Slovakiana rok 1930 - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

Dobrý deň, máte niekto informáciu, či sa už skončilo "odčierňovanie" hárkov z roku 1930? Pretože niekoľko hárkov z tohto roku je stále začiernených. Že či mám byť trpezlivý, alebo to mám reklamovať :)
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

pinocchio napísal: 08 Dec 2021, 13:47 Dobrý deň, máte niekto informáciu, či sa už skončilo "odčierňovanie" hárkov z roku 1930? Pretože niekoľko hárkov z tohto roku je stále začiernených. Že či mám byť trpezlivý, alebo to mám reklamovať :)
"Odčierňovanie" hárkov z r.1930 neskončilo. Keby bolo aktuálne stále začiernených iba niekoľko hárkov, bolo by to skvelé, ale momentálne je aj napriek prísľubu kompetentných prístupná iba tretina všetkých hárkov... Ak si pozriete toto vlákno, už sa to tu riešilo, takže zostáva iba trpezlivosť... a to veľmi veľká :(
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Zdravím všetkých,
v nadväznosti na moju predchádzajúcu komunikáciu so Slovakianou, som ich včera kontaktoval opätovne nasledovným emailom:
Asi pred 2 mesiacmi sme spolu komunikovali ohľadom sprístupňovania "odčiernených" hárkov zo sčítania v r.1930. V tom čase bolo sprístupnených cca 7 tis. hárkov a v odpovedi na môj dotaz ste uviedli, že do konca roka by mala byť sprístupnená väčšina z cca 800 tis. sčítacích hárkov, pretože systém týždenne spracuje cca 40-50 tis. hárkov. Realita je však taká, že k dnešnému dňu, t.j. cca po 10 týždňoch, je sprístupnených niečo cez 240 tis. hárkov, čo znamená, že buď sa sprístupňovanie pozastavilo (pretože už zopár týždňov nepribudlo vôbec nič) alebo Vami uvedený údaj o rýchlosti spracovania bol asi o 100% nadhodnotený, čo je teda obrovský rozdiel. Aktuálnym tempom by totiž sprístupňovanie hárkov prebiehalo minimálne ešte celý budúci rok.... Prosím teda o aktualizáciu Vašej odpovede, pretože na ňu čaká pomerne početná komunita bádateľov na Slovensku aj v zahraničí. Vopred ďakujem.

Ešte včera som dostal túto odpoveď:
Dobrý deň,
nakoľko sme mali nekorektnú informáciu od Slovenského národného archívu ohľadom počtu sčítacích hárkov z roku 1930, Vás týmto informujeme, že ich celkový počet je cca. 620 000.
Momentálne je na portáli Slovakiana sprístupnených 240 865 odčiernených hárkov a do konca tohto týždňa (piatok/sobota) pribudne ďalších 75 000.
Ukončenie celého procesu ich odčierňovania predpokladáme v prvej dekáde roku 2022, pričom stále platí, že do konca roka 2021 bude väčšia časť z nich sprístupnená.
S pozdravom
Tím Slovakiana


Prosím admina, aby túto informáciu zdieľal na FB, pretože ja ho nemám ;). Vďaka.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

kamenrst
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 27 Dec 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Olešná, Turzovka, Veľká Bytča, Štiavnik, Rudinka

Dobrý deň,

moje prvotné nadšenie vystriedalo nečakané sklamanie...
teraz nejde o to, že hárky sú ešte začiernené ale...

Aj začiernený hárok ponúka super informácie:
- je tam uvedené číslo domu
- zoznam osôb (priezviská/mená)

dané dáta mi pomohli identifikovať aktuálny počet rodín žijúcich v určitej obci a zároveň som si vedel pospájať medzi nimi príbuznosť...

teraz ked však chcem kliknuť opätovne tak mi vypíše odkaz: " pre tento kulturny objekt sa nepodarilo vytvoriť nádhľad"

neviete prečo tomu tak je ? a nedá mi pôvodný začiernený nadhľad ?

