Slovakiana rok 1930 - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Dobrý deň,

zaregistrovali ste, ako dlho sa na zverejnených hárkoch objavuje vodoznak SLOVAKIANA?
Verím, že toto nie je trvalý stav :twisted: ....niektoré hárky sú pre vodoznak aj čiastočné nečitateľné...

Róbert
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ja to tam nevidím. Ale možné to je, že tak bude. Veď prečo by nám to mali zjednodušiť...
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Ten vodoznak je len overlay, preblikava to a meni poziciu pri zoomovani. Neviem, na kereho oneho to tam davali, na samotnom jp2 obrazku to nie je.

A je tiez zaujimave, ze sa to neobjavuje na vsetkych snimkoch, skor len na tych posledne zverejnenych. Koncepcia a la "narodne" osvetove centrum. Sprostosti vymyslat, to hej, ale aby konecne zverejnili to, co tam malo byt pred rokom, to nie.
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Už z matrík som zvyknutý na rôzne chyby a nepresnosti, no pri tomto sčítaní ma prekvapil príliš veľký počet chýb. Jasné, ľudia si nepamätali svoj dátum narodenia, tak uvádzali približný, čiže rok hore-dole alebo o deň skôr či neskôr, to sa dá pochopiť, ale narazil som aj na prípady, keď je rozdiel v dátume narodenia aj 5 rokov a úplne nesedí mesiac - miesto zimy leto, proste nič, keby som nemal už predtým zistené ďalšie údaje o manželke a deťoch, tak toho človeka neidentifikujem. A neviem prečo, ale viac krát som si všimol, že u detí, ktoré boli narodené v USA, sa uvádza ako miesto narodenia tá dotyčná slovenská obec. Báli sa uviesť USA či prečo to tak je? Či tie údaje proste diktovali ledabolo od brucha? Ale napr. tí, čo sa narodili v Česku alebo Poľsku, tak to majú uvedené... A našiel som aj chybné krstné mená uvedené a o tých príbuzenských vzťahoch ani nehovorím, asi jedno či neter alebo švagriná, matka-svokra. To je fakt makačka identifikovať správne všetkých tých ľudí. :roll:
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Ceresnicka na torte je, ked cesky hovoriaci scitaci komisar sa snazil pocestit prip. poslovencit madarske mena. Tak sa z Aranky stala Zlatonka, z Pirosky bola Cervenka a podobne nezmysly. A co sa datumov tyka, tak mam dojem, ze to bola casto kreativita prave zapisovatelov -ak respondent nevedel presny datum, tak jednoducho vycucli z prsta den a mesiac (videl som niekde zapisany datum 30. februar, bohuzial si nespomeniem kde...)
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Je to len moj dojem, alebo "odciernovanie" nejako stagnuje?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Absik napísal: 25 Apr 2022, 15:18 Je to len moj dojem, alebo "odciernovanie" nejako stagnuje?
Nie je to dojem, je to tak. Už veľmi dlho len 388537 snímkov.
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Je nejaký spôsob, ako si sčítacie hárky uložiť do PC? Akosi to neviem nájsť.
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

dale92 napísal: 28 Apr 2022, 11:18 Je nejaký spôsob, ako si sčítacie hárky uložiť do PC? Akosi to neviem nájsť.
- Ctrl-U (zobrazit zdrojovy kod stranky)
- najst cast, podobajucu sa na toto:

Kód: Vybrať všetko

fullPage:{url:"https://content.slovakiana.sk/fileserver/public/doid=doid-1arj2/content/userCopy/UC_SK_1111_SL1930_1019_0008_v.jp2",contentType:"image/jp2"
- skopirovat odkaz od "https:" an po "_v.jp2", vlozit do prehliadaca, enter
- zopakovat pre "_r.jp2" (ak chcete aj zadnu stranu)
Napísať odpoveď