Slovakiana rok 1930 - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

MDzub napísal: 21 Máj 2021, 15:52 A najhorsie, ze aj zaciernene harky nedaju sa stahnut!!! (teda, clovek "musi spekulovat" - PrtSc a podobne blbosti).
Treba si nainstalovat do prehliadaca Add-on "Dezoomify", potom to pojde stiahnut lahko. A funguje to aj na ine stranky s podobnou technologiou, napr. Hungaricana atd.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Absik napísal: 22 Máj 2021, 12:05 Treba si nainstalovat do prehliadaca Add-on "Dezoomify", potom to pojde stiahnut lahko. A funguje to aj na ine stranky s podobnou technologiou, napr. Hungaricana atd.
Tak za tento tip ďakujem!
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

...aj ja :P

Róbert
MDzub
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27 Jan 2021, 13:18
Predkovia z oblasti: Lačnov, Šariš

Absik napísal: 22 Máj 2021, 12:05
Treba si nainstalovat do prehliadaca Add-on "Dezoomify", potom to pojde stiahnut lahko. A funguje to aj na ine stranky s podobnou technologiou, napr. Hungaricana atd.
Dakujem!

Som zvedavy, ci to bude fungovat aj na FS..
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Po tom, čo sa pred niekoľkými týždňami objavili prvé info o možnosti zverejnenia sčítacích hárkov zo sčítania 1930, sledujem každodenne stav zverejnených hárkov. Zaregistroval som v priebehu mája na chvíľu zmeny v zobrazení (watermark). Potom prišli správy o "predčasnej" radosti. Blíži sa letné dovolenkové obdobie, nedalo mi a kontaktoval som web slovakiana.sk.

Tu je odpoveď:

...o predbežnom termíne zverejnenia sčítacích hárkov 1930 Vás, žiaľ, nevieme informovať, nakoľko už dlhodobo čakáme na oficiálny súhlas pre ich sprístupnenie od Slovenského národného archívu.

Z našej strany prebehli všetky potrebné kroky k ich zverejneniu, avšak bez spomínaného súhlasu ich nemôžeme v súčastnosti zverejniť.

V prípade záujmu sa skúste obrátiť priamo na SNA.

S pozdravom

Tím Slovakiana


slovakiana@nocka.sk

www.slovakiana.sk

Preposlal som uvedenú odpoveď do SNA so žiadosťou o reakciu a s PROSBOU riešiť tento stav.
Dobrý deň,

v súvislosti s očakávaným zverejnením "plných" sčítacích hárkov zo Sčítania obyvateľstva 1930 si vás dovoľujem požiadať o stanovisko k nižšie uvedenej správe z NOC.

Prosím - v záujme všetkých bádateľov, ktorí netrpezlivo očakávajú plne zverejnené hárky ako skutočne významný bádateľský zdroj - dokomunikovanie a formálne vyriešenie plného zverejňovania hárkov na portále slovakiana.sk.

Poznám Váš záujem na zverejnení (príp. dodigitalizovaní) všetkých, aj teraz nezverejnených hárkov. Samozrejme sa tiež prihováram za ich doplnenie a zverejnenie.

Prosím však (ak je to len trochu možné) umožniť čo najrýchlejšie plné zverejnenie už zverejnených hárkov na slovakiana.sk.

Ďakujem za porozumenie a vašu ochotu.


S prianím úspešného týždňa


Verím, že nielen ja, ale aj mnohí z vás netrpezlivo očakávame plné zverejnenie hárkov...

Odpoveď zatiaľ neprišla.
ShinThaWan
Člen
Člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 14:09
Predkovia z oblasti: Šintava, Lomná, Gemelčička (Rumunsko), Dolné Orešany, Majcichov

Mne zas SNA odpisali toto este pred mesiacom... toto je ozaj kocurkovo :D
Obrázok
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

....ak má NOC-ka skutočne technicky vyriešené zverejňovanie, myslím, že nič iné ako vyvinúť tlak "zospodu" tejto veci nepomôže...


