obec Rad - naskenované ale nesprístupnené záznamy "VYRIEŠENÉ"

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Vie mi niekto prosím vysvetliť, ako je možné, že na Family Search rinskokatolická farnosť pre obec Rad (okres Trebišov) má naskenované záznamy ale nie sú sprístupnené. Aký je k tomu dôvod? Je to chyba u administrátora FS? A čo by som mala robiť aby som ich získala. Sú zároveň v štátnom archíve v Košiciach, ale pre mňa neprichádza do úvahy tam ísť z druhého konca Slovenska.
Link:
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Nejde mi len o zistenie jednej osoby, chcem si prejsť celé knihy, hľadám viac ľudí.
Nerozumiem tomu zablokovaniu, oskenované sú samostatne dve knihy, roky 1747-1780 a 1815-1869. Teda dáta v nich nepresahujú rok 1895. Tak prečo sú zablokované?
Bohužiaľ, týmto strácam celú líniu a zrovna jednu z najdôležitejších (otcovskú - priezvisko).
Naposledy upravil/-a Monicina v 06 Okt 2022, 11:13, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Stará známa vec, omieľaná už niekoľkokrát - na filme sú aj iné farnosti s rokmi, ktoré pod ochranu spadajú: https://www.familysearch.org/search/cat ... %3A4948328
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Len nerozumiem tomu , ako môžu byť na filme aj iné farnosti s novšími údajmi po roku 1895 (ak spadajú pod ochranu) ak obec Rad má záznamy končiace veľmi vzdialené od začiatku 20 stor? Dokonca jeden film má záznamy pre Rad len do roku 1780. To ako mohlo dôjsť, že k tak starým záznamom naskenovali niečo novšie, čo sa týkalo úplne iných obcí? A ten film nedokážu rozdeliť? Je to absurdnosť zo strany prevádzkovateľa FS, v dnešnej dobe technických možností by im to určite nedalo veľa práce. kam sa mám obrátiť ?

A bohužiaľ, to neumožní ani dodatočne zindexovanie záznamov sobášov a úmrtí, ku ktorým minulý mesiac na FS došlo. Teraz sa pri otvorení konkrétnej osoby vpravo na lište zdroje objavia ďalšie zdroje, čo umožní výraznú úsporu času a námahy nájsť automaticky k osobe aj úmrtie a sobáše (i keď je tam občas chybovosť v nesprávne opísaných menách).
Ale pre obec Rad k tomu nedôjde, dobrovoľníci tiež nemajú prístup k tým zablokovaným záznamom.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Monicina napísal: 06 Okt 2022, 08:43 Len nerozumiem tomu , ako môžu byť na filme aj iné farnosti s novšími údajmi po roku 1895 (ak spadajú pod ochranu) ak obec Rad má záznamy končiace veľmi vzdialené od začiatku 20 stor? Dokonca jeden film má záznamy pre Rad len do roku 1780. To ako mohlo dôjsť, že k tak starým záznamom naskenovali niečo novšie, čo sa týkalo úplne iných obcí? A ten film nedokážu rozdeliť? Je to absurdnosť zo strany prevádzkovateľa FS, v dnešnej dobe technických možností by im to určite nedalo veľa práce. kam sa mám obrátiť ?
Ste tu nová, tak Vám to zhrniem. Mormóni snímali matriky na film v abecednom poradí. Pre úsporu, ak matrika končila rokom 1952 a nasledovala ďalšia farnosť začínajúca rokom 1780, pokračovali ďalej. Tak sa môže stať, že na jednom filme sa nachádzajú viaceré farnosti, ale aj záznamy z neskorších rokov, ktoré zabraňujú zverejniť celý film. Túto problematiku sme vedeniu FS načrtli na jednej konferencii v Brne, kde bolo pochopené a prisľúbené, že to odovzdajú kompetentným, aby tie filmy rozdelili. Okrem toho sme aj viackrát písali emaily a pripomienky k tejto tematike. Vždy sme boli ubezpečení, že ich inžinieri na tom pracujú.....dodnes...a to už je hádam aj cez 10 rokov....
Monicina napísal: 06 Okt 2022, 08:43 A bohužiaľ, to neumožní ani dodatočne zindexovanie záznamov sobášov a úmrtí, ku ktorým minulý mesiac na FS došlo. Teraz sa pri otvorení konkrétnej osoby vpravo na lište zdroje objavia ďalšie zdroje, čo umožní výraznú úsporu času a námahy nájsť automaticky k osobe aj úmrtie a sobáše (i keď je tam občas chybovosť v nesprávne opísaných menách).
Ale pre obec Rad k tomu nedôjde, dobrovoľníci tiež nemajú prístup k tým zablokovaným záznamom.
Indexeri majú prístup k blokovaným filmom.

P.S. Pozrite si email, pod ktorým ste tu zaregistrovaná.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem veľmi pekne.
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

Pokud je tomu tak, rád by jsem něco indexoval 8-)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

djrene napísal: 07 Okt 2022, 07:24 Pokud je tomu tak, rád by jsem něco indexoval 8-)
https://www.familysearch.org/indexing/about
Ale skôr nám pomôžete, ak budete indexovať sčítania 1930 a 1940: viewtopic.php?f=13&t=12441
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

duros napísal: 07 Okt 2022, 07:54
djrene napísal: 07 Okt 2022, 07:24 Pokud je tomu tak, rád by jsem něco indexoval 8-)
https://www.familysearch.org/indexing/about
Ale skôr nám pomôžete, ak budete indexovať sčítania 1930 a 1940: viewtopic.php?f=13&t=12441
Ano, taky se zapojuji, už jsem indexoval 2 obce, a vždy když na tyto stránky vlezu, indexuji pár hárku které mi vlezou pod nos
Napísať odpoveď