Poplatok za vyskum v Rakuskom Kriegsarchiv

Praktické skúsenosti z archívov.
vlado0991
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 01:38

Zdravim
patram po pradedkovi padlom v 1.sv.vojne. Uz som zistil kde narukoval, v akom regimente sluzil a kde zomrel. Kedze jeho regiment bojoval na talianskom fronte a pocas roku 1917 bol aj v Tirolsku, zaujimali by ma nejake podrobnosti. napisal som do rakuskeho kriegsarchivu. Odporucili ma na slovensky a cesky vojesky archiv. Pisu vsak ze za peniaze mozu urobit vyskum ...citujem: Das Entgelt für die Recherche würde 45 Euro betragen, zuzüglich Kosten für Scans und
Gebühren. Die erzielten Ergebnisse werden Ihnen per E-Mail zugesandt, anschließend müssen
Sie den in beiliegenden Kostenaufstellung angeführten Gesamtbetrag spesenfrei an das
Österreichische Staatsarchiv überweisen. Beachten Sie, dass die 45 Euro auch im Falle eines
negativen Rechercheergebnisses fällig werden. Wenn Sie uns zu diesen Konditionen mit einer
Recherche beauftragen wollen, bestätigen Sie dies bitte mit dem beigefügten Formular.

teda ze to bude stat 45 eur + poplatky za skeny a pod... a tych 45 eur sa plati aj ked nic nenajdu.

Na samotnom tlacive ale spominaju ze to je 45 eur za polhodinu
Ich ersuche um Durchführung einer Recherche zu unten angeführter Person. Diese
Recherche und die damit verbundene Bearbeitung ist gemäß Benutzungsordnung des
Österreichischen Staatsarchivs kostenpflichtig! Das gilt auch für den Fall eines
negativen Rechercheergebnisses. Das Entgelt beträgt 45,-- Euro je angefangene halbe
Stunde Bearbeitungszeit. Über die zu erwartenden Kosten und alle weiteren Modalitäten
werden Sie schriftlich informiert.


Ako si to mam vysvetlit ? ze budu nieco hladat max polhodinu a ked nic nenajdu , odpisu ze hotovo? Alebo ak to bude trvat cely den, nauctuju mi 45x16 = 720 eur?
Ma s tym niekto realnu skusenost? Kolko to stalo a ci nieco nasli...
Dakujem za odpoved
Vlado z Nitry
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Zdravím,
asi záleží na tom, co si konkrétně představujete, že získáte. Já jsem za zápis v úmrtní matrice z vídeňského Kriegsarchivu platila právě těch 45 E. Našla jsem úmrtí onoho příbuzného ve Verlustlisten, v Praze v VÚA nic nenašli, přestože to byl Čech narozený v Jihlavě a odvedený ve Znojmě. Doporučili mně obrátit se do Vídně s tím, že když vím datum a číslo a stranu Verlustlisten, bude to za základ. Tak to i bylo. Když jsem ale po vídeňském archivu před lety chtěla informace o svém dědovi, který sloužil také v Tyrolsku a z války se vrátil - chtěla jsem vědět, jestli byl v boji, kde konkrétně apod. - tak mně odkázali na soukromé badatele s tím, že by to pro mně bylo příliš drahé. Sice podcenili moje finanční možnosti a velký zájem, ale podařilo se jim mně naštvat tak, že jsem si řekla, že nemusím vědět všechno....
V Praze ve VÚA jsou ochotní a levní, dokumentace mého prastrýce důstojníka zajatého v Rusku mě stála asi 400 Kč, bylo to asi 10 stran. Něco jde i on-line.
https://www.vuapraha.cz/vojensky-historicky-archiv/
Zajímají Vás Databáze a Kartotéky - nejsou tam stejné údaje, je potřeba projít obojí.
Hodně štěstí.
vlado0991
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 01:38

Petra1909 napísal: 08 Mar 2023, 20:28 Zdravím,
asi záleží na tom, co si konkrétně představujete, že získáte. Já jsem za zápis v úmrtní matrice z vídeňského Kriegsarchivu platila právě těch 45 E. Našla jsem úmrtí onoho příbuzného ve Verlustlisten, v Praze v VÚA nic nenašli, přestože to byl Čech narozený v Jihlavě a odvedený ve Znojmě. Doporučili mně obrátit se do Vídně s tím, že když vím datum a číslo a stranu Verlustlisten, bude to za základ. Tak to i bylo. Když jsem ale po vídeňském archivu před lety chtěla informace o svém dědovi, který sloužil také v Tyrolsku a z války se vrátil - chtěla jsem vědět, jestli byl v boji, kde konkrétně apod. - tak mně odkázali na soukromé badatele s tím, že by to pro mně bylo příliš drahé. Sice podcenili moje finanční možnosti a velký zájem, ale podařilo se jim mně naštvat tak, že jsem si řekla, že nemusím vědět všechno....
V Praze ve VÚA jsou ochotní a levní, dokumentace mého prastrýce důstojníka zajatého v Rusku mě stála asi 400 Kč, bylo to asi 10 stran. Něco jde i on-line.
https://www.vuapraha.cz/vojensky-historicky-archiv/
Zajímají Vás Databáze a Kartotéky - nejsou tam stejné údaje, je potřeba projít obojí.
Hodně štěstí.
Vdaka, z prahy a z madarska uz mam dostatok udajov (mam odvodovy listok z Komarna 1917, ze ochorel malariou , skoncil v Broumove v CZ, tam zomrel, poznam aj cislo hrobu - hoci cintorin uz neexistuje, pomocou ludi zo Signu belli som zistil kedy a kde sa nakazil, kde bojovala jeho jednotka), len som to chcel vysperkovat :-) asi by bolo tych 45 vyhodenych.. Vdaka za zverejnenie Vase skusenosti
pekny den
Vlado
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

Minimalna cena je 45 Eur, pretoze sa ten poplatok pocita za kazdu zacatu polhodinu. Kazdopadne sa vsak da stanovit hranica, napr. max. 1h, 2h, 100 Euro ap.
Napísať odpoveď