scitacieharky sk - indexovanie "VYRIEŠENÉ"

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Chcela by som apelovať na užívateľov aplikácie scitacieharky.sk, aby keď už doplňujú priezvisko svojho predka pri sčítacom hárku pre potreby indexácie, aby tam uviedli aj priezviská ďalších, ktorí boli nahlásení v danom dome.
Bohužiaľ, napr. uživateľ, ktorý zindexoval 108 domov vo Veľkom Mederi pre rok 1930 uviedol len priezviská židovského pôvodu v danom dome a úplne odignoroval ostatné (maďarské, slovenské, české). Nerozumiem logike toho, prečo to tak urobil. Robíme to pre všetkých, aby sme nám všetkým uľahčili vyhľadávanie mien, a bohužiaľ, s takýmto prístupom potom zaniká dôveryhodnosť údajov a nemôžeme sa spoľahnúť na indexované hárky.
Veď predsa nie sú dôležití iba majitelia daného domu, ale aj osoby, ktoré pre majiteľov často pracovali, sluhovia, slúžky, gazdiné, kočiši, béreši...a pod. a žili tam, alebo podnájomníci, aj to sú ľudia, ktorí si zaslúžia byť uvedený v zozname. Ich ignorácia svedčí o ich pohŕdaní. Preto apelujem na dotyčného, aby tak už nerobil. Ospravedlňujem za za môj ostrý tón, ale riadne ma to vytočilo, tá bezohľadnosť k ostatným užívateľom, aj k tým dnes už zosnulým osobám v tom dome, nešlo iba o jeden - dva hárky, ale až 108.
Ja som k tým 108 hárkom pridala všetky odignorované priezviská, takže už je to v poriadku, ale otázne je, či to dotyčná osoba neurobila aj v iných obciach.
Ďakujem.
Naposledy upravil/-a Monicina v 09 Máj 2023, 23:38, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
pokiaľ si dobre pamätám, tak na stretnutí zaznelo, že Židia boli indexovaní v rámci osobitného projektu. Dáta doručil autor pôvodného projektu, boli implementované, a následne sa zistilo, že nezahŕňali ostatných členov domácností. Takže v tomto prípade zrejme ozaj nešlo o zámer...
Ďakujem Vám, že sa podieľate na indexácii a prajem pekný zvyšok dňa.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Monicina napísal: 09 Máj 2023, 08:57 ..., ale otázne je, či to dotyčná osoba neurobila aj v iných obciach.
Ďakujem.
Áno, je to aj v iných obciach, v ktorých dotyčný indexoval židovské obyvateľstvo.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň.

A chcem sa opýtať, čo teraz, ako sa to bude riešiť? Bohužiaľ, dobrá idea zlyhala kvôli absolútne zlej koordinácii celej akcie a nezmyseľnosti pridávať len jednu preferovanú skupinu.

Nerozumiem tomu, prečo keď dotyčný zistil, že tam neboli nahraté aj nežidovské osoby, tak to celé z tej aplikácie neodstránil a nevyzval toho, kto urobil ten súpis , aby to doplnil a až potom sa to malo znova nahrať. Ja som o tom nevedela, že už indexované hárky sú nedokonalé. Nikto ma neinformoval o tom, že medzi už zindexovanými hárkami je kopa nedokonalých a že tie treba najprv opraviť a potom k nim pridávať nové indexované hárky. To, že sú chybné už zindexované hárky som zistila len náhodou, keď som si omylom vo Veľkom Mederi nastavila v kolónke "Zindexované". A tam ma čakalo nemilé prekvapenie.
Predtým som si vždy nastavila do kolónky iba "neindexované" a po ich otvorení som poctivo za okres DS nahadzovala mená. Strávila som tým obrovské množstvo času, väčšinou až do noci, ktoré som mohla stráviť ináč. Ani ma v duchu nenapadlo pozrieť a skontrolovať už predtým zindexované hárky. Takto po celom Slovensku vznikla zmes zindexovaných hárkov, pozostávajúcich s poctivo a serióznym spôsobom vyplnených hárkov a tých predtým. Máme to snaď teraz všetko znova prezrieť v rámci celých okresov?
Odo mňa nemôže nikto očakávať, že teraz otvorím okres DS a zindexované hárky a budem otvárať všetkých 8178 hárkov rad za radom a kontrolovať ,aby som našla tých predtým urobených 8% s chýbajúcimi menami. Predtým bolo 8%, ja som to zvýšila na 97%. A to sa týka aj iných obcí z iných okresov, ktoré som už urobila. Za seba môžem povedať, že nie som absolútne ochotná toto robiť.

