Slovakiana rok 1930 - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Barley
Člen
Člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 14 Máj 2015, 23:03
Predkovia z oblasti: Caban, obec Selce pri B.Bystrici, Podkonice

matik58 napísal: 22 Nov 2022, 10:56 Zdravím,

môžem poprosiť o ktoré záznamy sa jedná?

Našťastie v rámci ukladania ukladám každú ZMENU aj historicky, čiže ak sa niečo stratilo nie je problém to obnoviť :)
Ospravedlňujem sa, indexoval som obce v sčítaní z roku 1940 a ja som hľadal v roku 1930 :oops:
Ďakujem za odozvu.
Nag
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 23 Nov 2022, 18:38

Dobry den.

Prosim o pomoc. Hladam scitacie harky 1930 z obce Hodrusa (Banska Stiavnica), ale aj na Slovakiane aj na scitacieharky.sk sa mi podarilo najst len jediny kus (plus mnoho zaciernenych, ale to vyzera tak, ze su vsetky 1940). Neviete, kde by mohol byt problem?

Dakujem!
baron
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Dobrý deň,
Hodruša by mohla byť skrytá pod mesto "Banská Štiavnica a Banská Belá" ako osada, lenže tých hárkov je 2326 (scitacieharky.sk, rok 1930).
ignobilis
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Jan 2016, 19:24
Predkovia z oblasti: Kysucké Nové Mesto, Čadca, Liptovské Sliače, Liptovská Lúžna, Ludrová, Partizánska Ľupča, Smrečany, Vyšné Lapše, Spišské Podhradie, Spišský Hrhov, Žehra, Domaňovce, Dúbrava, Jablonov, Zemplínska Teplica, Hlohovec

Nag napísal: 26 Nov 2022, 09:50 Dobry den.

Prosim o pomoc. Hladam scitacie harky 1930 z obce Hodrusa (Banska Stiavnica), ale aj na Slovakiane aj na scitacieharky.sk sa mi podarilo najst len jediny kus (plus mnoho zaciernenych, ale to vyzera tak, ze su vsetky 1940). Neviete, kde by mohol byt problem?

Dakujem!
Tak ako píše baron, hárky z Hodruše budú súčasťou hárkov pre Banskú Štiavnicu a Banskú Belú. Problémom je, že nie sú bližšie určené, keďže to nie je pridané do metadát hárkov dostupných online. Asi jediný, ktorý to má priamo vyznačené je tento: cair-ko1gruv (aj z tohto vidíte, že je to v skutočnosti obec Banská Štiavnica a Banská Belá).

Ak však máte na mysli súčasnú obec Hodruša-Hámre, tak je situácia ešte komplikovanejšia. Hodruša-Hámre vznikla až v roku 1971 zlúčením pôvodných obcí Dolné Hámre a Banská Hodruša. Pre hárky z Banskej Hodruše musíte prehľadať priamo obce Banská Štiavnica a Banská Belá, keďže obec bola až do 1952 súčasťou Banskej Štiavnice. Dolné Hámre (v hárkoch vedené ako Dolné Hámry) spadali počas sčítania do okresu Nová Baňa ako samostatná obec. Kopanice (a jej časti, napr. Baňa) boli v roku 1980 boli pričlenené do obce Hodruša-Hámre. Pôvodne v okrese Banská Štiavnica, vedené ako obec Kopanica.

Rada na záver: zdá sa, že Hodruša je z väčšej časti v Banskej Štiavnici v archívnych škatuliach 972 (celá) a 973 (po 85). Skúste teda vyhľadať na scitacieharky.sk alebo na Slovakiane pre Banskú Štiavnicu a vyhľadávať zároveň aj "Č_ŠKATULE/".
Nag
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 23 Nov 2022, 18:38

ignobilis napísal: 26 Nov 2022, 13:02
Nag napísal: 26 Nov 2022, 09:50 Dobry den.

Prosim o pomoc. Hladam scitacie harky 1930 z obce Hodrusa (Banska Stiavnica), ale aj na Slovakiane aj na scitacieharky.sk sa mi podarilo najst len jediny kus (plus mnoho zaciernenych, ale to vyzera tak, ze su vsetky 1940). Neviete, kde by mohol byt problem?

Dakujem!
Tak ako píše baron, hárky z Hodruše budú súčasťou hárkov pre Banskú Štiavnicu a Banskú Belú. Problémom je, že nie sú bližšie určené, keďže to nie je pridané do metadát hárkov dostupných online. Asi jediný, ktorý to má priamo vyznačené je tento: cair-ko1gruv (aj z tohto vidíte, že je to v skutočnosti obec Banská Štiavnica a Banská Belá).

Ak však máte na mysli súčasnú obec Hodruša-Hámre, tak je situácia ešte komplikovanejšia. Hodruša-Hámre vznikla až v roku 1971 zlúčením pôvodných obcí Dolné Hámre a Banská Hodruša. Pre hárky z Banskej Hodruše musíte prehľadať priamo obce Banská Štiavnica a Banská Belá, keďže obec bola až do 1952 súčasťou Banskej Štiavnice. Dolné Hámre (v hárkoch vedené ako Dolné Hámry) spadali počas sčítania do okresu Nová Baňa ako samostatná obec. Kopanice (a jej časti, napr. Baňa) boli v roku 1980 boli pričlenené do obce Hodruša-Hámre. Pôvodne v okrese Banská Štiavnica, vedené ako obec Kopanica.

Rada na záver: zdá sa, že Hodruša je z väčšej časti v Banskej Štiavnici v archívnych škatuliach 972 (celá) a 973 (po 85). Skúste teda vyhľadať na scitacieharky.sk alebo na Slovakiane pre Banskú Štiavnicu a vyhľadávať zároveň aj "Č_ŠKATULE/".
Dakujem krasne :)
Uprimne, nenapadlo mi to hladat pod Stiavnicou a to som “zdejsi” a realie poznam.

Nuz, aspon indexujem priezviska pri hladani na scitacieharky.sk :D
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

https://www.slovakiana.sk/newsfeed/426
Portál Slovakiana poskytuje verejnosti prístup k slovenskému kultúrnemu dedičstvu a hárkom zo sčítania obyvateľstva Slovenska. Sprístupňuje výsledky digitalizácie zbierkových predmetov zo slovenských múzeí, galérií, knižníc a iných inštitúcií zapojených do digitalizácie kultúrneho dedičstva na Slovensku. Tím Slovakiany v súčasnosti pracuje na zjednodušení vyhľadávania v sčítacích hárkoch, ako aj na prívetivejšom prostredí ich zobrazenia, ktoré bude prestavené v roku 2023.
Tak to som zvedavý, ako to dopadne...
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

Už teraz sa bojím čo sa stane ak zmenia URL k obrázkom a kľakne celá aplikácia :D
Anitram
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 14:00

Dobry den.

Prosim o pomoc. Hladam scitacie harky 1930 z obce Leopoldov(Hlohovec). Našlasom len 11 Sčitacích lístkov pre hostí.


Dakujem.
Martina
baron
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Dobrý deň,
Leopoldov sa do roku 1948 nazýval Mestečko,
https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie? ... (Hlohovec)
baron
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Áno, je to Mestečko. Moja babka stále spomínala, že chodila do Mestečka, teda dnes Leopoldov. Mala tam súrodencov.
Napísať odpoveď