Súdne a četnícke archívy z obdobia 1. republiky

Praktické skúsenosti z archívov.
Marian7
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 01 Apr 2017, 12:26
Predkovia z oblasti: Šariš a Zemplín

Dobrý deň,
obraciam sa na ctené osadenstvo tohto fóra s prosbou o pomoc pri pátraní po starých archívoch (súdnych, štátneho zastupiteľstva alebo četníckych staníc). Pri pátraní po svojich predkoch som zistil, že jeden z mojich predkov bol pravdepodobne zavraždený v roku 1921 v Rozhanovciach pri Košiciach. Fond štátneho zastupiteľstva v Košiciach však disponuje údajmi až od roku 1922 (smola). Neviete náhodou niekto, kde by mohli byť prístupné staršie informácie alebo archívy četníkov, pretože v Rozhanovciach pravdepodobne mali stanicu?

Za akékoľvek postrehy ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
pred časom som obdobný problém riešil v Štátnom archíve v Prešove. Tam mi odporúčali hľadať priamo trestné súdne spisy, ktoré boli vo fonde prešovskej Sedrie (krajského súdu). Skúste sa informovať priamo u zamestnancov archívu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Marian7
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 01 Apr 2017, 12:26
Predkovia z oblasti: Šariš a Zemplín

V košickom archíve som sa už informoval (mailom). K roku 1921 potrebné fondy nemajú. Odporučili mi vedeckú knižnicu v KE, tam by mali byť archívy vtedajších periodík. A o četníckych archívoch bohužiaľ nevedia.
Napísať odpoveď