Sčítacie hárky - 1940 - aplikácia

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

homer napísal: 04 Nov 2021, 09:42
Vlado napísal: 04 Nov 2021, 09:08 Je to super vec, ďakujeme.
Otázka: Ak je u žien dopísané aj rodné priezvisko napr. "Kováčová, rod. Pekárová", vpisujeme aj rodné - Pekárová, teda Pekár?
Tato otazka je uz zodpovedana vyssie...
Vďaka, už som si ju všimol, pardon.
S pozdravom ostáva Vlado
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Je to výborná pomôcka, na Slovakiane sa naozaj absolútne nedá vyhľadávať...
Veľmi rada pomôžem s indexovaním a už som sa do toho aj pustila :) ale mám niekoľko otázok:

- buď som si len nevšimla, ale nedala by sa pridať možnosť zoomovať jednotlivé výstrižky? Pri niektorých menách mi totiž nestačí ani ten väčší z obrázkov a potrebovala by som si to ešte viac priblížiť (napr. rozlíšenie niektorých škaredo písaných písmeniek) - zatiaľ to robím tak, že si prekliknem na originál link na Slovakiane.

- priezviská sa majú písať v mužskom tvare, ok chápem. Čo ale s tými ženskými priezviskami, pri ktorých je "preklopenie" do mužského tvaru nejednoznačné? Napr. som našla Macúšková, čo by mohlo byť Macúško, ale aj Macúška - ako to teda zaindexovať ? Ja som si nateraz vybrala možnosť uviesť v takýchto prípadoch priezvisko v ženskom tvare.

- nechcem nijakým spôsobom znevažovať Vašu prácu, práve naopak, je to super pomôcka, ale nebolo by predsalen vhodné pridať aj a možno najmä rok 1930, kde existujú už aj nezačiernené hárky? aj keď by sa trebárs pridávalo postupne ako sa odčierňujú...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

lenle napísal: 03 Dec 2021, 14:44 .....

- nechcem nijakým spôsobom znevažovať Vašu prácu, práve naopak, je to super pomôcka, ale nebolo by predsalen vhodné pridať aj a možno najmä rok 1930, kde existujú už aj nezačiernené hárky? aj keď by sa trebárs pridávalo postupne ako sa odčierňujú...
Neviem, či ste čítali celé vlákno, ale k tomuto je odpoveď tu: viewtopic.php?p=37912#p37912 Problémom je najmä iná url adresa odkazu začierneného a iná nezačierneného.
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

Dobry den a neviete nahodou niekto, ci neexistuju nejake suhrnne zoznamy vytvorene zo scitacich harkov? Bolo by ovela jednoduchsie prehladavat zoznamy ako jednotlive harky.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

pinocchio napísal: 19 Jan 2022, 14:26 Dobry den a neviete nahodou niekto, ci neexistuju nejake suhrnne zoznamy vytvorene zo scitacich harkov? Bolo by ovela jednoduchsie prehladavat zoznamy ako jednotlive harky.
Čo máte na mysli pod pojmom "súhrnné zoznamy"? Čoho? Lokalít? Osôb?
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

duros napísal: 19 Jan 2022, 17:05
pinocchio napísal: 19 Jan 2022, 14:26 Dobry den a neviete nahodou niekto, ci neexistuju nejake suhrnne zoznamy vytvorene zo scitacich harkov? Bolo by ovela jednoduchsie prehladavat zoznamy ako jednotlive harky.
Čo máte na mysli pod pojmom "súhrnné zoznamy"? Čoho? Lokalít? Osôb?
osob s uvedenim miesta bydliska
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

pinocchio napísal: 19 Jan 2022, 17:07
duros napísal: 19 Jan 2022, 17:05
pinocchio napísal: 19 Jan 2022, 14:26 Dobry den a neviete nahodou niekto, ci neexistuju nejake suhrnne zoznamy vytvorene zo scitacich harkov? Bolo by ovela jednoduchsie prehladavat zoznamy ako jednotlive harky.
Čo máte na mysli pod pojmom "súhrnné zoznamy"? Čoho? Lokalít? Osôb?
osob s uvedenim miesta bydliska
Aj ste prečítali toto vlákno, či? Lebo inak by ste vedeli, že nič také neexistovalo doteraz a touto aplikáciou, o ktorej sa v tomto vlákne bavíme, sa to snažíme zmeniť. Je to však syzifovská práca. Môžete prispieť indexáciou...
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

duros napísal: 19 Jan 2022, 20:06 Aj ste prečítali toto vlákno, či? Lebo inak by ste vedeli, že nič také neexistovalo doteraz a touto aplikáciou, o ktorej sa v tomto vlákne bavíme, sa to snažíme zmeniť. Je to však syzifovská práca. Môžete prispieť indexáciou...
Precital a nikde som nenasiel nic o tom, ze by zoznam neexistoval - ja som mal totiz na mysli statne zoznamy z tej doby, ved naco by inak robili to scitanie? Predpokladam ze okrem suhrnnych statistickych tabuliek o celkovych poctoch obyvatelov vznikol aj nejaky menny zoznam, napr. na ministerstve vnutra.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

pinocchio napísal: 20 Jan 2022, 09:11 ....
Precital a nikde som nenasiel nic o tom, ze by zoznam neexistoval - ja som mal totiz na mysli statne zoznamy z tej doby, ved naco by inak robili to scitanie? Predpokladam ze okrem suhrnnych statistickych tabuliek o celkovych poctoch obyvatelov vznikol aj nejaky menny zoznam, napr. na ministerstve vnutra.
To ste nedefinovali, že máte na mysli dobové zoznamy, Vami položená otázka sa dá pochopiť aj tak, že očakávate zoznamy vytvorené v súčasnosti. Pokiaľ viem, žiadne také zoznamy sa pre ministerstvo vnútra nerobili. Cieľom sčítania neboli zoznamy, ale štatistické odsledovanie obyvateľstva.
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

duros napísal: 20 Jan 2022, 10:03 To ste nedefinovali, že máte na mysli dobové zoznamy, Vami položená otázka sa dá pochopiť aj tak, že očakávate zoznamy vytvorené v súčasnosti. Pokiaľ viem, žiadne také zoznamy sa pre ministerstvo vnútra nerobili. Cieľom sčítania neboli zoznamy, ale štatistické odsledovanie obyvateľstva.
Je to skoda, ale kazdopadne zvlastne. Je pravdepodobne ze stat mal zoznamy vlastnych obyvatelov kvoli evidencii na rozne ucely (povolavacie rozkazy, povinna skolska dochadzka, dane a podobne). A myslel som ze prave kvoli takymto zoznamom robil aj scitanie obyvatelstva. Samozrejme ich vsak mohli vytvarat na zaklade dodanych zoznamov z matricnych uradov. Bohuzial sa vsak musime zmierit s tym, ze sa take zoznamy asi nezachovali.
Napísať odpoveď