Odsun Nemcov a Maďarov z Československa.

Praktické skúsenosti z archívov.
Franta
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 11:21

Dobrý deň. Vie niekto kde sa nachádza zoznam odsunutých Nemcov a Maďarov. Ďakujem.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Například tady:
http://www.portafontium.eu/cbguide/na/850
Bude to v archivech, podle mých znalostí problematiky asi ne úplně kompletní - divoký odsun, útěk před frontou apod. Určitě ne on-line, je to moc mladé. Obejít se to dá možná částečně a jenom někde - školní kroniky, obecní kroniky. Sudetoněmecká literatura, jejich spolky v Německu a Rakousku, pokud budou ochotní se s Vámi o tom bavit a něco mají - to nevím. O Maďarech nevím vůbec nic.
P.Z.
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Zdravím Vás,

Je možné, že niektoré české archívy zverejnili na svojich stránkach zoznamy nemcov. Ja som našiel v moravskom digitálnom archíve z r. 1946.

http://digi.archives.cz/da/PaginatorMed ... Y%3D&row=0

Pavol
Franta
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 11:21

Dobrý deň. Ja riešim Nemcov a Maďarov na západnom Slovensku. Obce Dénesd dnes Jánošíková, Torcs dnes Nová Lipnica, Mischdorf dnes Nové Košariská a maď. Csölle, nem. Waltersdorf dnes Rovinka. Tam som mal svojich príbuzných. Ďakujem.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Vás ten odkaz hodil do on-line dokumentů? Mně nefunguje a v ZA v Opavě jsem našla jenom seznam archiválií, kde jsou ty seznamy uvedeny, že v archivu jsou - stejně jako v NA v Praze. Veřejné by být neměly asi.... Ale hodily by se i mně, manželovi prastrýcové padli u Stalingradu a jejich vdovy s dětmi šli do odsunu. Rodině se tak navždy ztratili. Zdraví P.
Napísať odpoveď