Slovakiana rok 1930 - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
ShinThaWan
Člen
Člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 14:09
Predkovia z oblasti: Šintava, Lomná, Gemelčička (Rumunsko), Dolné Orešany, Majcichov

Dobrý deň, hľadám sčítacie hárky zo Šintavy.

Podarilo sa mi nájsť tieto z roku 1930. Ďakujem používateľom tohto fóra za návod, lebo ten vyhľadávací systém je strašný.
https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie? ... 6&inst=SNA

Tu sú napríklad hárky z 1940:
https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie? ... 6&inst=SNA
Niektoré hárky sú dostupné (začiernené) a niektoré mi vypíšu že "Kultúrny objekt nie je zdigitalizovaný." Napr. hárok https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko294ys nie je zdigitalizovaný, ale tento https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko26czc už áno. Veľmi v tých číslach hárkov nevidím logiku, podľa ktorej by mohli ísť.

Chcel by som sa teda opýtať, že či niekto vie, čo vlastne znamená keď objekt nebol zdigitalizovaný. Ani ich len nenaskenovali a teda to "odčiernenie" hárkov z 1930 mi nepomôže, lebo nie je ani len čo odčierniť? Alebo sú naskenované a postupne ich tam pridávajú?

Ďakujem za info.
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

Dobrý deň,

odpoviem aspoň na časť otázky, s istotu nedigitalizujú teraz nič, potvrdili mi to na slovakiane. Lebo som mal podobný problém pri sčítacích hárkoch z Nových Zámkov. Čiže v archíve majú dané hárky, ale slovakiana ich nezdigatizovala. Jediná možnosť je kontaktovať ŠA.
Martin01
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 09 Jan 2021, 13:50
Predkovia z oblasti: Rožkovany, Gregorovce, Brežany, Jakubova Voľa, Krivany, Brezovica n/Torysou

Dobrý deň, chcem sa opýtať, zo SNA mi prišla výzva na zaplatenie vyhotovených kópií sčítacích hárkov, ktoré som od nich žiadal... Stačí im poslať peniaze na účet uvedený v žiadosti ? Netreba im už nič viac zasielať ? Nejaké potvrdenie o platbe... ?
Ďakujem za odpoveď.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Martin01 napísal: 13 Jan 2021, 12:29 Dobrý deň, chcem sa opýtať, zo SNA mi prišla výzva na zaplatenie vyhotovených kópií sčítacích hárkov, ktoré som od nich žiadal... Stačí im poslať peniaze na účet uvedený v žiadosti ? Netreba im už nič viac zasielať ? Nejaké potvrdenie o platbe... ?...
Dobrý deň,
tri otázky, tri odpovede - 1) áno, 2) nie, 3) nie. Uhrádzala som platby len cez internet banking a všetko prebehlo v poriadku.
Martin01
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 09 Jan 2021, 13:50
Predkovia z oblasti: Rožkovany, Gregorovce, Brežany, Jakubova Voľa, Krivany, Brezovica n/Torysou

milestone napísal: 13 Jan 2021, 17:45
Martin01 napísal: 13 Jan 2021, 12:29 Dobrý deň, chcem sa opýtať, zo SNA mi prišla výzva na zaplatenie vyhotovených kópií sčítacích hárkov, ktoré som od nich žiadal... Stačí im poslať peniaze na účet uvedený v žiadosti ? Netreba im už nič viac zasielať ? Nejaké potvrdenie o platbe... ?...
Dobrý deň,
tri otázky, tri odpovede - 1) áno, 2) nie, 3) nie. Uhrádzala som platby len cez internet banking a všetko prebehlo v poriadku.
:) ďakujem...
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Pozdravujem,

má niekto aktuálne info o zverejnení kompletných hárkov zo sčítania 1930. Riešil som si jeden dávnejší problém v SNA, pýtal som sa na možnosť/termín "odčiernenia" hárkov. Dnes prišla odpoveď. Mám sa v tejto veci obrátiť na podatelna@nocka.sk...

Zatiaľ žiadna odpoveď k napísanému mailu so žiadosťou o informáciu v tejto veci z NOCKY...

Róbert
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Bobo2 napísal: 08 Feb 2021, 15:09 Pozdravujem,

má niekto aktuálne info o zverejnení kompletných hárkov zo sčítania 1930. Riešil som si jeden dávnejší problém v SNA, pýtal som sa na možnosť/termín "odčiernenia" hárkov. Dnes prišla odpoveď. Mám sa v tejto veci obrátiť na podatelna@nocka.sk...

Zatiaľ žiadna odpoveď k napísanému mailu so žiadosťou o informáciu v tejto veci z NOCKY...

Róbert
Tiež som to skúšal. Dňa 7.1. som email s prosbou o informáciu zaslal na slovakiana@nocka a na archiv.sna@minv.
Zo Slovakiany žiadna odozva, zo SNA som dostal 11.1. nasledovnú odpoveď:
Originály sčítacích hárkov poskytol Slovenský národný archív na digitalizáciu, ale správa týchto digitalizátov nie je v kompetencii nášho archívu. Ohľadne odčiernenia hárkov sa informujte v Národnom osvetovom centre.

Dňa 12.1. som teda poslal email na podatelna@nocka:
Nakoľko začiatkom decembra 2020 uplynulo 90 rokov od sčítania ľudu v r.1930 a údaje tak už nepodliehajú ochrane osobných údajov, chcem Vás poprosiť o informáciu, kedy budú plne sprístupnené (odčiernené) sčítacie hárky na stránke slovakiana.sk. Slovenský národný archív ma informoval, že správa týchto digitalizátov nie je v kompetencii ich archívu a tak sa mám v uvedenej veci informovať u Vás v Národnom osvetovom centre. Vopred ďakujem za odpoveď.

Na odpoveď stále čakám. Je to štátna príspevková organizácia, tak dúfam, že niekto odpíše... Dám sem potom informáciu ;-)
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Ďakujem...ak by sa toto podarilo rozbehnúť... :shock:
Iste nie sú údaje v sčítacích hárkoch zo sčítania 1930 /a asi v žiadnych - možno až na posledné desaťročia - presné/..poskytujú však obrovské množstvo informácií, ktoré je už
treba v matrike iba overiť a upresniť :D

Róbert
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Nadväzujem na môj predchádzajúci príspevok z 8.februára. Odpoveď z NOC stále nemám, ale dnes som našiel na stránke SNA tento oznam
"Zároveň oznamujeme, že na sprístupnení osobných údajov z digitalizátov sa už pracuje a v priebehu roka 2021 bude zrealizované."

....V priebehu roka??? :shock: ... To ich fyzicky zatreli čiernou farbou a teraz ich budú postupne obnovovať??? :roll: Pri zdigitalizovaných hárkoch by som čakal, že budú plne sprístupnené po jednom kliknutí ajťáka Slovakiany. Neviem, ako je to začiernenie technicky riešené, ale pri digitalizácii hárkov predsa v NOC museli vedieť, že hárky sa budú o niekoľko rokov plne sprístupňovať... Nerád prepadám pesimizmu, ale na Slovensku by som sa nečudoval, keby sme sa pri formulácii "v priebehu roka", potichu prehupli do ďalšieho roka :(
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Dnes mi v pošte pristála nasledovná odpoveď z NOC:
"Zverejnenie sčítacích hárkov z roku 1930 je stále v procese riešenia a čakáme na oficiálne stanovisko z MV SR. Akonáhle budú právne záležitosti vysporiadané prejdeme na ich sprístupnenie na portáli Slovakiana."
Napísať odpoveď