Zoznam vojakov(regrutov) a zoznam prislusnych k obci

Praktické skúsenosti z archívov.
uncle_sam01
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 29 Nov 2020, 23:38
Predkovia z oblasti: okr. Topoľčany: Berec-Herda, Čerešňák, Brezno: Zachar, Michalovce:Ďurovčík, Bali-Čuroš, Pardubice:Gičinský, Győr: Schvarcz

Zdravim vospolok,

uz si nad tym lamem hlavu dva dni a stale som k nicomu konkretnejsiemu nedospel.

Podla informacii na fore a na inych genealogickych strankach sa udaje o vojakoch od roku 1850 nedochovali. Na fore som vsak narazil na par informacii, ktore tvrdia, ze vo Viedni, prip. Prahe by sa predsa len mali nejake zaznamy nachadzat.

Ide mi predovsetkym o zoznam obyvatelov, ktori by mali nastupit do armady z horneho Spisa (na FS su niektore SK obvody pod nazvom "Katonai nyilvántartási jegyzék", napr. Stropkov, Michalovce, atd.) a zoznamy skutocne odvedenych "na vojnu".

Vyzera to (hlavne podla pocetnosti zaznamov na FS), ze z tej prvej kategorie (potencialnych regrutov) za sa toho dochovalo celkom dost. Kedze zaznamy na FS su z madarskych archivov, tak je mozne, ze tie obvody, ktore tam zo Slovenska chybaju, su bud u nas alebo v Prahe?

Co sa tyka tej druhej kategorie (odvedenych) - podarilo sa niekomu tieto zaznamy dohladat?

Dalej by ma zaujimalo, ci sa niekto v archive stretol so zoznamom obyvatelov obce, ktori tam boli prislusni (tj. mali tam tzv. domovsku prislusnost), prip. si v obci prislusnost prihlasili. Viem, ze zo zakona musela od 1871 kazda obec takyto zoznam viest. Velmi by mi to pomohlo.

Dakujem!
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Zdravím,

áno tie tzv. odvodné zoznamy či registre existujú. To čo je na FS je z bývalej Zemplínskej župy, (zo Slovenska okresy Stropkov, Snina, Humenné), lebo tá má archív v Maďarsku (Sátoraljaújhely) a tie materiály tam zostali dodnes.

V rôznom stupni zachovania by mali byť k dispozícií aj u nás v archívoch vo fondoch slúžnovských úradov. Ako príklad uvádzam , že Sprievodca po archívnych fondoch ŠABA uvádza napr. Slúžnovský úrad Trnava: Odvodné zoznamy (1859, 1861-1899, 1902-1904, 1906-1914, 1921) 68 kníh. Občas bývajú zachované aj iné vojenské evidencie ako napr. zoznamy dodatočne odvedených, neprítomných, neaktívnych vojakov a pod.

To čo je v Prahe sú kmeňové listy (už odvedených) vojakov. Tie sa tam (české z Viedne a slovenské z BP) mali presunúť po 1 sv. vojne v rámci rozluky záznamov monarchie, a ak aj niečo zostalo v Budapešti, tak ich archív v 2. sv. vybombardovali a dnes už žiadne kmeňové listy nemajú. Avšak z tých kmeňových listov ešte keď boli v Trnave, lebo tam bol nejak od 60. rokov vojenský archív pre celú ČSR sa v 70.,80. a začiatkom 90. rokov veľa skartovalo. Pri delení republiky, sa to rozdelilo podľa rokov, lebo vytriediť sa to prakticky nedá, a tie staršie (prakticky 19. storočie) išli do Prahy, novšie zostali v BA a TT. V Prahe sú zachované ročníky 1865-1886 a 1901-1902. Viac tu https://www.geni.sk/kapitoly-z-vojensky ... ky-vyskum/

Čo viem, tak zoznamy obyvateľov (s domovským právom) sa zachovali rôzne, to záleží od prípadu.
jozefmravec
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 29 Nov 2021, 21:13
Predkovia z oblasti: Stropkov, Nowy Targ, Pruchnik

Dobrý deň, mohli by ste ma navigovať k tým zoznamom na FS (resp. pridať link). Nemôžem to nájsť. Ďakujem
Napísať odpoveď