ďakujem
Rasťo
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

kamenrst napísal: 27 Dec 2021, 13:12 Dobrý deň,

moje prvotné nadšenie vystriedalo nečakané sklamanie...
teraz nejde o to, že hárky sú ešte začiernené ale...

Aj začiernený hárok ponúka super informácie:
- je tam uvedené číslo domu
- zoznam osôb (priezviská/mená)

dané dáta mi pomohli identifikovať aktuálny počet rodín žijúcich v určitej obci a zároveň som si vedel pospájať medzi nimi príbuznosť...

teraz ked však chcem kliknuť opätovne tak mi vypíše odkaz: " pre tento kulturny objekt sa nepodarilo vytvoriť nádhľad"

neviete prečo tomu tak je ? a nedá mi pôvodný začiernený nadhľad ?

ďakujem
Rasťo
Dva tri dni pred Vianocami mala Slovakiana plánovanú technickú odstávku niekoľko hodín. Zrejme robili nejaký upgrade. Po tejto odstávke už hárky 1940, aspoň pre moju obec, nefungujú. Píše tam odkaz, tak ako uvádzate.
kamenrst
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 27 Dec 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Olešná, Turzovka, Veľká Bytča, Štiavnik, Rudinka

téma: " pre tento kulturny objekt sa nepodarilo vytvoriť nádhľad"

sa týka nielen sčítania z r.1940, ale aj sčítania z.1930 (aktuálne začiernené hárky).
Chcel som ukázať svoje zistenia o existencii určitých rodín a ich členov (napr. Veľká Bytča sčítacie hárky 133) a jednoducho už neponúklo nadhľad... takže sklamanie, lebo som nemohol online prezentovať zistenia o rodine...
Nie je to len Veľká Bytča, ale sú to aj iné obce a mestá.
Ešte pred technickou prestavkou Slovakiany som si urobil pracovné screeny daných začiernených hárkov...
O tom že majú veľkú hodnotu pre mňa som sa dozvedel už o pár dní keď databáza prestala ponúkať daný údaj. (číslo domu a zoznam obyvateľov)
Je to škoda. Pretože sa dá nielen robiť bádanie na základe už verejných odčiernených hárkov, ale aj na základe začiernených z r1940. Bolo vidieť zmeny v pomeroch v domácnostiach za 10 rokov...a samozrejme dal sa rok 1940 čiastočne vyhodnotiť aké rodiny žili v domoch počas vojny...
Sú len 2 možnosti prečo tak Slovakiana vykonala ((moja čistá osobná konšpirácia....)
Bol to úmysel = nedať žiadne info (a opierajú sa tak o legislatívu), resp. chceli nejakým spôsobom zlepšiť chod databázy.
Bol to neúmysel počas upgrade... čo si však nemyslím.

hmm...
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Teraz som náhodne skúsil otvoriť niekoľko hárkov z 1940 pre moju obec a funguje to. Zjavne bol nejaký problém pri upgrade. :o :shock:
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Ak to napise, ze "nepodarilo sa vytvorit nahlad", tak si nechajte zobrazit zdrojovy kod stranky (Ctrl-U v Edge/Firefox/Chrome), vyhladajte si URL obrazku
("https://content.slovakiana.sk/... ***_v.jp2"), skopirujte to do adresoveho riadku prehliadaca a stiahne vam snimok, ktory sa neda zobrazit. Pre zadnu stranu nahradte "_v.jp2" na konci s "_r.jp2". Otvorite to napr. s IrfanView.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Dobrý večer,
nevíte, prosím, jestli odčerňování hárků pokračuje nebo se zastavilo? Čekám na Dolné Hámre (Hodruša-Hámre), Nevidzany a Malé Vozokany už jsou od vánoc, Dolné Hámre pořád nic... Děkuji za informaci. P.
Napísať odpoveď