Komunikacia s archivmi zo zahranicia

Praktické skúsenosti z archívov.
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Dlhodobo zijem v zahranici a ak sa mi podari dostat na Slovensko, tak je to pocas sviatkov.
Potreboval by som z archivu v Bytči (pre Nové Mesto nad Váhom) a v Levoči (pre Spiškú Novú Ves) vyhladat matricne zaznamy, ktore nie su na familysearch.

Ma niekto skusenosti s takouto poziadavkou na archivarov? Budu ochotni mi relevatne strany ci dokumenty odfotit/nascanovat a poslat alebo je mozne do archivu ist len osobne a prezerat si tam konkratne matricne knihy?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
pokiaľ viem, pre záujemcov zo zahraničia sú archívy schopné spracovať tzv. genealogické rešerše. Môžu Vám teda na základe požiadavky vyhotoviť nejakú časť rodokmeňa. Platí sa zaň spravidla podľa odpracovaných hodín. Otázne je, či to bude lacnejšie než osloviť niektorú zo slovenských spoločností venujúcich sa genealógii. Ponúk na internete nájdete neúrekom, ak budete mať problém zorientovať sa v tom, tak mi napíšte.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Dobry den a dakujem za odpoved

To asi bude pre mna schodnejsie riesenie. V NM potrebujem len potvrdit dve narodenia a zvysok viem sledovat na FamilySearch
Ale v SNV je to zlozitejsie, lebo tam ma zaujimaju osudy surodencov (a ich potomkov) mojho prijameho predka. Tam okolo polovice 19. storocia nastava problem s pristahovanim sa rodiny s rovnakym priezviskom, takze mne sa velmi tazko sleduju ich vrstvy. Tu pre mna primarnu vetvu mam vysledovanu.
Napísať odpoveď