Online komunikácia s archívom?

Praktické skúsenosti z archívov.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

V dnešnej pandemickej situácii, ktorá sa vôbec nevyvíja dobre, je zrejmé, že asi ešte dlho sa nebude dať navštevovať archívy osobne. Ja som zatiaľ ani v žadnom nebola, na všetko mi až doteraz stačili online digitalizované matriky. Lenže teraz by som potrebovala vidieť pár neprístupných zápisov. Sú staršie ako 100 rokov, čiže archív nemôže nijakým spôsobom namietať. Problém ale je, že sa tam nedostanem. A moja otázka, skúšali ste niekedy osloviť archív s tým, že by vám mailom poslali kópiu zápisu?
Z indexu prístupného na FS viem presnú stranu matriky, čiže je to jednoduchý úkon. Myslíte si, že mám nejakú šancu na úspech? Pripadne nejaké tipy?? Vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Štátny archív Vám na požiadanie môže vystaviť rodný / sobášny / úmrtný list. Pri zápisoch starších ako 100 rokov nepotrebujete dokladovať príbuzenský vzťah. Pri žiadosti uveďte, že listinu potrebujete na genealogické účely, nech Vám teda, pokiaľ je to možné, vystavia úplný výpis z matriky.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

lenle napísal: 27 Feb 2021, 22:46 ....
Z indexu prístupného na FS viem presnú stranu matriky, čiže je to jednoduchý úkon. ....
Ešte je otázne, aký index máte na mysli. Ak oindexované záznamy na FS, tak zjavne teda ide o matriku, ktorá je určite v archíve. Ak ste však našli ručne písaný index k matrike a povedzme je to udalosť z roku 1910, matrika nemusí byť v archíve a týmpádom máte smolu, pretože je na fare.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Ďakujem páni za odpovede. Skúsim teda osloviť archív.

Ide o narodenie v Komjatnej z roku 1845. Na FS som našla sprístupnenú matriku len do 1843, ale pokračovanie majú tiež ale nezverejnené resp. len v nejakom tom ich centre. Family search však zjavne aj túto nedostupnú časť matriky indexoval, len sa teda nedá zobraziť zdrojový zápis (sken) a je tam uvedený len rok a mená (aj to skomolene) rodičov.

Zverejnený som však našla index (teraz myslím normálny písaný index na konci matriky) a tam je uvedená strana matriky ku ktorej by som sa potrebovala dostat.

Ide ma poraziť a je absurdné, že sa nemôžem dostať k zápisu starému takmer 180 rokov len preto, že naskenovali na film aj novšie matriky - birmovaní z roku 1933, z ktorých predpokladám tiež už nikto nežije! To je zúfalé...
Napísať odpoveď