Róbert
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Nesprístupnenie hárkov ešte aj polroka po termíne, ping-pong a zbavovanie sa zodpovednosti.... Už sa radšej ani nezamýšľam nad tým, prečo sa sprístupnenie hárkov nepripravovalo ešte v minulom roku. Veď iba koniec sveta mohol spôsobiť, že po 31.12. nepríde 1.1....
OK, môžeme tu vyjadrovať frustráciu, ale to nám určite nepomôže. Toto fórum má viac, ako 2000 užívateľov. Aktívna je zrejme iba časť, ale aj tlak tejto časti by možno mohol pomôcť veci urýchliť. Skúsme prosím každý napísať email na Ministerstvo kultúry a na Ministerstvo vnútra a pýtajme sa na základe infozákona, kedy bude podpísaná uvedená licenčná zmluva (ak by toto mal byť ten problém) a kedy budú plne sprístupnené sčítacie hárky. Je to to najmenej, čo môžeme urobiť. Za seba som to dnes už aj poslal. Keď dostanú v priebehu niekoľkých dní stovky žiadostí k rovnakému problému, nebudú to môcť ignorovať. Snáď :?
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Nedávno som na fóre dala do pozornosti návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zrejme to mnohí z vás nečítali. O čo tu ide. Vyberám:

........ Súčasné znenie zákona rovnako bráni i vo vedení virtuálnych cintorínov, archívov či dokumentácie vojnových zločinov
.........Navrhovaná úprava mení rozsah pôsobnosti zákona, z ktorej sa vyníma okruh osobných údajov zosnulých osôb
........Spomenutú bariéru predstavuje v zmysle účinného znenia zákona o ochrane osobných údajov § 78 ods. 7, podľa ktorého v prípade ak dotknutá osoba nežije, súhlas so spracovaním osobných údajov vyžadovaný podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu môže poskytnúť jej blízka osoba. Tento súhlas pritom nie je platný, ak čo len jedna blízka osoba písomne vyslovila nesúhlas so spracovaním osobných údajov.
........Vzhľadom na vyňatie okruhu osobných údajov zosnulých osôb spod pôsobnosti zákona, vypúšťa navrhovaná zmena úpravu spôsobu udelenia súhlasu so spracovaním osobných údajov pri osobách, ktoré nežijú

atď.......

Možno aj toto je dôvod, prečo doteraz nie sú sprístupnené sčítacie hárky v plnom rozsahu.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dari napísal: 22 Jún 2021, 20:05 Nedávno som na fóre dala do pozornosti návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zrejme to mnohí z vás nečítali. O čo tu ide. Vyberám:

........ Súčasné znenie zákona rovnako bráni i vo vedení virtuálnych cintorínov, archívov či dokumentácie vojnových zločinov
.........Navrhovaná úprava mení rozsah pôsobnosti zákona, z ktorej sa vyníma okruh osobných údajov zosnulých osôb
........Spomenutú bariéru predstavuje v zmysle účinného znenia zákona o ochrane osobných údajov § 78 ods. 7, podľa ktorého v prípade ak dotknutá osoba nežije, súhlas so spracovaním osobných údajov vyžadovaný podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu môže poskytnúť jej blízka osoba. Tento súhlas pritom nie je platný, ak čo len jedna blízka osoba písomne vyslovila nesúhlas so spracovaním osobných údajov.
........Vzhľadom na vyňatie okruhu osobných údajov zosnulých osôb spod pôsobnosti zákona, vypúšťa navrhovaná zmena úpravu spôsobu udelenia súhlasu so spracovaním osobných údajov pri osobách, ktoré nežijú

atď.......

Možno aj toto je dôvod, prečo doteraz nie sú sprístupnené sčítacie hárky v plnom rozsahu.
Ak by tomu tak bolo, som presvedčený, že by s radosťou sa na to vyhovorili. Lenže oni si tú zodpovednosť prehadzujú ako horúci zemiak. Po ďalšie - zákon o archívoch a registratúrach v §13, ods. 5 hovorí:

(5) Prístup k osobným údajom v archívnych dokumentoch je možný

a) po uplynutí 90 rokov od vzniku záznamu, ak osobitný zákon25) alebo medzinárodná zmluva neustanovuje inak,

...a sčítanie 1930 - uplynulo 90 rokov od vzniku záznamu.
Napísať odpoveď