Sčítacie hárky - 1940 - aplikácia

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

Zdravím,

podarilo sa mi vytvoriť aplikáciu, ktorá Vám všetkým možno pomôže pri hľadaní v sčítacích hárkoch (hlavne vo filtrovaní, rýchlosti a efektivite). Snažil som sa vystrihnúť z každého sčítacieho hárku len tú časť s menami a dať to celé na jednu stránku aby sa človek vyhol manuálnemu otváraniu každej stránky so sčítacím hárkom. Sú tam hárky iba z roku 1940 vzhľadom na to, že sčítacie hárky z roku 1930 aktuálne prechádzajú odčierňovaním.

NOVÁ DOMÉNA: https://scitacieharky.sk/

Pri každom sčítacom hárku, je pole "Priezviská", kde môžete vpísať všetky priezviská zo sčítacieho hárku a tým pomôcť následne pri hľadaní podľa "Priezviska" vo filtri. Ak sa rozhodnete pomôcť s indexáciou (vypĺňaním priezvisk), bolo by vhodné sa držať jednotných pravidiel:

1. Priezviská vpisovať v mužskom rode "Kováčová => Kováč"
2. Priezviská oddeľovať čiarkou a medzerou "Kováč, Malý, atď."
3. Varianty priezvisk písať do zátvoriek "Kovacs (Kováč)"
4. Sčítací hárok, ktorý je prázdny, vpíšte pomlčku "-"
5. Sčítací hárok, ktorý je zle vystrihnutý, vpíšte výkričník "!"
6. Sčítací hárok, ktorý neviete rozlúštiť, vpíšte otáznik "?"

Dúfam, že aplikácia poslúži všetkým, robil som ju z vlastnej iniciatívy a toho, že portál slovakiana je asi ten najhorší web na vyhľadávanie :)

Budem rád za akýkoľvek feedback, prípadne nápady k vylepšeniu (ja už tiež nejaké mám), ale robím to všetko vo voľnom čase :)
Naposledy upravil/-a matik58 v 02 Nov 2021, 22:39, upravené celkom 1 krát.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Zacal som indexovat obce v okrese Poprad. Moj navrh je zmensit velkost vyrezov, aby sa na obrazovku zmestil aspon jeden cely a nebolo treba pri ich prehliadani scrolovat (pismo je dostatocne citatelne, aj ked bude mensie). Pripadne umoznit uzivatelovi, aby si sam mohol nastavit velkost, aka mu vyhovuje. Skusil som zvacsovat a zmensovat otvorenu stranku v mojom prehliadaci pomocou CTRL + a CTRL -, ale velkost vyrezu sa nemenila, zmensoval a zvacsoval sa len text formulara.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Dalsi navrh: Bolo by mozne naprogramovat, aby bola klavesnica prepnuta automaticky na Velke Pismeno na zaciatku kazdeho priezviska, cize pri prvom indexe a potom zakazdym po zadani ciarky a medzery (, )? Ti, ktori maju skusenosti s manulanym zapisom velkeho mnozstva udajov vedia, ze "kazdy usetreny klik je dobry" a tiez to obmeduje chyby :-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Táto aplikácia je jednoznačne najlepší a najrýchlejší spôsob, ako prehliadať hárky zo sčítania z roku 1940. Ste si istý, že to nechcete rozšíriť aj o sčítanie z roku 1930? Podľa mňa by bolo riadne pohodlné v indexoch nájsť niečo viac než len priezvisko príbuzného...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

patricius95 napísal: 02 Nov 2021, 12:53 ... Ste si istý, že to nechcete rozšíriť aj o sčítanie z roku 1930? Podľa mňa by bolo riadne pohodlné v indexoch nájsť niečo viac než len priezvisko príbuzného...
Čítal si vôbec email, ktorý som Vám posielal? ;-)
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

Ďakujem za reakcie. Som rád, že je to nápomocné.

Ohľadom zmenšenia tých výrezov, skúsim niečo vymyslieť (možno tie dva stĺpce s obrázkami sčítacích hárkov rozsekám na štyri stĺpce aby to bolo všetko hneď na očiach v rozumnej veľkosti, skúsim sa s tým pohrať).

Ďalej tie automatické nastavenia veľkého písmena, dobrý nápad, skúsim to zahrnúť.

Rok 1930 je v pláne akonáhle skončí odčierňovanie, pretože by to bola duplicitná robota (keďže teraz existujú 1930 odčiernené aj neodčiernené), preto som zatiaľ spracoval iba rok 1940.
staso
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

- pri presune na ďalšiu stranu nedôjde k nastaveniu na začiatok strany, treba ručne rolovať.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Tak toto je super.... výborný nápad.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Zdravim,
ja by som tiez rada pomohla - ked uz budem listovat obce, co sa ma tykaju, kludne mozem aj pridat priezviska do indexu. Ale potrebujem trochu podrobnejsi navod, ako mam postupovat. Ked si otvorim ten program, nepochopila som, co mam kde napisat...
Martina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

MartinaS napísal: 02 Nov 2021, 19:54 Zdravim,
ja by som tiez rada pomohla - ked uz budem listovat obce, co sa ma tykaju, kludne mozem aj pridat priezviska do indexu. Ale potrebujem trochu podrobnejsi navod, ako mam postupovat. Ked si otvorim ten program, nepochopila som, co mam kde napisat...
Martina
Do kolonky "Priezvisko" napíšete priezvisko z hárka. Ak ide o viac členov rodiny toho istého priezviska, tak iba raz! Priezvisko zapisujte iba v mužskom tvare! Viď snímky.
Prílohy
Sčítacie_hárky_Domov_-_2021-11-02_20.03.21.png
Sčítacie_hárky_Domov_-_2021-11-02_20.04.11.png
Napísať odpoveď