Slovakiana rok 1930 - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Dobry den,
chcel som sa len spytat, ze ci ste si niekto vsimli nejaky system aalebo vzorec v akom poradi harky pribudaju?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Bortlock napísal: 08 Nov 2021, 14:33 Dobry den,
chcel som sa len spytat, ze ci ste si niekto vsimli nejaky system aalebo vzorec v akom poradi harky pribudaju?
Na slovakiane systém nehľadajte. Začali Senicou, cez východné Slovensko, etc...
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Vsimol som si zaujimavu vec. Harky maju standardne ciselne oznacenie xxxx/nnnn (xxxx=cislo krabice, nnnn=cislo harku). Poniektore harky su vsak oznacene ako xxxx/nnnnDDD kde DDD je cislo domu.

Ak sa obec dostala do procesu "odciernovania", tak standardne nazvane harky su uz volne, no tie, kde je v nazve aj cislo domu, su stale cierne. Asi by im ten skript potreboval niekto vyladit...

Priklad
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

tak mi este napadlo: su zverejnene aj sumarne harky za jednotlive obce? Nejako som na to este nenatrafil, tak neviem, ci hladam nespravne alebo naozaj to nie je dostupne...
bagatyr
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 15 Nov 2021, 12:36
Predkovia z oblasti: Topoľčany (Čeľadince, Nitrianska Streda), Gemer (Rožňava, Štitnik, Lipovník, Nižná Slaná), Orava (Istebné)
Bydlisko: Bratislava

Dobry den, ohladom harkou z 1930 na slovakiane som si vsimol ze existuju 3 rozne stavy a to:
Celkovy pocet cez 600k
z toho digitalizovane (asi 400k) pod ktore spadaju
- Voľné (asi 190k) a zaciernene (asi 210k)
A Nedigitalizovane (odhadom asi 200k)
Otazka znie, ci ma niekto nejake info o tom ci sa nedigitalizovane harky budu vobec digitalizovat? Alebo len digitalizovane sa budu odciernovat?
Problem je ze vsetko obce z nitr.kraja ktore potrebujem su nedigitalizovane cize vidim len harok a spravu ze dany objekt nebol digitalizovany.
Dakujem za kazdu odpoved.
Martin01
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 09 Jan 2021, 13:50
Predkovia z oblasti: Rožkovany, Gregorovce, Brežany, Jakubova Voľa, Krivany, Brezovica n/Torysou

bagatyr napísal: 15 Nov 2021, 12:46 Dobry den, ohladom harkou z 1930 na slovakiane som si vsimol ze existuju 3 rozne stavy a to:
Celkovy pocet cez 600k
z toho digitalizovane (asi 400k) pod ktore spadaju
- Voľné (asi 190k) a zaciernene (asi 210k)
A Nedigitalizovane (odhadom asi 200k)
Otazka znie, ci ma niekto nejake info o tom ci sa nedigitalizovane harky budu vobec digitalizovat? Alebo len digitalizovane sa budu odciernovat?
Problem je ze vsetko obce z nitr.kraja ktore potrebujem su nedigitalizovane cize vidim len harok a spravu ze dany objekt nebol digitalizovany.
Dakujem za kazdu odpoved.
Mám podobný problém ako Vy, tak som im písal mail a prišla mi takáto odpoveď zo Slovakiany:
Všetky hárky zo sčítania ľudu z roku 1930 boli digitalizované a budú zverejnené na portáli Slovakiana. Ich spracovanie a sprístupnenie však predstavuje dlhodobejší proces, z toho dôvodu pribúdajú na portáli priebežne.

Pozdravujem, Martin
MDzub
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27 Jan 2021, 13:18
Predkovia z oblasti: Lačnov, Šariš

Absik napísal: 08 Nov 2021, 13:39
MDzub napísal: 06 Nov 2021, 19:10 Mozno taka blba otazka, avsak...
Ako si mozem stahnut harok?

Zaciernene bolo mozno stiahnut v dobrom rozliseni ako jpg, teraz niejak nievem najst taku istu moznost...
Treba pouzit Dezoomify (ci uz ako doplnok do prehliadaca alebo stranku sluzby)
daka!

Avsak pomocou dezoomify sa podarilo stahnut len prvu stranku, druhu nie, bohuzial. (aj ked v niektorych pripadach to nie je podstatne)
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Dalsia moznost je zobrazit zdrojovy kod stranky a vyhladat retazec
fullPage:{url:"https://content.slovakiana.sk/fileserver... .jp2"

Po skopirovani toho URL do prehladaca to stiahne obrazok vo formate jp2, toto treba potom prekonvertovat na jpg alebo priamo otvorit napr. v IrfanView.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Dobrý večer,
vyzerá to dnes, že by všetky hárky pre moju obec mohli byť plne zverejnené...prosím ale o radu.

Bojujem s tým, ako ich vyhľadávať. Hárky pre Kavečany (116 ks) vo vyhľadávači jednoducho identifikujem
https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie? ... ble&cat=16

Hárky pre Košice, mestská časť Kavečany (72 ks) boli pred nočným zverejnením na dvoch miestach, teraz sa mi roztratili a po každom novom zverejnení iných košických hárkov zmenia poradie. :(
napr.
https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... ir-do4bxhn

Asi som ich mal nalinkovať do nejakého dokumentu a potom odtiaľ spúšťať :?:

Róbert
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Chcel som sa ešte spýtať, že ako to bolo pri tom sčítaní s dokumentmi čo sa týka narodenie, sobáš, atď. Museli obyvatelia nejak oficiálne dokladovať úradnými dokumentmi alebo to bolo len tak, dátumy vymyslené do vetra s nejakou odchylkou?
Napísať odpoveď