sčítacie hárky - rok 1930 pre okres Dunajská Streda"VYRIEŠENÉ"

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Chcem sa Vás opýtať, či viete povedať, prečo ak zadám v Slovakiane názov niektorej z obcí v okrese Dunajská Streda, objaví sa iba jeden jediný sčítací hárok len jednej domácnosti. Prečo nie sú ostatné domy v daných obciach uverejnené? Nemá to Slovakiana urobené a ani to neplánuje sprístupniť? Alebo robím ja niečo nesprávne a treba sa k tomu ináč dostať? Eventuálne treba byť zaregistrovaný v Slovakiane?

Veľmi by mi pomohli sčítacie hárky hlavne pre obec Orechová Potôň a Horná Potôň.

A viete mi prosím povedať, kde sa dostanem k sčítacím hárkom z roku 1940, ktoré vtedy pripadli k maďarsku ( konkrétne obce okresu Dunajská Streda a južná časť okresu Trebišov)?

Ďakujem Vám vopred za odpoveď.
Naposledy upravil/-a Monicina v 21 Júl 2022, 07:26, upravené celkom 1 krát.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Monicina napísal: 10 Júl 2022, 20:37 Dobrý deň

Chcem sa Vás opýtať, či viete povedať, prečo ak zadám v Slovakiane názov niektorej z obcí v okrese Dunajská Streda, objaví sa iba jeden jediný sčítací hárok len jednej domácnosti. Prečo nie sú ostatné domy v daných obciach uverejnené? Nemá to Slovakiana urobené a ani to neplánuje sprístupniť? Alebo robím ja niečo nesprávne a treba sa k tomu ináč dostať? Eventuálne treba byť zaregistrovaný v Slovakiane?

Veľmi by mi pomohli sčítacie hárky hlavne pre obec Orechová Potôň a Horná Potôň.

A viete mi prosím povedať, kde sa dostanem k sčítacím hárkom z roku 1940, ktoré vtedy pripadli k maďarsku ( konkrétne obce okresu Dunajská Streda a južná časť okresu Trebišov)?

Ďakujem Vám vopred za odpoveď.
Do vyhľadávacieho políčka na slovakiane musíte zadať "Orechová Potôň" and "1930" and "sčítací hárok" resp. iná obec, ktorú hľadáte. Mne našlo za Orechovú Potôň, rok 1930, celkovo 34 domov a za Hornú Potôň, 1930, zas 26 domov. Je možné, že zvyšné domy, ak ich bolo viac, tak pridajú počas leta ....
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Veľmi pekne Vám ďakujem, moc mi to pomohlo. Dokonca som tam náhodou našla aj časť Podkarpatskej Rusi, ktorá vtedy bola súčasť CSR a okresu Kráľ. Chlmec. To je super, našla som aj to čo som už nedúfala.

Nikdy by som na to neprišla, že sa to má tak urobiť. Len nechápem, prečo na tej stránke nie sú na toto pokyny, veď na to bežný občan nemôže prísť. Prečo to urobili tak zložito?
A niektoré obce ani nie sú v dnešnej slovenskej verzii, nevedela som nájsť. napr. Vrakúň a nakoniec som to našla ako Várkony, alebo Zatín ako Zetény, Bodíky ako Bodak, Gybčíkovo ako Beš. Iné obce sú zase v slovenskej verzii (Etreove Korčany, Orechová Potôň, atď), je to tam celé také chaotické a pre mnohých užívateľov tým aj ťažšie dohľadateľné.

Máte pravdu, niektoré obce majú už spracované všetky domy, ale viaceré majú len niekoľko. Snáď to doplnia, dúfam.

Viete mi niekto poradiť, kde by sa dali nájsť sčítania obcí z roku 1940, ktoré pripadli Maďarsku?

A ešte ma zaujíma, prečo na Family Search sú sčítania z roku 1869 len pre niektoré župy na území dnešného SR a iné chýbajú, napr. bratislavská župa (s obcami v dnešnom okrese DS), kde by sa rto dalo nájsť?Nezachovali sa? Alebo ich ešte spracovávajú a budú uverejnené neskôr?
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Pokúsim sa odpovedať na posledný odstavec o sčítaní ľudu 1869. Ostatné regióny Slovenska sa žiaľ nezachovali ... nižšie uvádzam citáciu článku z geni.sk

Smolou pre bádateľov je to, že nie zo všetkých žúp sú tieto sčítania zachované. Sčítania z terajšieho územia Slovenska sa dajú nájsť len zo žúp Komárno, Nitra, Tekov, Zvolen, Šariš, Spiš, Zemplín a Abov-Turňa. Okrem nich sú ešte k dispozícii sčítacie hárky zo župy Ostrihomskej, Györu, Nyiregyházy, Szentes, Csongrád a Hajduszoboszló. Z Bratislavskej župy sa zachovalo iba niekoľko obcí, zhruba v lokalite bývalého okresu Šamorín

https://www.geni.sk/supis-v-roku-1869/
colin89
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Máj 2023, 14:22
Predkovia z oblasti: Zakarpatská Ukrajina (Berežská župa)

Monicina napísal: 14 Júl 2022, 07:47 Veľmi pekne Vám ďakujem, moc mi to pomohlo. Dokonca som tam náhodou našla aj časť Podkarpatskej Rusi, ktorá vtedy bola súčasť CSR a okresu Kráľ. Chlmec. To je super, našla som aj to čo som už nedúfala.

Nikdy by som na to neprišla, že sa to má tak urobiť. Len nechápem, prečo na tej stránke nie sú na toto pokyny, veď na to bežný občan nemôže prísť. Prečo to urobili tak zložito?
A niektoré obce ani nie sú v dnešnej slovenskej verzii, nevedela som nájsť. napr. Vrakúň a nakoniec som to našla ako Várkony, alebo Zatín ako Zetény, Bodíky ako Bodak, Gybčíkovo ako Beš. Iné obce sú zase v slovenskej verzii (Etreove Korčany, Orechová Potôň, atď), je to tam celé také chaotické a pre mnohých užívateľov tým aj ťažšie dohľadateľné.

Máte pravdu, niektoré obce majú už spracované všetky domy, ale viaceré majú len niekoľko. Snáď to doplnia, dúfam.

Viete mi niekto poradiť, kde by sa dali nájsť sčítania obcí z roku 1940, ktoré pripadli Maďarsku?

A ešte ma zaujíma, prečo na Family Search sú sčítania z roku 1869 len pre niektoré župy na území dnešného SR a iné chýbajú, napr. bratislavská župa (s obcami v dnešnom okrese DS), kde by sa rto dalo nájsť?Nezachovali sa? Alebo ich ešte spracovávajú a budú uverejnené neskôr?
Neviem, či je Vaša otázka k sčítacím hárkom zabratých slovenských území z roku 1940 ešte relevantná, ale pre každý prípad sa vyjadrím: vlastne ste si na ňu odpovedali sama ;) Nakoľko boli dané sídla v roku 1940 súčasťou iného štátu, v slovenskom sčítaní nie sú zahrnuté. Obyvateľov týchto sídel sčítavali Maďari v roku 1941 - tieto záznamy ale, ako rozumiem, nie sú online prístupné.
Napísať odpoveď