novšie záznamy uložené na fare - sprístupnenie

Praktické skúsenosti z archívov.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Chcem sa opýtať, ako je to s hľadaním záznamu o úmrtí, ak dotyčný zomrel v čase písania civilných záznamov napr. v nemocnici. V tom prípade obec, kde dotyčný žil do svojej matriky úmrtie nezapísala.
Viete mi niekto povedať, ako sa dostať k záznamu o úmrtí, existujú aj nejaké íné spôsoby?

Máte niekto skúsenosť s dnešnými farnosťami, či ste niekedy žiadali od nich nájdenie takého záznamu?
Ide mi o to, že keďže bol napr. veriaci, tak mal pravdepodobne cirkevný pohreb, a teda farár asi urobil zápis do svojej farskej knihy. A tu je moja prvá otázka, robili sa tieto farské záznamy aj počas socializmu?
A akú máte skúsenosť s farármi, boli ochotní Vám nájsť nejakú osobu vo svojej knihe, aj keď neviem rok úmrtia, iba napr. časový úsek 30 rokov (napr. zomrel medzi 1897-1930). Boli ochotní Vám to vyhľadať aj keď nežijete v danej farnosti a ste pre nich cudzí človek? ide mi o to zistiť, kedy zomrel môj predok, nie všetky hroby sú na virtuálnom cintoríne.

A ako je to napr. s deťmi, vraj existovali nejaké karty celej rodiny (k rodičom bola priradená karta so zoznamom všetkých detí) na miestnom úrade (nie matrike), viete o tom niečo? Napr. hľadám súrodencov môjho starého otca a našla som len troch a ďalších nemám, viete niečo o uložení takýchto kariet?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Monicina napísal: 07 Nov 2022, 12:37 Dobrý deň

Chcem sa opýtať, ako je to s hľadaním záznamu o úmrtí, ak dotyčný zomrel v čase písania civilných záznamov napr. v nemocnici. V tom prípade obec, kde dotyčný žil do svojej matriky úmrtie nezapísala.
Viete mi niekto povedať, ako sa dostať k záznamu o úmrtí, existujú aj nejaké íné spôsoby?
Mám taký prípad, zapísaný je na matrike mesta, v ktorom bola nemocnica, kde zomrel. Záznam som žiadal z tejto matriky a dostal som ho.
Monicina napísal: 07 Nov 2022, 12:37 Máte niekto skúsenosť s dnešnými farnosťami, či ste niekedy žiadali od nich nájdenie takého záznamu?
Ide mi o to, že keďže bol napr. veriaci, tak mal pravdepodobne cirkevný pohreb, a teda farár asi urobil zápis do svojej farskej knihy. A tu je moja prvá otázka, robili sa tieto farské záznamy aj počas socializmu?
A akú máte skúsenosť s farármi, boli ochotní Vám nájsť nejakú osobu vo svojej knihe, aj keď neviem rok úmrtia, iba napr. časový úsek 30 rokov (napr. zomrel medzi 1897-1930). Boli ochotní Vám to vyhľadať aj keď nežijete v danej farnosti a ste pre nich cudzí človek? ide mi o to zistiť, kedy zomrel môj predok, nie všetky hroby sú na virtuálnom cintoríne.
Veľmi zlé skúsenosti najmä s farármi RK cirkvi. Zväčša sa odvolávajú na to, že ich matriky sú majetkom cirkvi a bla-bla-bla...Evanjelickí sú zväčša tolerantní a ochotní.
Monicina napísal: 07 Nov 2022, 12:37 A ako je to napr. s deťmi, vraj existovali nejaké karty celej rodiny (k rodičom bola priradená karta so zoznamom všetkých detí) na miestnom úrade (nie matrike), viete o tom niečo? Napr. hľadám súrodencov môjho starého otca a našla som len troch a ďalších nemám, viete niečo o uložení takýchto kariet?
Počujem prvýkrát.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem Vám za dobrý typ. Je to výborný nápad nájsť záznamy na matrike v meste, kde bola nemocnica, tam fakt mohli úmrtie zapísať.
Čo sa týka tých kariet, poradila mi to pani matrikárka na jednej matrike, karty by mali byť uložené na miestnych úradoch (nie na spoločnom matričnom úrade). Vraj sa to tak robilo v čase socializmu, otázne je, či aj predtým.
Napísať odpoveď