A užívatelia danej aplikácie by si mali uvedomiť, že na indexovanie sa tým pádom nedá spoľahnúť a je nutné si aj tak indexované hárky pootvárať hárok za hárkom a hľadať žiadané osoby. Je mi až do plaču keď si predstavím, koľko času som tomu už venovala, často do noci a práca vyšla nanivoč. A úprimne, za seba hovorím, dokončím ešte rozrobený okres Šamorín a s indexovaním definitívne končím.
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

Príde mi až priam komické ako tu doslova "vyplakávate".

Človek vytvorí aplikáciu z dobrej vôle, venuje voľný čas aby pomohol pri hľadaní v tom "bordeli" čo vytvorila Slovakiana a ešte si tu niekto bude hubu otierať o mňa, že "prečo som nestiahol hárky, keď sa na chybu prišlo a nevyzval o doplnenie ostatných osôb a následne až doplnil" => no moja milá pani, nestiahol som to preto, lebo mi to prišlo zbytočné (bolo to vyše 25000 priezvisk čo mi dodala JGS). Chcel som systém updatnúť o nový typ filtru "indexované (židovskou komunitou)" a ďalšie funkcie, ale normálne mám sto chutí sa na to vysrať, kvôli takýmto ľuďom. Je skvelé, že ste zindexovala Dunajskú Stredu a Šamorín, ja som tiež zindexoval viacero okresov/miest a nechválim sa tu. Všetci čo indexujú, indexujú dobrovoľne a chcú si pomôcť navzájom.

Pekný večer!
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

O tomto probléme som písala už v apríli :

Chcem požiadať všetkých, ktorí indexujú sčítacie hárky, aby zapísali všetky mená a nie iba tie "svoje". Ak ich neviete prečítať, tak doplňte aspoň otázniky.
Takéto hárky sa potom zobrazia ako zindexované, ale nezobrazia sa ostatné priezviská a Vaša práca je neúplná a zbytočná pre ostatných bádateľov.

Dari
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Nemyslím si, že autorka príspevku toto vytýkala autorovi aplikácie. Skôr to bola výčitka do radov tých, ktorí sa "akože" snažia indexovať hárky. Aj ja mám takúto zlú skúsenosť. Idem indexovať a aha, veď niečo je už hotové. Otvorím zindexovaný hárok a tam je viacero mien, nie iba to jedno, ktoré je uvedené ako indexované. Preto apelujem na tých, ktorí robia osožnú prácu pre ostatných, aby indexovanie robili poctivo. Pokiaľ majú dojem, že meno je nesprávne zapísané (čo sa samozrejme môže stat), môžete ho kedykoľvek opraviť. Ale nevymazávajte ostatné!!!!
Tak, ako my, ani autor sa už nemohol pozerať na ten "úžasný" projekt Slovakiany. Buďme mu vďační, že nám chce pomôcť. Buďte vďační tým, ktorí poctivo indexujú a venujú tomu kopec času, ktorý mohli využiť aj inak.

Dari
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

Ja sa ale hlavne snažím aj vysvetliť situáciu ohľadom JGS (jewish genealogy society) od ktorých som dostal tie zindexované hárky. Musíte pochopiť aj ich, že oni majú možno nejaký interný "grant/projekt" na indexovanie iba ŽIDOV, to znamená, že ich nezaujíma, kto žil v tom dome s nimi a hovoriť o tom, že nech si to opravia apď. môžme byť radi, že je možnosť pomôcť si s indexáciou.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ok, také projekty sú fajn. Ale ak na tom trvali, že to tam chcú mať bez iných mien, tak dobre. Ale v tom prípade sa mali vytvoriť dve aplikácie, jednu zvlášť pre dané etnikum ,kde nebol záujem mať na hárkoch aj iné etniká a druhá aplikácia, kde by boli všetci.
Mne hlavne vadí to, že sme neboli upozornení na to, že do systému boli vložené zindexované hárky s chýbajúcimi menami. Ináč sme mohli my doplniť tie chýbajúce mená a až potom začať vypĺňať tie ešte nezindexované hárky.
Ale nikto nič neoznámil.

A áno, všimla som si, že sú také hárky, kde ľudia vyplnili len mená svojich predkov a odignorovali ostatné mená, ale nerozumiem tej logike.

Tak či tak, ja osobne sa tejto téme už nemienim vracať, ale je to pre mňa poučenie, že mám brať vyhľadávanie cez indexovanie iba ako čiastočnú pomoc a že je nevyhnutné ďalej vyhľadávať svojich predkov prehľadávaním obcí a v nich prezeraním hárku po hárku. V tom prípade nie je nutné prispievať k indexovaniu a strácať s tým čas, lebo konečný efekt nezodpovedá vynaloženej práci.
.
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

BOLO TO POVEDANÉ už pred vyše mesiacom na fóre a BOLO TO POVEDANÉ aj na stretnutí genealógov!!!
Napísať odpoveď