chýbajúce obce - Zakarpatská Rus

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Zaujímajú ma tri obce na Zakarpatskej Rusi.

1.
Prosím, vedeli by ste mi niekto poradiť v tom, kde by som našla staršie záznamy reformovanej cirkvi pre obec Baťovo (Batyu) na Zakarpatskej Rusi, župa Bereg (https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library), na FS sú oskenované a sprístupnené roky 1840-1898 ale staršie nie sú. Pravdepodobne obec predtým patrila inej farnosti? Ako by som to vedela zistiť, kam patrila?
Bohužiaľ, neviem po rusky (ani čítať azbuku) a ak by som aj našla nejaké stránky na nete o schematizme, nezistím to. Našťastie išlo o maďarsky hovoriacu kalvínsku časť obyvateľstva obce apo eventuálnom nájdení budú farské záznamy potom napísané v maďarčine.

2.
Zároveň ako by som zistila, kam patrí vedľajšia dedina Sernye (Serňe), tiež reformovaná cirkev. Nikde neviem nájsť farské záznamy.
Myslíte si, že je možné, že niektoré farnosti nedali súhlas na oskenovanie záznamov pre FS?

3. Hľadám tiež obec Asvány/Tiszaasvány, patrila do okresu Ung.
Farské záznamy (reformovaná cirkev) na FS neviem nikde nájsť, zvláštne je, že aj vedľa stojace mesto Čop tiež nemá nikde záznamy.
Zároveň pri sčítania obyvateľstva v 1921 tiež táto obec chýba v zoznamoch obcí v okrese Ungvár
link: https://library.hungaricana.hu/hu/colle ... lalas1921/


Ďakujem Vám za pomoc.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Zakarpatská Rus patrí teraz na Ukrajinu, takže tam bol úplne iný postup filmovania matrík (ak sa vôbec filmovali). Hľadanie na Ukrajine aj pred vojnou bolo viac ako ošemetné a tí, ktorí tam chodili a vedeli v tom chodiť, si pýtali nehorázne sumy za jeden snímok.
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Ašvaň (Tiszaasvány) patrila v čase 1. ČSR do okresu Kráľovský Chlmec (podobne aj napr. Čop). Teda ich v súpise 1921 na Hungaricane nenájdete, no Slovakiana 1930 ich má dostupné
Napísať odpoveď