnených cca 3/4 všetkých hárkov. Vďaka aj za to ;)
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Dnes som sa snažila listovať v sčítacích hárkoch. Potešilo ma, že už neboli začiernené.
Čo ma ale zarazilo, je komplikovanosť listovania v hárkoch, teda prechádzanie z jedného hárku do druhého.
Možno sa mi to iba zdá a neviem s tým pracovať, ale prejsť zo začiatku na koniec strany, hlavne ak je sčítacích hárkov viac ako 100 v jednej obci, je hotové umenie.
Myslím si, že zvolený formát je nelogický. Mohol k tomu byť aspoň nejaký abecedný zoznam a hárky mohli byť zapísané podľa priezvisk, alebo v abecednom obsahu priradené číslo, pod ktorým je ten-ktorý hárok naskenovaný. Žiaľ, pre zhotoviteľa stránky to bolo asi nad jeho sily.
Napísať odpoveď